آخرین اخبار

اوضاع وخیم بانک‌ها در سال 98

مجموع فشارهایی که در سال پیش رو به بانک‌ها وارد می‌شود، شاید در طول چهل سال گذشته بی‌سابقه خواهد بود. از یک سو بخش‌های دولتی به دلیل کسری بودجه سراغ بانک‌ها خواهند رفت و از سوی دیگر به دلیل عمیق‌تر شدن رکود، معوقات افزایش خواهند یافت.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

همه بر سخت‌تر شدن شرایط اقتصادی ایران در سال جدید اتفاق‌نظر دارند؛ اما در این میان، فشار بر برخی بخش‌ها مانند بانک‌ها بیشتر خواهد بود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» نظام بانکی ایران سال‌هاست که با چالش‌های اساسی دست‌وپنجه نرم می‌کند و جرأت اصلاح خود را هم ندارد. قوانین پولی نیز دست بانک‌ها را باز گذاشته است تا هرگونه مایل هستند با بانک مرکزی، سپرده‌گذاران و نقدینگی کشور رفتار کنند؛ اما حالا مشکلات رسوب شده‌ در سیستم بانکی گریبان اقتصاد کشور را گرفته و در اوج تحریم‌ها می‌تواند زیان‌های جبران‌ناپذیری را به بخش‌های مختلف و مردم وارد کند.

سیستم بانکی همواره از دو جهت تحت‌فشار و تخریب بوده است؛ نخستین فشار از جانب رژیم است که با وام‌های تکلیفی و ابلاغ مصوبه‌های پی‌درپی، توان اجرایی و نظم و انضباط سیستم بانکی را مختل کرده است.

دومین فشار نیز از جانب تصمیم گیران و مسئولان خود بانک‌هاست که با مدیریت نادرست و همراه با فساد، منابع بانکی را تلف کرده یا به انحراف کشانده‌اند. پرداخت تسهیلات کلان به افرادی که نه صلاحیت داشته‌اند و نه ضمانت‌های لازم را تأمین کرده‌اند، از جمله اقدام‌های غیرقانونی مدیران و روسای بانک‌هاست.

این پرداخت‌های کلان حالا به معوقات ده‌ها هزار میلیارد تومانی تبدیل شده‌اند که به باور کارشناسان مالی بخش زیادی از آن‌ها دیگر قابلیت وصول ندارند.

بنگاه‌داری نیز مسئله دیگری است که تمرکز و توان بانک‌ها را کاهش داده است. سرمایه‌گذاری در بخش املاک، مستغلات، شرکت‌ها و صنایع، قدرت نقدشوندگی منابع بانک‌ها را به شدت کاهش داده و با افزایش فشار تحریم‌ها، این مسئله بیش‌ازپیش پیچیده خواهد شد.

به‌بیان‌دیگر، کاهش میزان صادرات و افت منابع ارزی بر اثر تحریم‌ها در سال جاری، دور تازه‌ای از رکود را بر کشور حاکم خواهد کرد و اثر مستقیم و عمیقی را بر بخش مسکن، صنایع و... می‌گذارد؛ بنابراین، طبیعی است بانک‌ها نیز که حجم عظیمی از منابع خود را در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند دچار زیان‌های هنگفت شوند.

از سوی دیگر، رژیم نیز آش تازه‌ای را برای سیستم بانکی پخته است؛ علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شعار «رونق تولید» را برای سال 1398 برگزیده و خواهان حمایت نهادها و دستگاه‌های جمهوری اسلامی از بخش تولید شده است.

بلافاصله پس از انتخاب این شعار، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت «نام‌گذاری سال ۹۸ با عنوان رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.»

تحمیل وام‌های تکلیفی به بانک‌ها به بهانه حمایت از تولید آن‌هم در شرایطی که میزان سپرده‌های بلندمدت کاهش ‌یافته و منابع بانکی در محل‌های مختلف پراکنده است، شرایطی را به وجود می‌آورد که خروج از آن به قیمت تورم بیشتر، رکود عمیق‌تر و بی‌انضباطی پولی تمام خواهد شد.

فشار مضاعف بر بانک‌ها در حالی که بدهی بخش دولتی به آن‌ها به حدود 303 هزار میلیارد تومان رسیده است، بر بی‌نظمی و بی‌ثباتی بانکی خواهد افزود. علاوه بر این، بر اساس آمارهای رسمی، بدهی سیستم بانکی به بانک مرکزی به 149 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ بنابراین، چگونه می‌توان روی بانک‌هایی که خود درگیر چالش‌های اساسی هستند برای رونق تولید حساب کرد.

مجموع فشارهایی که در سال پیش رو به بانک‌ها وارد می‌شود، شاید در طول چهل سال گذشته بی‌سابقه خواهد بود. از یک سو بخش‌های دولتی به دلیل کسری بودجه سراغ بانک‌ها خواهند رفت و از سوی دیگر به دلیل عمیق‌تر شدن رکود، معوقات افزایش خواهند یافت. به قهقرا رفتن سیستم بانکی در نهایت مردم را فقیرتر و ارزش ریال را کمتر خواهد کرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top