آخرین اخبار

جنبشی برای نه گفتن به حجاب اجباری

در اوج اعتراضات سراسری دی ماه سال جاری که بیش از 75 شهر ایران را با خود درگیر ساخته بود،

2 سال پیش
محمد معین
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در اوج اعتراضات سراسری دی ماه سال جاری که بیش از 75 شهر ایران را با خود درگیر ساخته بود، حرکت اعتراضی ویدا موحد که با برداشتن حجاب خود در خیابان انقلاب، کاملا مسالمت آمیز و آرام با حجاب اجباری مخالفت خود را نشان می داد، الهام‌بخش زنان دیگری در سراسر ایران شد و جنبشی را به وجود آورد که به «جنبش دختران انقلاب» این روز ها شناخته می شود. در پی این اقدام موحد، دختران دیگری در روزهای اخیر با تکرار این حرکت مدنی تلاش کرده اند تا مخالفت خود را نشان دهند. بر همین اساس روز پنج‎شنبه 12 بهمن نیروی انتظامی اعلام کرد: «در راستای امنیت اجتماعی 29 زن در تهران به‌ خاطر نداشتن حجاب دستگیر و تحویل دستگاه قضایی شده‌اند». در همین ارتباط موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب تهران در واکنش به کشف حجاب‌های اخیر، برخی از این افراد را فریب‌خورده و برخی را مجری برنامه‌های دشمن خواند وگفت:«این افراد قانون‌شکن هستند و از آزادی، امنیت و فرهنگ اسلامی مردم سوء استفاده می‌کنند. این اقدام قانون شکنی است و قانون با شدت با اینها برخورد می‌کند البته به جز مانکن‌ها». غضنفرآبادی همچنین افزود: «به نظر می‌رسد برخی از این افراد فریب‌خورده هستند و تحت تاثیر حرف‌های شیطانی قرار گرفته اند. برخی از این افراد هم خودخواه هستند و خواست و خواهش نفسانی خود را به خواست قاطبه مردم ترجیح می‌دهند». وی با اشاره به مطرح شدن موضوع حجاب اختیاری از سوی این افراد گفت: «این هم از همان کج‌فهمی‌های این افراد است. حجاب هم در آیات نورانی قرآن کریم و هم روایات وجود دارد و حجاب است یکی از مواردی است که باید در جامعه و جوامع اسلامی رعایت شود. اینکه این شعارها را مطرح می‌کنند، از روی ناآگاهی و بی‌اطلاعی از احکام نورانی اسلام است و دنبال این هستند که مرحله به مرحله پیش بروند و در گام اول بحث حجاب اختیاری را مطرح کرده و بعد هم سایر موضوعات را مطرح می‌‌کنند». یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان نیز در همین رابطه گفت: «امیرالمومنین می‌فرماید بپرهیزید از رفیق فاسق. بسیاری از انسان‌های فاسقی که دستور از غرب می‌گیرند و در خیابانی در تهران روسری را از سر خود بر می‌دارند، دستور دارند و با قصد کمرنگ کردن حجاب در میان مردم مومن این اعمال را انجام می‌دهند. زمانی که انسان در انجام گناه بی باک شد، دیگر با آن گناه مانوس خواهد شد». 

البته این دستگیری ها با مخالفت برخی چهره ها در داخل کشور همراه شد، بطوری که علی مطهری نایب رییس مجلس در واکنش به حضور برخی زنان بدون حجاب در برخی معابر گفت: «هیچ اجباری برای حجاب زنان در جامعه دیده نمی‌شود و بسیاری از آنان با هر وضعی که دوست دارند در جامعه حضور پیدا می‌کنند پس اجباری در کار نیست». وی در عین حال متذکر شد: «مشکل امروز کشور حجاب نیست و بانوان کم و بیش حجاب را رعایت می‌کنند و ما هم قائل به سختگیری نیستیم». وزارت خارجه آمریکا نیز در روز جمعه 13 بهمن ماه با انتشار بیانیه ای به بازداشت دست‌کم 29 نفر از معترضان به حجاب اجباری در ایران توسط جمهوری اسلامی اعتراض کرد. در بیانیه ای که «هیتر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده، آمده: «ایالات متحده آمریکا در حمایت از حق آزادی بیان، آزادی عقیده و آزادی تجمع مسالمت‌آمیز ثابت‌قدم است».

از همین رو این سوال مطرح است که چرا مقامات جمهوری اسلامی حجاب و پوشش زنان را جزئی از خط قرمز خود می دانند؟ وآیا پوشش زنان از الزامات احکام اسلام است؟ آینده حرکت های مدنی مقابله با حجاب اجباری در ایران به کدام می رود؟

 

بر خلاف تصور حجاب در ایران تنها یک نماد دینی

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top