آخرین اخبار

تلاش ایران برای خاموش کردن صدای منتقدان عراقی

به گفته مقامات امنیتی بریتانیا، ایران از تیم های ضربت جدیدی برای خاموش کردن صدای منتقدانی که خواستار عدم دخالت این کشور در عراق هستند استفاده می کند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

به گفته مقامات امنیتی بریتانیا، ایران از تیم های ضربت جدیدی برای خاموش کردن صدای منتقدانی که خواستار عدم دخالت این کشور در عراق هستند استفاده می کند.

گفته می شود که این گروه های ضربت به دستور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور ارعاب مخالفان مداخله ایران در سیاست های عراق تشکیل شده اند.

این گروه های ضربت پس از انتخابات عمومی عراق در ماه می آغاز به کار کرده اند. انتخاباتی که تلاش های ایران در جهت نفوذ در دولت جدید عراق را به دلیل شکست نامزدهای مورد حمایت تهران با شکست روبرو کرد.

ایران حامی نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق بود که ارتباط نزدیکش با تهران از عوامل مهم نفوذ تهران در بغداد تلقی می شد.

جمهوری اسلامی همچنین قمار سرمایه گذاری روی هادی الامیری را باخت چراکه وی رای کافی برای تشکیل حکومت را نداشت.

مقامات امنیتی بریتانیا که مشغول حمایت نظامی از نیروهای مسلح عراق هستند می گویند جمهوری اسلامی با فرستادن تعدادی از نیروهای قدس به عراق به منظور خاموش کردن صدای منتقدان، تلاش می کنند تا در تعیین سرنوشت سیاسی عراق مداخله کنند.

جمهوری اسلامی پیشتر نیز افراد مختلفی را که مخالف سیستم تلقی می شدند ترور کرده است. به عنوان مثال، عادل شاکر التمیمی، یکی از نزدیکان نخست وزیر سابق عراق، حیدر العبادی است که در ماه سپتامبر توسط نیروهای قدس ترور شد.

او یک مسلمان شیعه و شهروند کانادایی-عراقی بود که ۴۶ سال داشت. وی در تلاش برای ایجاد اتحاد میان شیعیان و اهل سنت بود و سعی زیادی می کرد تا روابط عراق با همسایگان عرب همچون اردن و عربستان سعودی را بهبود بیشتری ببخشد.

منابع امنیتی می گویند تروریست های ایرانی همچنین مخالفان بیشتری را در سراسر طیف های سیاسی عراق هدف قرار داده اند.

از دیگر قربانیان گروه های ضربت جمهوری اسلامی در عراق می توان به شوکی الحادت اشاره کرد که یکی از نزدیکان مقتدی صدر به شمار می رفت.

آقای حادت پس از آنکه نسبت به تقلب های انتخاباتی و نفوذ ایران افشاگری و اعتراض کرد در ماه ژوئیه به قتل رسید. در همین مدت "رادی التای" از نزدیکان و مشاوران مرجع بزرگ تقلید شیعه -آیت الله سیستانی- پس از آنکه خواستار کاهش نفوذ ایران در عراق شده بود، ترور شد که البته ناموفق بود.

یک مقام امنیتی که نخواست نامش فاش شود به دیلی تلگراف گفت ایران در حال خاموش کردن منتقدین خود در عراق است.

ایران خود را ابرقدرت جهان تشیع می داند و رهبر این کشور را "رهبر مسلمین جهان" می خوانند. به همین خاطر تلاش می کند تا شیعه گستری خود را در عراق برای برپایی و گسترش تشیع ادامه دهد.

رژیم ایران در تلاش برای ساخت هلال شیعی از طریق گسترده کردن آن از طریق عراق و سوریه است. برنامه ای بلندپروازانه که امیدوار است دامنه آن را تا سواحل شرقی مدیترانه گسترده کند.

ژنرال مارک کارلتون اسمیت، فرمانده نیروهای بریتانیایی در عراق در مصاحبه با روزنامه دیلی تلگراف گفت، یکی از تهدیدات اصلی امروز جهان، "نفوذ بدخواهانه" ایران است.

مقامات امنیتی می گویند نیروی قدس به دنبال تحکیم موقعیت نظامی اش در عراق است.

تهران با استفاده از شبه نظامیان مستقر همچون حشدالشعبی و کتائب حزب الله، به طور گسترده به عراق سلاح به صورت قاچاق می فرستد تا علیه ایالات متحده و دیگر مواضع غربی استفاده شود.

در ماه سپتامبر، شبه نظامیانی که ظن نزدیکی آنها با ایران می رود متهم به اجرای دو عملیات یعنی حمله به سفارت آمریکا در بغداد و حمله به کنسولگری این کشور در بصره شدند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top