آخرین اخبار

پاسخ امضاهای درج شده در لیست ری استارت: دروغ است!

پس از گذشت بیش از دو هفته از انتشار نام 60 نفر از چهره های غالبا تلویزیونی در بیانیه ای که گروه اینترنتی ری استارت آن را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، بررسی های شبکه رسانه ای بیان صراحتا نشان می دهد که این بیانیه و نام افراد به دروغ منتشر شده است.

2 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

پس از گذشت بیش از دو هفته از انتشار نام 60 نفر از چهره های غالبا تلویزیونی در بیانیه ای که گروه اینترنتی ری استارت آن را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، بررسی های شبکه رسانه ای بیان صراحتا نشان می دهد که این بیانیه و نام افراد به دروغ منتشر شده است.

با توجه به اینکه برخی از افرادی که نامشان در این لیست درج شده است، به هر دلیلی، حضور فعالی در شبکه های اجتماعی و در کل، اینترنت ندارند و بیشتر چهره های تلویزیونی هستند که تنها راه ارتباطی آنان با مخاطبان از راه تلویزیون است، به سراغ آنان رفتیم و از برخی از ایشان در همین رابطه پرسش کردیم.

پیشتر برخی از این فعالین نظیر "فریبا داوودی مهاجر" و یا "خسرو فروهر" هرکدام به صورت جداگانه در صفحات اینستاگرام و توییتر خود نسبت به این جعلنامه واکنش نشان دادند.

اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت است و همین نکته این بیانیه را چیزی شبیه به فکاهی می کند، در کنار هم قرار دادن نام افرادی است که بعضا هیچ گونه گرایش فکری، سیاسی و عقیدتی با یکدیگر نداشته و البته باید در نظر داشت که نوشتن چنین جعلنامه ای، به نظر می رسد تنها برای جلب توجه این گروه اینترنتی است که در برخی روزها خودنمایی کرد و به سرعت تب آن فروکش نمود.

با این حال جهت تنویر افکار عمومی، ما از آقایان "شهرام همایون" و "شاهین نژاد" در این خصوص پرسش کردیم.

آقای نژاد که دارای مدرک مهندسی نفت در ایران و آمریکا هستند، با توجه به اینکه در فیسبوک خودشان نیز به این جعلنامه واکنش نشان دادند، به شبکه رسانه ای بیان گفت که اصلا این گروه را نمی شناسد و تاکید او صرفا بر روی مسائل ریشه ای است.

شاهین نژاد در این رابطه می گوید «آن (بیانیه) به نظر من بذله گویی فردی است که احساس بامزگی کرده و فکر می کنم خیلی راحت با نگاهی به ظاهر آن متوجه می شوید که یک جوک است. من آن را روی صفحه فیسبوکم نیز گذاشتم و اعلام کردم که یک آدم بیکاری حوصله داشته تا کمی شوخی کند. اما به هر صورت می بینید که کار سیاست و کار مملکت شده مسخره بازی دو سه تا لوده.»

آقای نژاد ضمن یادآوری عدم شناخت این گونه گروه ها، بیان می کند که تمایلی به ورود به اینگونه حاشیه سازی ها ندارد.

«ما از زمانی که کوشش کردیم کاری بکنیم، همیشه گفته ایم که مشکلات ما مشکلات بنیادی است و ما باید فرهنگ سازی کرده و برگردیم به فرهنگ ملی و البته باقی جریانات، حاشیه هستند.»

شهرام همایون، از دیگر فعالان پرکار رسانه ای است که سالها مدیریت تلویزیون "کانال یک" را بر عهده داشته و به تولید برنامه های انتقادی علیه جمهوری اسلامی می پردازد.

نام وی که در آن فهرست 60 نفره در جایگاه نخست، خودنمایی می کرد، جالب توجه بود اما شخص ایشان به طور کلی این موضوع را تکذیب و اعلام کرد که اصلا نمی داند این بیانیه چه هست. آقای همایون خیلی کوتاه به ما گفتند که هیچ بیانیه ای را امضا نکرده و از محتوای آن نیز اطلاعی ندارند.

به نظر می رسد گروه های اینترنتی این چنینی می بایست خود را به جای آنکه با جعلنامه و جعلیات سرگرم کنند، به امور اساسی تر و مهم تر بپردازند. ذکر نام بزرگان اندیشه سیاسی در غرب و شرق و همچنین وام گرفتن از نام فعالین عرصه های مختلف جهت پیشبرد اهداف، راه مناسبی برای مطرح شدن نباشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top