آخرین اخبار

اقرار به نقش سلیمانی در سرکوب اعتراض‌ها

فرمانده سابق سپاه پاسداران در توئیتی به نقش قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراض‌های سال‌های 1378 و 1388 اذعان کرده است.

9 روز قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

فرمانده سابق سپاه پاسداران در توئیتی به نقش قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراض‌های سال‌های 1378 و 1388 اذعان کرده است. تظاهرات کوی دانشگاه که در سال 78 رخ داد، در واکنش به جلوگیری از انتشار روزنامه «سلام» بود و اعتراض مردمی سال 88 پس از آن روی داد که رهبران جنبش سبز مدعی تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همان‌طور که از عنوانش پیداست، بازوی نظامی جمهوری اسلامی برای حفاظت از این رژیم محسوب می‌شود. این قوه قهریه در بزنگاه‌های تاریخی به داد رهبران خود رسیده و از رژیم تمام‌قد دفاع کرده است. سپاه در دو دهه گذشته نقش پررنگی در به خاک و خون کشیدن اعتراض‌های مردمی ایفا کرده و به همین دلیل فرماندهان آن از سوی ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

اما دولت دونالد ترامپ فروردین امسال یک گام فراتر گذاشت و سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد. این اقدام تاریخی خشم رهبران جمهوری اسلامی را برانگیخت؛ اما حمایت برخی کشورها را هم در پی داشت.

ناظران می‌گویند با توجه به اقدام‌های خون‌بار سپاه قدس پاسداران در سوریه و عراق، تروریستی خواندن این سازمان نظامی قابل درک است. بر اساس آنچه نهادهای بین‌المللی اعلام کرده‌اند، جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از 700 هزار کشته و 6 میلیون آواره به جا گذاشته است. در این جنگ مخرب، نقش سپاه قدس به فرماندهی سلیمانی غیرقابل‌انکار است.

اقدام‌های سپاه پاسداران در داخل ایران نیز همواره چشمگیر و اثرگذار بوده است. این گروه نظامی نه‌فقط نیمی از اقتصاد ایران را کنترل می‌کند، بلکه با استفاده از نهادهای خود همچون بسیج و اطلاعات سپاه مردم، رسانه‌ها و فعالان سیاسی را در تنگنا و خفقان قرار داده است.

محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه روز دوشنبه 21 بهمن در توئیتی به نقش سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراض‌های مردمی هم اذعان کرده و نوشته است «در ماجرای فتنه 78 و 88 حاج قاسم در صحنه مقابله با ضد انقلاب در کف خیابان بود و اقدامات مؤثری را برای کنترل ناامنی و آشوب‌ها انجام می‌داد.»

جعفری در ادامه توئیت خود به حضور مداوم سلیمانی در «قرارگاه ثارالله» نیز اذعان کرده است؛ قرارگاهی امنیتی که وظیفه آن، مدیریت امنیت پایتخت و دیگر شهرهای استان تهران است. این قرارگاه مهم‌ترین واحد امنیتی درون سپاه به شمار می‌آید. قرارگاه ثارالله در صورت بروز بحران به تشخیص شورای عالی امنیت ملی، مسئولیت برقراری امنیت شهر تهران را عهده‌دار می‌شود.

سلیمانی بامداد 13 دی‌ماه امسال به عنوان یک هدف تروریستی، مورد حمله پهپادی ارتش ایالات‌متحده آمریکا قرار گرفت و به همراه ابومهدی مهندس، معاون گروه حشدالشعبی کشته شد. جمهوری اسلامی در پاسخ به این اقدام آمریکا چند موشک به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» در عراق شلیک کرد که تلفاتی در بر نداشت.

قاسم سلیمانی هم در زمان حیات و هم در زمانی که جسدش روی زمین بود، رهاوردی جز مرگ برای مردم نداشت. مراسم تشییع این فرمانده سپاه در کرمان 60 کشته و ده‌ها مصدوم به جا گذاشت و بعداً نیز پدافند سپاه، هواپیمای اکراینی را با 176 سرنشین سرنگون کرد. برخی بر این باورند جمهوری اسلامی قصد داشته آمریکا را عامل سرنگونی این هواپیما معرفی کند تا موج ضدآمریکایی در جامعه به راه بیندازد. به گفته آن‌ها وقتی آمریکا پاسخ حمله به پایگاه عین الاسد را نداد، رژیم ایران اجباراً مسئولیت این فاجعه را پذیرفت.

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top