آخرین اخبار

خروج آمریکا از منطقه؛ خیال باطل!

عده ای ساده لوح گمان می کنند ایالات متحده آمریکا را (که بیش از هفت هزار میلیارد دلار برای تثبیت موقعیت خود در خاورمیانه هزینه کرده است) می توان به سادگی از منطقه اخراج کرد.

26 روز قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

عده ای ساده لوح گمان می کنند ایالات متحده آمریکا را (که بیش از هفت هزار میلیارد دلار برای تثبیت موقعیت خود در خاورمیانه هزینه کرده است) می توان به سادگی از منطقه اخراج کرد. از فرد محافظ کاری همچون دونالد ترامپ بعید است که خاورمیانه را به امان خدا رها کند تا روسیه و چین موقعیت های اقتصادی و ژئوپلتیکی خود را تقویت کنند و جمهوری اسلامی هم با خیال راحت به برنامه هسته ای و موشکی خود بپردازد.

به گزارش «شبکه رسانه ای بیان» در پی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، مجلس عراق طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن نیروهای نظامی آمریکا می بایست خاک این کشور را ترک کنند. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق نیز که مواضعش تحت تاثیر جمهوری اسلامی است، بر خروج نیروهای آمریکا تاکید کرد.

در پی تصویب طرح مجلس عراق و اظهارات عبدالمهدی، رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که اگر نیروهای آمریکا مجبور به خروج از عراق شوند، این کشور می بایست غرامت سنگینی بپردازد. دونالد ترامپ همچنین هشدار داده است در صورت خروج غیردوستانه نیروهای آمریکا از عراق، تحریم هایی علیه این کشور وضع خواهد کرد که تحریم های علیه جمهوری اسلامی در مقابل آن هیچ باشد.

آمریکا در منطقه چه می خواهد؟

برای ایالات متحده آمریکا که در پی مهار نفوذ سیاسی روسیه و نفوذ اقتصادی چین است، حضور فیزیکی در عراق، افغانستان، خلیج فارس و جای جای منطقه امری ضروری محسوب می شود. بر اساس سند راهبرد اطلاعات ملی آمریکا، رژیم ایران در کنار چین، روسیه و کره شمالی به ‌عنوان مهم‌ترین تهدیدهای موجود علیه واشنگتن به شمار می آید.

همچنین در این سند، از روسیه به‌عنوان رقیبی یاد شده که با هدف مقابله با آمریکا به ‌‌دنبال تقویت موقعیت ژئوپولتیک خود است؛ از این رو، برای آمریکا واجب است که در منطقه حساسی چون خاورمیانه برای حفظ برتری خود حضور داشته باشد.

در ایران عده ای ساده لوح گمان می کنند می توان آمریکا را از منطقه اخراج کرد. پس کشته شدن قاسم سلیمانی، حسن روحانی و علی خامنه ای بارها بر اخراج نیروهای آمریکا از منطقه تاکید کرده اند؛ اما توضیح نداده اند که چگونه و با چه ابزاری قادر به انجام چنین کاری خواهند بود.

دولت آمریکا در پایگاه «اینجرلیک» ترکیه 50 بمب اتمی دارد و در 38 پایگاه نظامی خود در خاورمیانه گران ترین تجهیزاتش را مستقر کرده است. بازدارندگی نظامی یکی از مهم ترین اهداف آمریکا در منطقه پرآشوب خاورمیانه است؛ راهبرد آمریکا دیگر این نیست که بیکار بنشیند تا حوادثی همچون 11 سپتامبر رخ دهد، بلکه راهبرد این کشور کشتن دشمن در خانه خودش است.

علاوه بر همه اینها، آمریکایی ها دلیل مهم دیگری هم برای حضور در منطقه دارند و آن هم موشک های بالستیک و برنامه هسته ای جمهوری اسلامی است که جهان را تهدید می کند. برای اسرائیل حتی تصور اینکه آمریکا در این منطقه نباشد و رژیم ایران برنامه هسته ای و اهداف تروریستی اش را توسعه دهد، وحشتناک است.

در مجموع می توان گفت خروج نیروهای نظامی و مستشاری آمریکا از منطقه، نه تنها در کوتاه مدت و میان مدت، بلکه در بلندمدت هم خیالی خام به نظر می رسد؛ چراکه در حال حاضر هیچ کشوری در جایگاهی نیست که برای آمریکا در خاورمیانه تعیین تکلیف کند.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top