آخرین اخبار

خصومت و درگیری لفظی تهران با واشنگتن به کجا ختم می شود؟

افزایش تنش میان واشنگتن و تهران به نقطه قرمز نزدیک تر می شود. حضور ناو آبراهام لینکلن در منطقه و تهدیدهای پیاپی ارتش آمریکا و سپاه پاسداران خبر از احتمال وقوع جنگ نظامی و فیزیکی می دهد.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

افزایش تنش میان واشنگتن و تهران به نقطه قرمز نزدیک تر می شود. حضور ناو آبراهام لینکلن در منطقه و تهدیدهای پیاپی ارتش آمریکا و سپاه پاسداران خبر از احتمال وقوع جنگ نظامی و فیزیکی می دهد.

کاخ سفید صراحتا می گوید به دنبال جنگ با ایران نیست. اما تهران دائما همانند ۴۰ سال گذشته تهدید می کند و اگرچه نشان داده به دنبال مذاکرات پشت پرده برای ماندن در قدرت است اما دست از آمریکاستیزی بر نمی دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده به تازگی اعلام کرده است که انتظار دارد مقامات از تهران با وی تماس بگیرند تا راهکار مناسب پیدا شود.

همین سخن را حسن روحانی چندی قبل مطرح کرده بود. روحانی در جلسه هیئت دولت گفته بود برخی تصور می کنند این ایران است که از مذاکره سر باز می زند در حالی که اینطور نیست.

هر لحظه امکان شلیک یک گلوله وجود دارد و هر لحظه نیز نوعی چرخش قهرمانانه نیز امکان پذیر است.

جمهوری اسلامی می خواهد در قدرت بماند و به خودکشی شاید کمتر فکر کند. جدال با آمریکا مشخصا خودکشی کامل رژیم ایران است.

علی خامنه ای تجربه صدام و معمر قذافی را دارد و هیچ تمایل ندارد که اینگونه به "شهادت" برسد. صبر برای دور جدید انتخابات در آمریکا نیز بی معنی است.

کارشناسان اقتصادی حکومتی به خوبی می دانند که دونالد ترامپ قطعا رئیس جمهور بعدی ایالات متحده خواهد بود.

انتشار هماهنگ گفتگوی محمود احمدی نژاد که خواستار کناره گیری روحانی و روی کار آمدن یک رئیس جمهور مردمی شده بود نیز همین تقلا برای بقا را نشان می دهد.

احمدی نژاد در گفتگویی که پیشتر در این رابطه انجام شده بود، تلویحا خود را نماینده مردمی معرفی می کند که برایش تفاوتی ندارد رییس جمهور آمریکا چه کسی باشد. او می گوید به سازمان ملل خواهد رفت و در مقابل دوربین ها مذاکره خواهد کرد.

به گفته دونالد ترامپ، تهران برای مذاکره تمایل جدی از خود نشان داده اما تیم قبلی ریاست جمهوری، مشخصا جان کری به جمهوری اسلامی مشاوره های غلط می دهد که نهایتا تهران را مجاب می کند با کاخ سفید تماس نگیرد.

این گفته البته مورد تمسخر برخی از کاربران توییتر قرار گرفته بود اما تهران نشان داده که برای پیشبرد اهداف ایدئولوژیک خود تا جای ممکن مقاومت خواهد کرد.

علی خامنه ای چندین بار در طول مدت رهبری خود اثبات کرده است که اگر فشار بر بیت رهبری، جدی و کارساز نباشد وی مقاومت خواهد کرد اما زمانی که این فشار به حد نهایی خود برسد که تهدیدی برای بیت آقای خامنه ای به وجود آورد، او نرمش قهرمانانه از خود نشان می دهد.

به دنبال اظهارات روز جمعه امام جمعه اصفهان، یک مقام آمریکایی که نام او فاش نشده به نقل از پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا خبر داد که پنتاگون، با استقرار تعداد بیشتری از سامانه‌ موشک‌های پاتریوت موافقت کرده است.

صحبت ها و تصمیمات مقامات سپاه توسط اسرائیل شنود می شود و بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده حاصل از شنود اطلاعات، به نظر می رسید که سپاه قصد حمله به برخی مواضع آمریکا در منطقه خصوصا عراق را دارد.

پس از این بود که ناو هواپیمابر آمریکایی با حساسیت بیشتری به منطقه نزدیک شد.

پایان این جدال های لفظی دو چیز بیشتر نخواهد بود. یا یک درگیری احتمالا محدود نظامی و یا اعلام شکست تمام عیار جمهوری اسلامی و بیت رهبری در برابر دوربین های زنده رسانه های خبری!

هر کدام باشد تکلیف باید به زودی روشن شود و این وضعیت ماندگار نخواهد بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top