آخرین اخبار

می خواهند کارگران را به مرگ بگیرند

جلسه گذاری برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۸ همچنان ادامه دارد و کارگران هر از چندی با اخبار راضی و ناراضی می شوند. آخرین جلسه در این مورد پس از هفت ساعت بدون نتیجه ماند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

جلسه گذاری برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۸ همچنان ادامه دارد و کارگران هر از چندی با اخبار راضی و ناراضی می شوند.

این روش نه چندان مطلوب، بیشتر به شوک هایی می ماند که آنقدر با آن دلهره در دل کارگر می اندازند تا به آنچه که مطلوب کارفرمایان است راضی شوند.

در یک ماه گذشته، صحبت از افزایش حقوق کارگران بر اساس رشد قیمت دلار و طلا مطرح بود؛ پس از چندی که این مباحث فروکش کرد، نوبت به افزایش حقوق ها بالاتر از حقوق مصوب شده برای کارمندان شد. سپس گفته شد که حقوق کارگران حداقل ۱ میلیون و ۸۹ هزار تومان افزایش می یابد هر چند که با توجه به نرخ تورم ناچیز است.

اکنون همین افزایش نیز به علاوه پرداخت حقوق بر اساس مکان کار منتفی شد. علت این موضوع کوتاه نیامدن نمایندگان کارگری در مقابل نمایندگان کارفرمایان بود.

در این میان نماینده دولتی، ساکت جلسه بود و ماند و اعلام کرد ترجیح می دهد پس از آنکه دو گروه به نتایج بهتری رسیدند وارد مذاکرات شود.

نماینده کارفرما بر افزایش ۲۳.۵ درصدی دستمزد سال آینده اصرار داشت اما کارگران به هیچ عنوان این موضوع را نپذیرفته و تا پایان جلسه بر آن پافشاری کردند.

پافشاری کارگران و یک کلام بودن کارفرمایان، مذاکرات را پس از ۷ ساعت نیمه تمام گذاشت.

بر اساس تفاهم صورت گرفته در شورای عالی کار در سال ۹۷، مزد دریافتی پایه افراد مجرد ۱ میلیون و ۲۶۱ هزار تومان و افراد متاهل با یک فرزند ۱ میلیون و ۳۷۲ هزار تومان است.

پیشنهاد گروه کارفرمایی مبنی بر افزایش ۲۳.۵ درصدی حقوق و دستمزد کارگران با توجه به نرخ سال جاری برای سال آینده به ترتیب برای افراد مجرد و متاهل با یک فرزند مبالغ ۱.۵۵۷.۳۳۵ و ۱.۶۹۴.۴۲۰ تومان خواهد بود.

این در حالیست که از سال گذشته در بخش های مختلف اقتصادی شاهد افزایش بیش از ۱۰۰% قیمت کالاها نظیر گوشت، مرغ، دلار، طلا و سکه، مسکن و همچنین سایر اقلام مورد نیاز برای زندگی بوده ایم.

اخیرا کمیته دستمزد شورای عالی کار هزینه معیشت یک خانوار ۴ نفره را در حداقلی ترین حالت ممکن ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان اعلام کرده بود.

با این حال کارفرمایان می گویند اگر چه این مبلغ را هم قبول دارند و هم تایید می کنند اما مشکل آنجا است که در زمان پرداخت، توان اجرایی کردن این موضوع را ندارند.

نه کارگران قصد کوتاه آمدن ندارند و نه کارفرمایان می توانند در شرایط اقتصادی فعلی در کشور به یک حقوق واحد دست یابند.

دولت نیز که به عنوان ساکت مجادله در جلسات شرکت می کند، توان مدیریت و پادرمیانی را نداشته چرا که خود اصلی ترین دلیل برای رسیدن به وضعیت فعلی شناخته می شود.

همچنان باید به انتظار سایر جلسات ماند و دید رقم نهایی چه مبلغی خواهد بود.

با این حال این رقم هرچه باشد در نهایت باز هم در سال آینده شاهد تجمعات گسترده در مقابل وزارت کار و رفاه اجتماعی خواهیم بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top