آخرین اخبار

خواب شیرین ترامپ و پوتین برای خاورمیانه

رویدادهایی که در منطقه شاهدش هستیم همگی اجزای طرحی جامع هستند که در حال شکل دادن خاورمیانه‌ای جدید است. آنچه طی 18 ماه گذشته در این منطقه رخ داده، ریشه در خواست قدرت‌هایی دارد که نظم کنونی منطقه دیگر با منافع اقتصادی و اهداف ژئوپلیتیک‌شان هماهنگی ندارد.

30 روز قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

رویدادهایی که در منطقه شاهدش هستیم همگی اجزای طرحی جامع هستند که در حال شکل دادن خاورمیانه‌ای جدید است. آنچه طی 18 ماه گذشته در این منطقه رخ داده، ریشه در خواست قدرت‌هایی دارد که نظم کنونی منطقه دیگر با منافع اقتصادی و اهداف ژئوپلیتیک‌شان هماهنگی ندارد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» در حالی که عراق ماه‌هاست زیر پای معترضان می‌لرزد، مردم لبنان سرسختانه خواهان تغییرات بنیادین در عرصه سیاسی کشورشان هستند. مردم هر دو کشور تاکنون موفق شده‌اند دولت‌های خود را ساقط کنند؛ اما خواست واقعی آن‌ها انقلاب و پارادایم‌شیفت در نحوه مدیریت کشورشان است.

هم‌زمان ایران نیز دچار ناآرامی‌های کم‌سابقه‌ای شده و میلیون‌ها نفر که از ستم، تبعیض و فقر به ستوه آمده‌اند، جرأت کرده‌اند که در اعتراض‌های آبان و دی‌ماه امسال خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی شوند. این اعتراض‌ها پس از آن شکل گرفت که قیمت بنزین ناگهان سه برابر افزایش یافت و هواپیمای اکراینی با 176 سرنشین که اغلب ایرانی بودند، با شلیک موشک سپاه پاسداران سرنگون شد.

خاورمیانه طی این مدت صحنه رویدادهای دیگری هم بوده است. بامداد سیزدهم دی‌ماه ارتش ایالات‌متحده آمریکا طی یک عملیات پیچیده و دقیق قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی مهندس، یکی از فرماندهان حشدالشعبی را با حمله پهپادی کشت. این اقدام مرگبار به تلافی حمله شبه‌نظامیان تحت حمایت رژیم ایران به سفارت آمریکا در بغداد بود.

به نظر می‌رسد ایالات‌متحده آمریکا راهبرد خود را در خاورمیانه تغییر داده و قصد دارد در مقابل نفوذ تروریست‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایستادگی کند؛ چنانکه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور چندی پیش اعلام کرد «دوران مماشات با تروریست‌ها به سر آمده است.»

آمریکا در حالی دم اژدها را در عراق و لبنان قطع می‌کند که سر آن را در ایران هدف گرفته است. این کشور با اِعمال بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها مانع فعالیت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی شده و چنانکه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران اذعان کرده «ایران از 100 میلیارد دلار درآمد نفتی و 100 میلیارد دلار سرمایه خارجی» محروم شده است.

رویدادهایی که در منطقه شاهدش هستیم همگی اجزای طرحی جامع هستند که در حال شکل دادن خاورمیانه‌ای جدید است. آنچه طی 18 ماه گذشته در این منطقه رخ داده، ریشه در خواست قدرت‌هایی دارد که نظم کنونی منطقه دیگر با منافع اقتصادی و اهداف ژئوپلیتیکشان هماهنگی ندارد.

ایالات‌متحده آمریکا و روسیه بسیار بیشتر از هر قدرتِ جهانی دیگری در حال اثرگذاری بر رخدادهای خاورمیانه هستند. سال گذشته خورشیدی یعنی دقیقاً 26 تیر 1397 دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین دیدار و گفت‌وگویی در هلسینکی، پایتخت فنلاند داشتند که رسانه‌های معتبر از آن به عنوان «دیدار تاریخی» یاد کردند.

رهبر دو کشور به مدت 2 ساعت پشت در‌های بسته درباره مسائل مهم جهانی گفت‌وگو کردند. ولادیمیر پوتین در آغاز این دیدار خطاب به ترامپ گفت «اکنون زمان گفت‌وگو درباره روابط‌مان و همچنین مسائل و مشکلات بین‌المللی در جهان است.»

چند ماه پس از این دیدار، نشست ورشو در لهستان با حضور سران 60 کشور برگزار شد. یکی از محورهای مهم این نشست تاریخی «ارتقای امنیت خاورمیانه» بود. به نظر می‌رسد مسائل و طرح‌هایی که ترامپ و پوتین در هلسینکی بر سر آن‌ها به توافق رسیده بودند، در نشست ورشو مطرح شد و سران دیگر کشورها با آن موافقت کردند.

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top