آخرین اخبار

باران های بیشتری در راه هستند و آمادگی برای آن وجود ندارد

به گفته علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تمام ۲۹۰ نماینده مجلس و حتی خود دولتی ها می دانند که توانایی برای جبران خسارات وجود ندارد.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

به گفته علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تمام ۲۹۰ نماینده مجلس و حتی خود دولتی ها می دانند که توانایی برای جبران خسارات وجود ندارد.

این موضوعی است که دولت بر خلاف واقعیت به مردم نمی گوید. دولت مکررا می گوید می تواند خسارات سیل را جبران کند و ویرانه ها را آباد سازد.

اما ۱۵ سال پس از زلزله بم و ۲ سال پس از زلزله کرمانشاه، در هر هیچ یک از دو منطقه اصلاحاتی صورت نگرفت.

اکنون اعضای کمیسیون کشاورزی به این نتیجه رسیده اند که ایران در حال تجربه تغییرات اقلیمی است.

اما هیچ یک از دستگاه های ذیربط خود را نمی توانند برای حوادث طبیعی آماده کنند.

از زمان آغاز سیل در آق قلا در استان گلستان تا سیل شیراز و پر شدن سد کرخه، مسئولین تنها به بیان غافلگیری خود بسنده کردند.

در حالی که تغییرات اقلیمی در حال روی دادن است، به دنبال آن مساله فرسایش خاک و از بین رفتن گونه های گیاهی امری بدیهی است.

در صورتیکه دانشمندان محیط زیست همچون کاووس سید امامی و سایر همکاران او می توانستند به حیات خود ادامه دهند، قطعا در بحران های این چنینی، مردم شاهد این حجم از خسارت نبودند.

تغییرات اقلیمی به وجود آمده حتما به معنای این نیست که از این پس هر ساله شاهد بارندگی های این چنینی خواهیم بود و بتوان نتیجه گرفت که دوره خشکسالی به سر رسیده است.

با این تغییرات اقلیمی، در مناطقی به شدت بارندگی وجود دارد و به همان شدت ممکن است در مناطقی خشکسالی باشد.

این نوع جدید از تغییرات به جز وقوع حوادثی مثل زلزله، سرمازدگی و یا یخ زدگی است.

ابراهیمی افزود: طی سالیان و دهه‌های گذشته بارش‌ها این گونه بوده که پراکنش داشتیم و در طول یک سال زراعی بارش‌های متعددی را شاهد بودیم اما الان بارش بیش از ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلی‌متر طی سه، چهار روز این اتفاقات ناگوار را با خود به همراه می‌آورد.

در جریان سیل های اخیر اعلام شد که بارندگی به اندازه میانگین ۵۰ سال قبل بود.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به بارش‌های وسیع در سطح کشور گفت: در کشور نسبت به متوسط ۵۰ ساله بیش از ۳۰ درصد افزایش بارش و نسبت به سال قبل بیش از ۱۴۵ درصد افزایش داشته‌‌ایم که نتیجه این بارش‌ها، رواناب قابل ملاحظه‌ای را به وجود آورده است.

با این حال این بارندگی اتفاق جدیدی در کشور نبود.

سال ۱۳۹۵ نیز به طور میانگین ۸ شهرستان در استان بوشهر در ۳ روز، به اندازه یک سال بارندگی را تجربه کردند.

این میزان بارندگی به اندازه ای بود که خوزستان در سیل اخیر تجربه کرد. میزان بارندگی در آن سال در استان بوشهر به ۲۳۰ میلیمتر رسید که در جریان آن یک نفر به علت تخریب خانه روستایی جان خود را از دست داد.

در همین حال که برخی از مردم با وجود خسارات به بار آمده در نهایت کمی به خاطر گذر از بی آبی شادمان هستند، اما باید این موضوع را در نظر گرفت که زمانی این شادمانی واقعی خواهد بود که مدیریت بحران به معنای حقیقی رنگ پیدا کند.

ابراهیمی می گوید در شرایط این چنینی شاهد حضور بسیاری از دستگاه ها در کنار مردم هستیم اما دلیل آنکه کاری به جلو نمی رود این است که یک رهبری واحد برای هدایت و کنترل وجود ندارد.

وی در پایان تاکید کرد: کل ۲۹۰ نماینده مجلس و حتی خود دولتی‌ها می‌دانند که دولت نمی‌تواند این خسارت را جبران کند پس دادن وعده توخالی به مردم هم درست نیست چرا  باعث بی‌اعتباری خودمان می‌شویم.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top