آخرین اخبار

آیا امکان گرفتن «انتقام سخت» برای رژیم ایران وجود دارد؟

کشته شدن قاسم سلیمانی ضربه روحی-روانی بزرگی را به رهبران و طرفداران جمهوری اسلامی زده و حالا همه آن‌ها از «انتقام سخت» دم می‌زنند.

19 روز قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

کشته شدن قاسم سلیمانی ضربه روحی-روانی بزرگی را به رهبران و طرفداران جمهوری اسلامی زده و حالا همه آن‌ها از «انتقام سخت» دم می‌زنند. از صبح جمعه هفته گذشته تا امروز کُری خوانی سرداران سپاه و طرفداران رژیم ادامه دارد؛ اما آیا رژیم ایران می‌تواند ضربه‌ای به آمریکا بزند؟

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده است اگر جمهوری اسلامی به مواضع آمریکا حمله کند، 52 موضع این رژیم را در هم خواهد کوبید. دونالد ترامپ در توجیه به هلاکت رسیدن فرمانده سپاه قدس، گفته است قاسم سلیمانی «تروریست شماره یک جهان» بود و باید 20 سال پیش کشته می‌شد.

هم‌زمان مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز ضمن هشدار به جمهوری اسلامی، تصریح کرده است که «دوران مماشات با تروریست‌ها تمام ‌شده است» و اگر رژیم ایران دست از پا خطا کند، «رهبران اصلی» در ایران را هدف قرار خواهیم داد.

بااین‌حال، سرداران سپاه پاسداران که دچار ضربه روحی-روانی بی‌سابقه‌ای شده‌اند، دست از تهدید کردن ایالات‌متحده آمریکا بر نداشته‌اند؛ برای مثال حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران در مراسم مرگبار قاسم سلیمانی در کرمان، آمریکا را این‌گونه تهدید کرده است: «انتقام سخت، پشیمان‌کننده و قاطع‌‌ می‌گیریم و اگر حرکت دیگری انجام دهند آنجا را که دوست دارند ‌به‌آتش می‌کشیم.»

رژیم ایران اعلام نمی‌کند چه زمانی، چگونه و در چه سطحی «انتقام» خواهد گرفت؛ اما برخلاف برخی تحلیل‌ها که گفته می‌شود، رژیم ایران یک واکنش کوچک نشان می‌دهد و آمریکا هم سکوت می‌کند تا ماجرا ختم بخیر شود، باید گفت واکنش رژیم ایران علیه آمریکا در هر سطحی که باشد، قطعاً به جنگی بزرگ منجر خواهد شد.

به نظر می‌رسد راهبرد آمریکا در برابر تحریکات و اقدام‌های تروریستی جمهوری اسلامی تغییرات وسیعی پیدا کرده و دولت ترامپ دیگر نمی‌خواهد برای آوردن جمهوری اسلامی پای میز مذاکره، در جاهای دیگر کوتاه بیاید؛ چنانکه پومپئو سیاست مماشات را تمام‌شده اعلام کرده است.

اما نکته‌ای که نباید از یاد برد، این است که رژیم ایران کاملاً می‌داند شروع جنگ به‌هیچ‌وجه به نفعش نخواهد بود. هم‌اکنون زبده‌ترین نیروهای ارتش آمریکا به همراه به‌روزترین و مرگبارترین تجهیزات نظامی در منطقه حضور دارند. آمادگی این نیروها در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و جمهوری اسلامی آگاه است که درگیری با چنین ارتشی چیزی جز شکست در پی نخواهد داشت.

از سوی دیگر، رژیمی در ایران حاکم است که خزانه‌اش خالی است و بر اثر تحریم‌ها آهی در بساط ندارد که خرج جنگ با آمریکا کند. نیروهای مسلح این رژیم نیز با مشکلات فراوانی در مهارت‌های جنگی و شیوه‌های رزم مواجه هستند و در برابر ارتش تا دندان مسلح و متخصص آمریکا در زمین و هوا حرفی برای گفتن ندارند.

حدود یک ماه قبل حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی در اظهاراتی درباره  وضعیت ارتش اذعان کرده بود که «زیرساخت‌های موجود فرسوده است، 75 هزار نفر از نیروی انسانی ارتش کم شده و نیروها مشکلات معیشتی دارند.»

پرسش این است که آیا جمهوری اسلامی در اوضاع بحرانی کنونی تن به جنگی که امکان دارد به پایان حیاتش منجر شود، خواهد داد؟ قطعاً رهبران این رژیم در جلسه شورای عالی امنیت ملی که ریاستش را علی خامنه‌ای بر عهده داشت، به این نتیجه رسیده‌اند که نه‌تنها امکان گرفتن «انتقام سخت» که گرفتن انتقام نرم هم از ایالات‌متحده آمریکا وجود ندارد؛ پس چه‌ بهتر از تبلیغات رسانه‌ای و کُری خوانی!

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top