آخرین اخبار

روحانی خود را در اتاق با وزرایش حبس می کند و سخن می گوید

حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت مشکلات نباید به کالاهای اساسی و زندگی مردم منتقل شود. او اشتغال جوانان و تامین معیشت مردم را دو اولویت اصلی و مهم خواند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت مشکلات نباید به کالاهای اساسی و زندگی مردم منتقل شود. او اشتغال جوانان و تامین معیشت مردم را دو اولویت اصلی و مهم خواند.

در حالی که به طور مشخص از پیش از تظاهرات دی ماه سال گذشته، بزرگترین مشکلات کشور ناشی از بی تدبیری حکومت بر دوش مردم بوده و مردم آن را احساس کرده اند، این سخنان شنونده ای ندارد.

تنها پس از آغاز تحریم های بین المللی و با ایجاد نوسانات ارزی، و همچنین کلاهبرداری موسسات مالی اعتباری که مجوز خود را از بانک مرکزی دولت روحانی گرفته بودند، بسیاری از مردم به زیر خط فقر سقوط کردند.

این وضعیت بیشتر متوجه مردمی بودند که از اقشار متوسط جامعه محسوب می شدند.

رئیس جمهور اظهارداشت: مردم توجه دارند که حرکت توسعه‌ای و سازندگی کشور در شرایطی اتفاق افتاده است که با ۳ مسأله مواجه بودیم که معمولاً در این حوادث مهم، ارزش رشد و پیشرفت، چند برابر می‌شود.

روحانی با بیان اینکه اولاً وقتی انقلاب می‌شود، افراد، کارگاه‌ها، مسئولین‌ سیاسی و ساختاری اقتصادی عوض می‌شود و مشخص است که در همان سال انقلاب، خود به خود فعالیت‌ها نیمه تعطیل می‌شود، ادامه داد: در سال بعد انقلاب نیز تغییرات ایجاد می شود و فعالیت‌ها نیمه تعطیل است. با حوادث و مشکلاتی که در سال های ۵۸ و ۵۹ برای استقرار انقلاب مواجه بودیم، معمولا حرکت به سمت پیشرفت و توسعه سخت و مشکل می‌شود اما روند توسعه و پیشرفت حتی در آن شرایط هم ادامه یافت.

گفته های حسن روحانی از این رو شنونده ای ندارد که با گذشت چهل سال از عمر جمهوری اسلامی، برخی همچنان اذعان دارند که تا رسیدن به حد کمال مطلوب، همچنان باید با جمهوری اسلامی همراه بود چراکه حکومت اسلامی مد نظر چیزی نیست که امروز مردم می بینند. آیت الله علی خامنه ای یکی از این افراد است.

با این حال بسیاری از وزرا در دولت حسن روحانی، نرسیدن به حد کمال مطلوب را در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد می بینند که به گفته آنان کشور به عقب بازگشت. از این رو، دولت روحانی طی پنج سال گذشته به طرق مختلف از خرابکاری های دولت احمدی نژاد گلایه می نمود و به جز گلایه کردن، عملا کاری از پیش برده نشد. این مساله مورد انتقاد علی خامنه ای نیز قرار گرفت.

روحانی مشکل دوم را جنگ ۸ ساله میان ایران و عراق بیان کرد که همین موضوع نیز باعث عقب ماندگی ایران شده است. در حالی که جنگ می توانست در همان سالهای نخست پایان بپذیرد، اما به دلیل همین بهانه آوری ها، در آن سال ها نیز توسط روح الله خمینی ادامه پیدا کرد. امروز کشیده شدن جنگ به ۸ سال درگیری زمینی و نفر به نفر به عنوان یکی از چالش های اقتصادی که موجب عقب ماندگی کشور شده است شناخته می شود.

اما از دید حسن روحانی یکی دیگر از علل عقب ماندگی اقتصادی موضوع تحریم ها بود که به گفته او از دوره هاشمی رفسنجانی شروع شد. تحریم هایی که اگرچه روی کاغذهای خبری یک جانبه بود اما روحانی از علت آن سخنی نمی گوید.

با این حال او خود را به نوعی ناجی ملت هم می داند که با برجام توانسته جو اقتصادی سیاسی کشور را آرام کند اما در عین حال می گوید که بخش های کشاورزی، بهداشتی و… در همین زمان رشد کرده اند.

آمار دادن حسن روحانی از میزان پیشرفت اقتصادی بی شباهت به نمودارهای معروف محمود احمدی نژاد در جریان مناظره های ریاست جمهوری نیست. این آمارها در حالی بیان می شود که وی خود را در یک اتاق با تعدادی از وزرا محبوس کرده و رو در روی مردم پاسخگو نیست.

آمارهای بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و همچنین اساتید برجسته اقتصاد در دانشگاه های بزرگ دنیا و دانشگاه های ایران اما چیز دیگری در خصوص میزان تورم، رشد نقدینگی، نوسانات ارز و بدهی های بانکی به بانک مرکزی می گویند.

بخشی دیگر از صحبت های حسن روحانی به موضوعات سیاسی و موضوع حکومت فردی اختصاص دارد. وی با بیان دلیل انقلاب گفت: آنچه در این انقلاب دنبال می‌کردیم، این بود که از حکومت فردی نجات پیدا کنیم. فرد بر ما حاکم نشود، یک نفر به عنوان شاه بر مردم حاکم نباشد و بعد هم منتظر بمانیم که هر وقتی که مرد، پسرش دو مرتبه روی کار بیاید. این سلطنت پدر و پسری را در انقلاب از بین بردیم و مردم حاکم شدند و رأی مردم حکومت را بوجود می آورد.

امروزه مردم ایران و بسیاری از رهبران جهان معنای حکومت فردی در ایران را می دانند. این موضوع تا جایی جدی شد که شخصی چون مایک پمپئو بدون نشان دادن واکنشی جدی در خصوص اظهارات محمدجواد ظریف، اعلام کرد ظریف کاره ای نیست و طرف اصلی صحبت ما آیت الله (خامنه ای) است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top