آخرین اخبار

سیل‌های مرگبار؛ از خیرات الهی تا مدیریت قابل‌ارائه به دنیا

شبکه رسانه‌ای بیان به اظهارنظرهای قابل‌تأمل برخی مقامات جمهوری اسلامی درباره بحران سیل در ایران نگاهی انداخته است که در ادامه می‌خوانید:

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

سیل‌های اخیر تا کنون 76 کشته و بیش از 1200 مصدوم بر جای گذاشته است. به گفته وزیر کشور این حادثه دنباله‌دار تا کنون 35 هزار میلیارد تومان خسارت به بار آورده و گزارش‌ها نیز حاکی از نابودی زندگی هزاران نفر است. صلیب سرخ جهانی اعلام کرده است که بیش از 2 میلیون سیل‌زده ایرانی به «کمک‌های بشردوستانه» نیاز دارند.

برخی ناظران می‌گویند شدت خسارت‌ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که دولت اعلام کرده و هنوز خانواده‌های زیادی در مناطق سیل‌زده بدون کمک‌های دولتی و مردمی گرفتار شرایط دشوار هستند. انتقادها به روند امدادرسانی و مدیریت دولت بالا گرفته و حتی برخی‌ها می‌گویند اگر نهادهای دولتی بحران را درست مدیریت می‌کردند، خسارت‌های جانی و مالی بسیار کمتری به بار می‌آمد.

اما رژیم ایران از عملکرد خود تمام‌قد دفاع کرده و می‌گوید مدیریت بحران دولت کم‌نظیر بوده و توانسته‌ایم به‌خوبی از پس شرایط بربیاییم. بااین‌حال، «شبکه رسانه‌ای بیان» به اظهارنظرهای قابل‌تأمل برخی مقامات جمهوری اسلامی درباره بحران سیل در ایران نگاهی انداخته است که در ادامه می‌خوانید:

خداوند جبران می‌کند

7 فروردین/ حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در جمع مردم گلستان: «درست است شما در غم و رنج و مشکلات بودید و هستید؛ اما اصل باران خداوند نعمت است برای همه ما، ولو اینکه برای عده‌ای از مردم و خود شماها سختی و مشکلاتی را ایجاد کرده است. خداوند این را جبران خواهد کرد.»

سیل موجب انسجام ملی شد

26 فروردین/ غلامحسین غیب پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین: «بارندگی اخیر که موجب سیلاب در کشور شد، باعث تقویت انسجام ملی و همگرایی شده است. این سیل خسارت داشت؛ اما برکاتی هم داشت، انسجام ملی از برکات سیل است، سپاه، ارتش، دولت، ارگان‌ها و مردم همه در کنار هم قرار گرفتند.»

مدیریت ما قابل‌مقایسه با دیگر نقاط دنیا نیست

26 فروردین/ عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور: «اقداماتی که در راستای مدیریت سیل در 25 استان با این حجم بارندگی انجام شد، قابل‌ارائه به دنیا است. در این بحران مدیریت مناسبی انجام شده است و این مرحله از مدیریت، قابل‌مقایسه با دیگر نقاط دنیا نیست. چراکه هم خسارت‌های جانی را به حداقل رساندیم و هم از خسارت‌های مالی بسیار سنگینی که این سیل‌ها می‌توانست به بار آورد، جلوگیری کردیم.»

سیل از خیرات الهی است؛ مردم شکایت نکنند

27 فروردین/ احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان: «سیل‌های اخیر در عین اینکه خسارت‌های جانی و مالی در پی داشت؛ اما برکات زیادی را هم به همراه داشت که باید نعمت الهی، تلقی کرد. سیل اخیر را باید از خیرات الهی دانست که کشور را از خشک‌سالی، گردوغبار و مهاجرت‌ها نجات داد. عَسی أن تکرَهوا شَیئاً وهو خیرٌ لکم. مبادا مردم از نعمت خداوند شکایت داشته باشند.»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top