آخرین اخبار

به نام دوستی و به کام دشمنی و ماهواره ای که در نیمه راه خسته شد

جمهوری اسلامی یک آزمایش ماهواره ای را به تازگی انجام داد که با شکست روبرو شد. آذری جهرمی، وزیر ارتباطات گفته است به زودی دوباره این آزمایش انجام خواهد شد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی یک آزمایش  ماهواره ای را به تازگی انجام داد که با شکست روبرو شد. آذری جهرمی، وزیر ارتباطات گفته است به زودی دوباره این آزمایش انجام خواهد شد.

یک مقام رسمی گفت ایران روز سه شنبه یکی از حداقل دو ماهواره را به رغم انتقادات از سوی ایالات متحده پرتاب خواهد کرد، اما ماهواره مورد نظر به مدار نرسید.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، به تلویزیون دولتی ایران گفت که ماهواره پیام به مرحله سوم نرسید اما به سرعت لازم است که این آزمایش را دوباره انجام دهیم. جهرمی گفت این ماهواره دو مرحله نخست را با موفقیت رد کرد اما در مرحله سوم متوقف شد. او درباره علت این توقف توضیح نداد اما قول داد که دانشمندان ایرانی کار خود را ادامه دهند.

ایران گفته است که قصد دارد دو ماهواره "پیام" و "دوستی" را به مدار زمین بفرستد.

جمهوری اسلامی در سالگرد انقلاب اسلامی، دستاوردهای فضایی اش را به نمایش می گذارد. امسال چهلمین سالگرد انقلاب در ایران است که با فشار رو به افزایش از سوی ایالات متحده تحت ریاست رئیس جمهور دونالد ترامپ روبرو است.

مایک پمپو، وزیر امور خارجه ایالات متحده تلویحا گفته است که برنامه های ایران برای ارسال ماهواره ها به مدار زمین نوعی تلاش برای ادامه ماجراجویی های این کشور است.

در طول یک دهه گذشته، ایران چندین ماهواره را به مدار زمین فرستاد و در سال ۲۰۱۳، یک میمون را به فضا پرتاب کرد. پرتاب میمون به عنوان یک موجود زنده به فضا بهانه های خوبی برای محمود احمدی نژاد بود که تا همین امروز از آن بهره برداری تبلیغاتی کند. ایالات متحده و متحدان آن نگران هستند که تکنولوژی پرتاب ماهواره در دست ایران می تواند برای توسعه موشک های دوربرد که قادر به حمل سلاح های هسته ای باشند استفاده شود.

جمهوری اسلامی در کلام رهبران آن، مخالف استفاده از سلاح های هسته ای است اما شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آل سعود که اشاره به حاکمان کشور عربستان سعودی دارد، نشان از تمایل رهبران رژیم ایران در شیعه گستری و به انزوا کشاندن سایر کشورها در منطقه را دارد.

دونالد ترامپ در ماه می سال گذشته از توافقنامه هسته ای موسوم به برجام به طور یک طرفه خارج شد.

در حالی که خطر جنگ تا نزدیکی مرزهای آبی ایران از جانب ایالات متحده و اسرائیل حس می شود، محمدجواد ظریف در سخنانی اعلام کرد که به دنبال جنگ و درگیری با این کشورها نیست.

علی خامنه ای پیشتر اعلام کرده بود که اگرچه جنگ را به شکل سیاسی دور از واقعیت می داند اما نیروهای نظامی باید آمادگی خود را تقویت کنند.

آزمایش ماهواره ای انجام شده در حالی با شکست مواجه شد که صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در یک برنامه تلویزیونی آرزو کرده بود که ای کاش جمهوری اسلامی می توانست یک دوچرخه بسازد که با دوچرخه های ژاپنی رقابت کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top