آخرین اخبار

شکست پروژه خصوصی سازی به دلیل انحصارطلبی دولت

دولت حسن روحانی بیشترین تمرکز را در ظاهر بر روی پروژه های خصوصی گذاشت و از روز نخست تا همین امروز در جهت خارج کردن چرخه شرکت های دولتی به نفع خصوصی ها گام برداشت.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

دولت حسن روحانی بیشترین تمرکز را در ظاهر بر روی پروژه های خصوصی گذاشت و از روز نخست تا همین امروز در جهت خارج کردن چرخه شرکت های دولتی به نفع خصوصی ها گام برداشت.

هیچ یک از اهداف اساسی مندرج در اصل ۴۴ به ثمر ننشست و پروژه خصوصی سازی شکست خورد. دلیل شکست خصوصی سازی در ایران این بود که دولت می خواست خود هم در این خصوصی سازی سهم ببرد و اتفاقا سهم عمده را به دست آورد.

وقتی یک مجموعه از دایره کنترل و مدیریت دولتی قرار است خارج شود، این خروج به معنای خروج واقعی و تمام شده است؛ یعنی دولت دیگر هیچ حقی برای مداخله در هر یک از امور مربوطه ندارد. این شامل سود و زیان و تمام موضوعات دیگر می شود.

اما اتفاقی که افتاد این بود که دولت در ظاهر خود را کنار کشید تا در صورت زیان ده شدن یک مجموعه، خود ملزم به پاسخگویی نباشد و مورد به سازمان خصوصی سازی و سپس دادگاه ارجاع شود. در تمام این مراحل دولت خود را بی نیاز از ورود به درگیری ها می کند.

ولی دولت چنین نکرد. تنها همانطور که ذکر شد خود را در ظاهر کنار کشید اما به اسم خصوصی سازی، تمام افراد حقوقی مستقر در شرکت ها یا به طور مستقیم یا غیر مستقیم با دولت در ارتباط بوده و هستند.

به گزارش افکارنیوز، سعید اسلامی بیدگلی با اشاره به این که موج جدید خصوصی‌سازی به دولت نهم و ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانونی اساسی بازمی‌گردد، گفت: اگرچه در آن زمان در ظاهر امر، عزمی از سوی حاکمیت و دولت برای خصوصی‌سازی شکل گرفت، اما هیچ یک از اهداف تعیین‌شده در خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی محقق نشد.

گزینشی کردن خصوصی ها در حالی که تنها در یک سری از اصناف تعداد زیادی از رقبای دولتی نیز وجود دارند، راه نفس کشیدن را برای خصوصی سازی تنگ کرد و در چنین شرایطی خصوصی ها دو راه حل بیشتر نداشتند؛ آنها یا مجبور بودند کجدار و مریز فعالیت خود را ادامه دهند و یا آنقدر فشار افزایش می یافت که از دور خارج می شدند.

مثال مشخص آن در خصوص برخی مناقصه ها است که افراد به ظاهر خصوصی در آن شرکت می کنند و سریعا گوی سبقت را از دیگران می ربایند.

در بسیاری از این مزایده ها و مناقصه ها، عملا حتی کار چکش زدن صورت نمی گیرد و تنها رانت و پارتی بازی، برنده است! در ماجرای خرید مجتمع گوشت اردبیل، عملا هیچ چکشی زده نشد. جالب اینجا بود که رییس اسبق سازمان خصوصی سازی اعلام می کرد که هرکسی می توانست در این پروژه شرکت کند و برنده شود!

دولت اگر می خواهد خصوصی سازی را پیش بگیرد باید دست سرکش خود را از سر آن بردارد. نمی توان نام بانک خصوصی، شرکت خصوصی، مجتمع خصوصی و… به کار برد اما برای تعداد کارکنان آن و ساعات کاری و دستمزد بخشنامه و دستور صادر کند. در غیر اینصورت لفظ خصولتی سازی بهترین تعریف برای اینگونه کسب و کارهاست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top