آخرین اخبار

پایان «مقاومت» در ایستگاه فرانسه؟

کمتر دیده شده است که وزیر امور خارجه یک کشور در عرض 72 ساعت دو بار به طور رسمی به یک کشور خارجی سفر کند. سفر محمدجواد ظریف به شهر «بیاریتز» یکی از مرموزترین و در عین حال تحقیرآمیزترین سفرهای او در طی سال‌های اخیر بود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ناگهان دوباره در عرض 72 ساعت از فرانسه سر در درآورد. این در حالی بود که رهبران قدرتمند جهان همچون دونالد ترامپ و بوریس جانسون در قالب گروه 7 در آنجا مشغول گفت‌وگو بودند. سفر محمدجواد ظریف به شهر «بیاریتز» یکی از مرموزترین و در عین حال تحقیرآمیزترین سفرهای او در طی سال‌های اخیر بود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» جمهوری اسلامی تحت‌فشارهای اقتصادی روزبه‌روز مستأصل‌تر می‌شود. هیچ‌کدام از تورهای آسیایی و اروپایی محمدجواد ظریف نتیجه‌ای در پی نداشته و رهبر جمهوری اسلامی نیز به دلیل مواضع انقلابی گذشته‌اش نرمش قهرمانانه را سخت می‌بیند.

در حالی که روز یکشنبه رهبران هفت کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا در بیاریتز فرانسه مشغول گفت‌وگو بودند ظریف پرواز به چین را یک روز عقب انداخت و بدون برنامه قبلی و ناگهانی به فرانسه رفت. کمتر دیده شده است که وزیر امور خارجه یک کشور در عرض 72 ساعت دو بار به طور رسمی به یک کشور خارجی سفر کند.

برای رژیمی که از دائماً از «اقتدار» و «عزت» دم می‌زند، بسیار زشت و تحقیرآمیز به نظر می‌رسد که بلافاصله پس از سفر ترامپ به فرانسه، وزیر امور خارجه‌اش را به دنبال او بفرستد تا فرصتی برای مذاکره و التماس کردن فراهم شود. این مسئله نشان می‌دهد جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگری تحت ‌فشار قرار گرفته و دنبال راهی برای کاهش درد تحریم‌هاست.

ملاها در این فکرند که اگر ترامپ از خر شیطان پیاده نشود و تحریم‌ها ادامه یابند، چگونه حقوق 2.5 میلیون کارمند و پنج میلیون بازنشسته را تأمین کنند. این چالش جدی باعث شده ظریف پیشنهاد فروش روزانه 700 هزار بشکه نفت را به آمریکا بدهد؛ اما ترامپ این پیشنهاد را رد کرده و ظریف هم به تهران بازگشته است.

بااین‌حال، از آنچه امانوئل مکرون، و ترامپ در نشست خبری گفته‌اند، می‌توان پی برد که علی خامنه‌ای خودش را برای پیچش قهرمانانه دیگری آماده می‌کند و احتمال اینکه حسن روحانی به ملاقات ترامپ برود قوت گرفته است.

مکرون در نشست خبری مشترک با ترامپ گفته است «شرایط برای دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی آماده شده است.» او اظهار امیدواری کرد که «در چند هفته آینده» این دو با هم دیدار کنند.

این اظهارنظر مکرون پس از سفر ظریف به فرانسه نشان می‌دهد، رژیم ایران پیشنهادهایی جذابی را برای ترامپ به فرانسه ارسال کرده است. از صحبت‌های روز دوشنبه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هم می‌توان پی برد که جمهوری اسلامی دیگر توانی برای «مقاومت» برایش نمانده و حاضر به تسلیم است.

روحانی در صحبت‌های خود گفته است «معتقدم برای منافع کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم؛ اصل منافع ملی ما است.»

کنار هم قرار دادن صحبت‌های مکرون و روحانی این نتیجه را به دست می‌دهد که زمینه برای آغاز مذاکرات در حال فراهم شدن است و دور از انتظار نیست که به ‌زودی روسای جمهوری ایران و آمریکا مقابل دوربین‌های تلویزیونی دست بدهند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top