آخرین اخبار

جنگ نیابتی ایران در یمن با کمک مستشاری سپاه

محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران اخیرا در نشست خبری خود با بیان اینکه ایران به انصارالله یمن، ( گروه حوثی‌های یمن)، خدمات مستشاری ارائه می‌دهد، گفت:

2 سال پیش
محمد معین
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران  اخیرا در نشست خبری خود با بیان اینکه ایران به انصارالله یمن، ( گروه حوثی‌های یمن)، خدمات مستشاری ارائه می‌دهد، گفت: « کمک‌های ما به جبهه مقاومت بنا به در خواست مردم و دولت‌های آنان صورت گرفته و یمن هم یک نمونه از آن است. امروز در یمن حاکمیت به دست انصارالله است و کمک‌های ایران در حد مستشاری و معنوی است که یمن بیشتر به آنها نیاز دارد و حمایت ایران از جبهه مقاومت در کشورهای مختلف تفاوتی نمی‌کند و هرکجا که ظلم باشد انقلاب اسلامی نیز حضور دارد و از مردم مظلوم دفاع می‌کند»
فرمانده سپاه پاسداران در بخش‌های دیگری از سخنانش به اهمیت حضور شبه‌نظامیان شیعه در سوریه اشاره و اظهار امیدواری کرد که دولت سوریه نیز مانند دولت عراق این گروه‌های شبه‌نظامی سازمان‌یافته را به رسمیت بشناسد. او همچنین خبر داد که بازسازی سوریه با توجه به شرایط امنیتی این کشور به سپاه پاسداران واگذار شده است. 
این در حالی است که سپاه پاسداران تلاش می کند دامنه نفوذ و قدرت خود را در سرتاسر جهان گسترش دهد و در کشورهای گوناگون از جمله لبنان، ونزوئلا، افغانستان ، عراق، تا یمن و...به دنبال دخالت نظامی و ایدئولوژیک است و همواره در صدد است که هژمونی منطقه را بنا به خواست خود تغییر دهد. سپاه پاسداران حال پس از پایان یافتن جبهه جنگ در عراق و سوریه و رهایی از جبهه جنگ با داعش، در تلاش است با تمرکز بیشتر به جنگ داخلی در یمن سطح نفوذ خود را گسترده تر کند. 
از این رو این سوال را می توان مطرح کرد که آیا ایران باید در امور سیاسی کشورهای دیگر نقش ایفا کند؟ آیا این دخالت ها در مجموع به نفع ایران است یا به ضرر آن ؟ و در نهایت اینکه سود و زیان دخالت ها  برای ایران چه می‌تواند باشد؟
جنگ داخلی در یمن که از سال 2015 به علت اختلافات سیاسی میان دو جناح درگیر در این جنگ که هر یک خود را دولت قانونی یمن می‌داند با همراهی حامیان و متحدان آن‌ها درگرفته‌است. این نبرد داخلی در میان نیروهای هوادار دولت قانونی عبدربه منصور هادی و جدایی طلبان جنوبی به مرکزیت عدن با نیروهای انصارالله و نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور پیشین در جریان است. در این نزاع قدرت ،  هر کدام از طرف های درگیر امیدوار بودند به سرعت بتوانند طرف مقابل را مرعوب تاکتیک‌ها و استراتژی‌های نظامی خود کنند و اراده سیاسی خود را به طرف مقابل بقبولانند اما بعد از گذشت دوسال با صرف میلیارها دلار خسارت و هزاران کشته و زخمی و ویرانی های گسترده هنوز به یک نتیجه ملموسی از سوی هر دو طرف درگیر نرسیده اند. (تجربه تاریخی نشان داده است که در نهایت همه جنگ‌های داخلی به مرحله‌ای می رسند که یک طرف دیگر از عهده دفاع نظامی یا شبه نظامی بر نمی آید و به ناچار به شرایط طرف مقابل تن در می دهد و بر سر میز مذاکره می نشیند و شرایط صلح در کشور برقرار می شود.)
پیشتر جمهوری اسلامی با حمایت از دولت دیکتاتور بشار اسد و گروه تروریستی حزب الله لبنان و برخی از گروه‌های مسلح فلسطینی با عنوان «جبهه مقاومت» در برابر اسرائیل نام می‌برند و تلاش می کرد مداخله خود را در عرصه بین الملل توجیه کند، حال باید پرسید که گروه تروریستی حوثی هم آیا مرز مشترک با اسرائیل دارد که با تجهیز و ارسال سلاح و مهمات به این گروه تلاش دارد تا منطقه را به آشوب بکشاند. ناگفته پیداست که مشکل جای دیگری است، بطوری که فرمانده سپاه پاسداران در این ارتباط گفته بود: «ما با دست‌ نشانده‌های نظام سلطه و استکبار کاری نداریم. همان طور که امام خمینی (ره) به ما یاد داده‌اند با شیطان بزرگ و عوامل اصلی استکبار یعنی آمریکا و اسرائیل کار داریم و با آنها مقابله می‌کنیم». از این رو باید گفت که جمهوری اسلامی از بدو تاسیس خود همواره در صدد صدور انقلاب و سودای جهانی سازی انقلاب خود را داشته و دارد و  این خواسته در دوره های مختلف فراز و فرود هایی به همراه داشته است اما حضور نظامی و بسط هلال شیعه در منطقه از سوی جمهوری اسلامی پس از توافق هسته‌ای 2015 بین ایران و 1+5 به پاس درآمد های نفتی و ارتباطات بین المللی که تحریم های هسته ای حکومت را در یک حالت آچمز قرار داده بود به سرعت شدت بخشید و خیلی زود ابعاد گسترده‌ای به خود پیدا کرد، بطوری که در هفته گذشته علی خامنه‌ای با اعلام اینکه: «جمهوری اسلامی ایران در هر جایی که برای مقابله با کفر و استکبار، نیاز به حضور باشد، کمک خواهد کرد». بر همین اساس دخالت در امور سیاسی سایر کشور ها و ماجراجویی هایی حکومت نشات گرفته از ذات و فلسفه درونی دیکتاتوری در کشور است.
جمهوری اسلامی با توجه به نگاه ایدئولوژیک و انقلابی خود، همواره همه کشور های جهان را که همسو با خط فکری و اعتقادی خود نباشد را یک تهدید تلقی می کند از این رو تلاش می کند در خارج از مرزهای خود با این تهدیدها مقابله و مبارزه کند، بطوری که سال ها در عراق ، سوریه ، لبنان ، فلسطین و یمن در گیر جنگ های نیابتی است و می کوشد تا از ورود مستقیم به یک جنگ دیگر در منطقه اجتناب کرده و آن را به نقطه سومی هدایت کند که یک گروه نیابتی دیگر با حمایت مستقیم ایران در گیر آن باشد و در نهایت حاصل آن بیشتر برای کشورهای غربی و حوزه خلیج فارس هزینه زا باشد تا ایران!
براساس این ادعا شاهد آن هستیم که در روز شنبه 13 آبان همزمان با سالروز اشغال سفارت امریکا در ایران حوثی‌های یمنی یک موشک بالستیک را به سمت فرودگاه بین المللی ملک خالد در حومه ریاض پایتخت عربستان پرتاب کردند ( که البته موشک به هدف نرسید و در آسمان توسط سیستم دفاع ضد موشکی عربستان که ساخت آمریکا است، منهدم شد) که بلافاصله نگاه ها به سمت ایران منعطف و گفته شد ایران موشک بالستیک را به حوثی‌ها داده است. در حالی که وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران اتهام دست داشتن ایران را در حمله موشکی حوثی‌ها رد کرد اما ناگفته پیداست که گروه حوثی حتی توان ساخت مهمات دست ساز را هم ندارند  بنابراین چگونه می توانند موشک بالستیک تولید و پرتاب کند.
در باب سود و زیان ماجراجویی هایی جمهوری اسلامی هم باید گفت که متاسفانه حکومت از دخالت در کشور های مختلف نتوانسته سود چندانی را بدست آورد، بلکه هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی زیان هایی جبران ناپذیری نیز عایدش شده است. در عرصه بین المللی باید گفت تنها بخشی هایی از لبنان ، عراق ، سوریه و یمن تحت نفوذ حکومت است و دوستان تحت حمایتش (فلسطین و عراق)، دفعات متوالی در گردهمایی های بین المللی و منطقه ای که علیه ایران برگزار شده، ضمن شرکت در آن گردهمایی ها، گاهاً بر علیه ایران نیز رأی داده اند اما در عرصه داخلی حکومت هم نتوانسته است نتیجه دلخواه خود را بدست آورد. از تعداد کشته های نیروهای نظامی گرفته تا خرج بودجه مملکت در خارج، اعتراضات عمومی مردم را به همراه داشته است. از جمله مهدی خزعلی منتقد سیاسی با انتقاد شدید از عملکرد قاسم سلیمانی و نیروی قدس در منطقه گفته بود: « اگر حضور قاسم سلیمانی در سوریه نبود الان داعشی در سوریه وجود نداشت».

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top