آخرین اخبار

دور تازه تقابل حکومت با زنان ایرانی

جمهوری اسلامی طی هفته‌های اخیر دور تازه‌ای از فشار، سرکوب و خشونت علیه زنان آزادی‌خواه ایران را آغاز کرده و در این مسیر از هیچ اقدام غیرانسانی دریغ نمی‌کند. مریم فتحی

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

مریم فتحی

جمهوری اسلامی طی هفته‌های اخیر دور تازه‌ای از فشار، سرکوب و خشونت علیه زنان آزادی‌خواه ایران را آغاز کرده و در این مسیر از هیچ اقدام غیرانسانی دریغ نمی‌کند.

به گزارش «شبکه بیان» جامعه ایران صرفاً با مشکلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم نمی‌کند؛ سوی دیگر ماجرا حکومتی خشن و بی‌رحم قرار دارد که از انقلابی گری و سرکوب جامعه مدنی عقب نمی‌نشیند. جامعه ایران هم‌زمان با تحمل فشارهای معیشتی و اقتصادی، در حال مبارزه با حکومت تمامیت‌خواه علی خامنه‌ای است.

دادگاه انقلاب تهران به تازگی سه تن از زنان آزادی‌خواه به نام‌های یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز را مجموعاً به 55 سال حبس محکوم کرده است؛ حکمی ناعادلانه و مغایر با قوانین حقوق بشری که هدف از آن ایجاد رعب وحشت در جامعه مدنی ایران است.

این سه فعال مدنی به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن به پخش گل و شیرینی در مترو تهران کرده اقدام کرده بودند. امیر رئیسیان که وکالت یاسمین آریانی و منیره عربشاهی را بر عهده داشته، اعلام کرده است که «در جریان این پرونده، نه در مرحله بازپرسی در دادسرا و نه در جلسات دادگاه به هیچ عنوان اجازه ورود به وکلا داده نشده است.»

خطر مانتوهای جلوباز برای حکومت

حکومت مذهبی ایران علاوه بر اِعمال فشار به فعالان مدنی، زندگی را بر مردم عادی هم سخت گرفته است. هفته گذشته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران از اجرای طرح ویژه برخورد با تولید و عرضه مانتوهای جلوباز، شیشه‌ای، حریر و توری در تهران با مشارکت پلیس اماکن و دادستانی پایتخت خبر داد.

ابوالقاسم شیرازی با اشاره به اینکه روزانه 30 گروه بازرسی با مراجعه به بیش از 60 واحد فروشگاهی، نحوه فروش مانتوها را رصد می‌کنند، به باشگاه خبرنگاران گفته است «اگر بعد از 2 بار بازرسی‌های صورت گرفته، متوجه شویم که تولیدکننده یا فروشنده اصرار به فروش این‌گونه مانتوها [جلوباز] دارد به معاونت دادستانی معرفی و به مدت 6 ماه از فعالیت آن‌ها جلوگیری می‌شود.»

این طرح غیرقانونی پس از آن اجرا می‌شود که 29 خرداد امسال رئیس پلیس تهران از اجرای «طرح ناظر 2 و 3» خبر داده بود. حسین رحیمی اعلام کرده بود که «در طرح ناظر 2 و 3 بحث کنترل واحدهای صنفی، تولیدکنندگان پوشاک و کنترل واحدها و تولیدکنندگانی که مانتوها و البسه نامناسب تولید می‌کنند یا در معرض نمایش می‌گذارند به مرحله اجرا درخواهد آمد.»

زنان و دختران طی سه-چهار سال گذشته استقبال ویژه‌ای از مانتوهای مدل جلوباز یا بدون دکمه داشته‌اند و به همین خاطر این نوع مانتو به صورت گسترده در بوتیک‌ها و البسه فروشی‌ها در حال عرضه است. حکومت ایران مدعی مغایرت این نوع پوشش با قوانین اسلامی است؛ اما فروشندگان می‌گویند اگر برخلاف سلیقه مشتری عمل کنیم، کارمان به ورشکستگی می‌کشد.

برخورد با نوع پوشش زنان در امتداد فعالیت‌های ضد مردمی دادسرای ارشاد تهران است که شماره پیامک و چند صفحه در شبکه‌های اجتماعی برای گزارش دهی «کشف حجاب» و سایر «هنجارشکنی‌ها» معرفی کرده بود. محمدمهدی حاج‌محمدی، سرپرست دادسرای ارشاد دراین‌باره گفته بود «این اقدام برای تسریع در برخورد با هنجارشکنی‌ها با استفاده از ظرفیت شهروندان دغدغه‌مند است.»

همچنین بر اساس گزارش‌ها، نیروی انتظامی نیز برای ترساندن مردم اقدام به ارسال 300 هزار «پیامک کشف حجاب» کرده است. این پیامک‌های تهدیدآمیز برای افرادی ارسال می‌شود که در خودروی‌شان کشف حجاب صورت گرفته است. گفته می‌شود این پیامک به صورت تصادفی (رَندوم) برای مردم ارسال می‌شود؛ به طوری که جلیل محبی، دبیر ستاد امربه‌معروف نیز در صفحه توئیتر خود از دریافت این پیامک خبر داده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top