آخرین اخبار

بررسی گرانی کالاهای اساسی در مجلس

بازار کالاهای اساسی در وضعیت بحرانی قرار گرفته و نرخ تورم 25 قلم کالایی که با ارز 4200 تومان وارد می‌شوند، به 53 درصد رسیده است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

بازار کالاهای اساسی در وضعیت بحرانی قرار گرفته و نرخ تورم 25 قلم کالایی که با ارز 4200 تومان وارد می‌شوند، به 53 درصد رسیده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» مجلس شورای اسلامی برای بررسی شرایط وخیم بازار کالاهای اساسی و گرانی‌ها قرار است دوشنبه همین هفته جلسه‌ای «غیرعلنی» با حضور وزیران کابینه روحانی برگزار کند. اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت‌رئیسه مجلس نیز گفته است «با توجه به اینکه گزارش کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس درباره علل گرانی کالاهای اساسی تهیه شده، قرار است این گزارش در یکی از جلسات علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.»

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در حالی است که دولت در 13 ماه گذشته 13 میلیارد و 500 میلیون دلار ارز 4200 تومانی به واردات این 25 قلم کالا (از جمله گوشت، مرغ، حبوبات، تخم مرغ، برنج و شکر) اختصاص داده است. مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم مصرف‌کننده کالاهای اساسی از اسفند 96 تا بهمن 97 معادل 53 درصد افزایش یافته است.

رژیم ایران با اختصاص ارز با نرخ ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، قصد کنترل قیمت‌ها را دارد؛ اما تجربه یک سال گذشته نشان می‌دهد این کالاها با نرخ‌های آزاد و بسیار گران به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

یک کارشناس اقتصادی دراین‌باره به سایت خبرآنلاین می‌گوید «قرار بود ارز 4200 تومانی داده شود تا قیمت کالاها افزایش پیدا نکند؛ اما خودتان می‌دانید که کالاهای اساسی بین 40 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته است.»

وحید شقاقی شهری با فاجعه خواندن این اتفاق در اقتصاد ایران، می‌افزاید «جزییات مربوط به آن [دریافت ارز دولتی] اصلاً شفاف نیست و بانک مرکزی هم به ‌طور قطره‌چکانی اسامی کسانی که این ارز را دریافت کرده‌اند، منتشر می‌کند ولی باز مشخص نیست حدود 10 هزار نفری که این ارز دولتی را گرفتند، چه کالاهایی وارد کردند.»

بحران کالاهای اساسی در شرایطی هر روز عمیق‌تر می‌شود که چندین نهاد نظارت‌کننده مانند ستاد تنظیم بازار و سازمان تعزیرات حکومتی در ایران فعالیت می‌کنند. این نهادهای ناظر بر بازار همواره از زیر بار مسئولیت‌های خود شانه خالی کرده و توپ گرانی‌ها را به زمین یکدیگر انداخته‌اند.

محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هفته گذشته با اشاره به نشست این کمیسیون با حضور رضا رحمانی، وزیر صنعت برای بررسی مسئله گرانی کالاهای اساسی، گفت «در این جلسه وزیر صمت اعلام کرد که ستاد تنظیم بازار در اختیار این وزارتخانه نیست و مسئولیت آن با وزارت جهاد کشاورزی است.»

بی‌برنامگی دولت در شرایط وخیم اقتصادی کشور موجب تضعیف بنیه مالی میلیون‌ها خانوار شده و بسیاری از فعالان اقتصادی زیر بار تورم و رکود کمر خم کرده‌اند.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش اخیر خود اذعان کرده است که «هزینه تأمین حداقل نیازهای زندگی به شدت افزایش یافته» و در سال گذشته 40 درصد از خانوارهای کشور در «زیر خط فقر» قرار گرفته‌اند.

اثرات اوضاع بد اقتصادی و گسترش فقر را در جاهای دیگری هم می‌توان مشاهده کرد؛ رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به «کاهش 1000 تنی تولید پسماند در تهران، گفته است «بالارفتن قیمت ارز و افزایش قیمت کالا‌ها تأثیر زیادی بر تولید پسماند شهری داشته است که سبب شده شهروندان به اندازه نیاز خرید کنند و ضمناً در مصرف نیز تا حد امکان کالا را استفاده کنند.»

صندوق بین‌المللی پول چندی پیش اعلام کرد که اقتصاد ایران در سال 2019 میلادی 6 درصد کوچک‌تر خواهد شد. جهاد آزور، مدیر منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول نیز اخیراً هشدار داده است که «احتمال دارد نرخ تورم ایران به 40 درصد یا بیشتر برسد.»

اغلب تحلیلگران اقتصادی نیز اوضاع خوبی را برای اقتصاد ایران متصور نیستند و می‌گویند سوءمدیریت، فساد و اتلاف منابع، اثرگذاری تحریم‌ها را افزایش داده است. این در حالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، صادرات نفت ایران به «کمتر از 500 هزار بشکه در روز» رسیده و کسری بودجه به زودی گریبان رژیم ایران را خواهد گرفت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top