آخرین اخبار

انتقاد روحانی از مهندسی انتخابات مجلس

شورای نگهبان لشکری از به اصطلاح «اصلاح‌طلبان» را رد صلاحیت کرده و در حال پیش‌منهدسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.

22 روز قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

شورای نگهبان لشکری از به اصطلاح «اصلاح‌طلبان» را رد صلاحیت کرده و در حال پیش‌منهدسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. در همین حال رئیس‌جمهوری ایران لب به انتقاد از شورای نگهبان گشوده و گفته است «در روز جنگ همه با هم بودیم و در انتخابات هم باید همه با هم باشیم.»

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» زمان زیادی تا برگزاری انتخابات مجلس باقی نمانده و تائید صلاحیت شدگان که اغلب اصولگرایان‌اند، در حال لحظه‌شماری برای تکیه زدن به کرسی‌های مجلس هستند. پیش از این، ناظران گفته بودند که هسته سخت قدرت اجازه نخواهد داد مجلس یازدهم به کنترل افراد غیرخودی در بیاید.

در همین حال حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز چندین مرتبه نسبت به انتخابات نمایشی مجلس انتقاد کرده و روز دوشنبه 7 بهمن نیز در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور، خطاب به علی خامنه‌ای و دستگاه‌های تحت امر او گفته است «شماها که در جلسات خصوصی و اتاق‌های فکر خود می‌گویید مجلس بعدی صد در صد برای ما است؛ خوب الحمدالله؛ اگر مجلس بعدی برای شماست دیگر چرا اینقدر غصه می‌خورید؟ بگذارید لااقل مشارکت شکل بگیرد و رقابت بالا برود و مجلس هم برای شما باشد نوش جان‌تان. ما مشکلی با این داستان نداریم.»

انتقادات روحانی نسبت به شورای نگهبان در حالی است که خود با تصمیم همین شورا کاندیدا شده و از دل یک انتخابات نمایشی در آمده است. او اگرچه از مهندسی انتخابات انتقاد کرده اما هرگز این پرسش را مطرح نکرده که «نظارت استصوابی» شورای نگهبان چه دلیلی دارد.

کارشناسان سیاسی بر این باورند انتخاباتی که در جمهوری اسلامی برگزارش می‌شود، نمایشی هستند و این رژیم قبلاً تصمیم خود درباره مهره‌های سیاسی را در اتاق‌های فکرش گرفته است؛ بنابراین، جمهوری اسلامی بیش از اینکه دنبال رأی مردم باشد، در پی افزایش مشارکت مردم برای خریدن مشروعیت برای خودش است.

اما رژیم ایران به دلیل سوءمدیریت و فساد گسترده‌ای که در سال‌های اخیر به بار آورده، پایگاه اجتماعی‌اش را از دست داده و اخیراً نیز به دلیل کشتار 1500 تن از مردم معترض در خیابان‌ها و سرنگون کردن هواپیمای مسافربری حتی از چشم عده زیادی از هواداران سنتی‌اش هم افتاده است.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top