آخرین اخبار

ولنتاینی آرام بدون دخالت پلیس و ناسیونالیست ها

هر ساله دو گروه اصلی در مقابل ولنتاین، صف کشی می کنند. نیروهای نظامی (مشخصا پلیس و اداره اماکن) و آنانی که تجدد و پیش روی را در ناسیونالیسم به سبک میرزا فتحعلی آخوندزاده دنبال می کنند. به طور مشخص هر دو گروه شکست خوردند.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

هر ساله دو گروه اصلی در مقابل ولنتاین، صف کشی می کنند. نیروهای نظامی (مشخصا پلیس و اداره اماکن) و آنانی که تجدد و پیش روی را در ناسیونالیسم به سبک میرزا فتحعلی آخوندزاده دنبال می کنند.

به طور مشخص هر دو گروه شکست خوردند و این موضوع در ولنتاین امسال به خوبی عیان شد.

پلیس که طی سال های قبل از چند روز مانده به ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) بیانیه و هشدار می داد که با «مظاهر غربگرایی» برخورد می شود، امسال کوچکترین واکنشی نسبت به ولنتاین نداد و شرایط کاملا عادی به پیش رفت.

جوانان و عشاق، با خرس ها و قلب های بزرگ که به زور حمل می کردند یا در اتومبیل جای می دادند، همچون سال های گذشته به کار خود ادامه دادند و مراکز تفریحی بدون حضور محسوس پلیس که نشان دهنده فضای رعب آور باشد فعالیت کردند.

همچنین به طور کلی طیف ناسیونالیستی که هر ساله پیام هایی مبنی بر روز عشق ایرانی می دادند، پیامی منتشر نکردند و بر خلاف سال های گذشته تقریبا شاهد پیام هایی از این قبیل که "ما ایرانی هستیم و ولنتاین غربی است" یا "ولنتاین ایرانی ۵ اسفند است" نبودیم.

گویی تمام انگاره های ایرانی-اسلامی با هم رنگ باختند و اسلحه نظامی و تفکر متجدد کوروش پرستانه از بین رفت.

فارغ از اینکه فلسفه ولنتاین چه بوده و فلسفه امروز ولنتاین در جهان چیست، آنچه که حائز اهمیت است به حاشیه رفتن و از بین رفتن همین برخوردهای تند بود.

بررسی برخوردهای پلیس در ۲ سال گذشته و برخورد نکردن حتی در حد یک پیام در ولنتاین اخیر، نشانگر این امر است که با پدیده های اجتماعی (وارداتی، خودساخته) نمی توان برخورد قهرآمیز کرد.

جالب توجه آنجا بود که حتی با اجناس رایج هدیه ای که پیشتر به عنوان کالای قاچاق وجود داشت و برخورد می شد، امسال کوچکترین برخوردی صورت نگرفت تا جایی که فروشندگان عروسک های معروف ولنتاینی، اقلام خود را به صورت عریان در خیابان و به شکل دست فروشی عرضه می کردند.

با بررسی پیام های پلیس در ۲ سال اخیر بیشتر به این موضوع خواهیم رسید.

سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پیشین نیروی انتظامی در سال ۱۳۹۵، با تأکید بر این که "پلیس بر طبق قانون به وظایف خودش عمل می کند”، گفت: قطعا با افرادی که قصد بر هم زدن نظم را در کافی شاپ ها و مراکز تفریحی داشته باشند برخورد صورت می گیرد."

وی در سال بعد (۱۳۹۶) با برخوردی نرم تر و بدون موضع گیری در خصوص کالای قاچاق گفت: "طبیعتا پلیس نسبت به هرکاری که غیرقانونی باشد هشدار می‌دهد و آنچه که به پلیس اماکن مرتبط باشد اعلام می‌کند. وی ادامه داد: طبیعتا نظارت‌ها و پیگیری‌ها در این حوزه باید از سوی اصناف و اتحادیه ها انجام شود و آن‌چیزی هم که در حوزه پلیس باشد هشدارهایش ارائه می شود."

 

شاید شرایط اقتصادی شاید فشار اجتماعی

 

پرسشی که وجود دارد این است که به چه علت پلیس، ساکت اصلی ولنتاین امسال بود و حتی بر امور نظاره نکرد؟

از علت های مهم در این رابطه می توان به مسائل اقتصادی، خشم و انزجار عمومی، بازتر شدن فضای برخورد قهرآمیز توسط عموم و همچنین دستوراتی از بالا اشاره کرد.

آنچه که در اختیار ما نیست، اطلاعات امنیتی منابع داخلی پلیس در این رابطه است اما می توان پرسشگری عمومی در خصوص وظایف پلیس را مطرح کرد که به شکل همگانی گسترش یافته است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top