آخرین اخبار

پایان راه عدالت آموزشی؛ سلام بر تکنوکراسی

شروع کار از تدوین کتاب های درسی تازه آغاز شد. کتابهایی که تصاویر آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای را در صفحه اول نداشتند و بسیار جذاب طراحی شده بودند. پس از آن نوبت به مدارسی می رسد که خالی از تئوکراسی و مملو از تکنوکراسی است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

شروع کار از تدوین کتاب های درسی تازه آغاز شد. کتابهایی که تصاویر آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای را در صفحه اول نداشتند و بسیار جذاب طراحی شده بودند. پس از آن نوبت به مدارسی می رسد که خالی از تئوکراسی و مملو از تکنوکراسی است.

مدارس غیرانتفاعی تا ۱۵ سال قبل، مدارسی بودند که دانش آموزانش به نوعی تافته جدا بافته محسوب می شدند و مورد تمسخر توسط دانش آموزان دولتی قرار می گرفتند.

کم نبودند دانش آموزان دوره دبستان و راهنمایی که وقتی هم محله ای هایشان می فهمیدند که دوستانشان به مدارس غیرانتفاعی می روند از دروسی که فرا می گرفتند تا نمراتی که در پایان ترم اخذ می کردند را استهزا می نمودند و مکررا گفته می شد که فلانی در مدرسه غیرانتفاعی است و در نتیجه به او نمره می دهند نه آنکه خودش نمره را کسب کند.

قدرت مدارس دولتی و خانواده ها در فرستادن فرزندانشان به مدارس دولتی آنقدر زیاد بود که مدارس غیرانتفاعی (که بعدها به غیردولتی تغییر نام یافتند) در موضع ضعف قرار داشتند.

با این همه به تدریج این مدارس به دنبال افزایش هزینه های جاری، دیگر همان نیم نگاه به مدارس دولتی وجود نداشت و مدارس غیر انتفاعی کار خود را ادامه دادند.

در آن زمان به شدت امروز کتابهای کمک درسی وجود نداشت اما معلمان این مدارس، خود جزوه طراحی می کردند و به صورت بسیار معدود، شاید معلمی کتابی را هم تالیف می کرد.

با گسترش کتابهای کمک درسی که دروس را با جذابیت هرچه تمامتر عرضه می کردند، مدارس غیرانتفاعی هم بزرگتر شدند.

دیگر نیازی نبود تا خانه ای با چند اتاق طراحی و به مدرسه تبدیل شود. مدیران مدارس و سرمایه گذاران خود دست به کار شدند و مجوزهای لازم را از آموزش و پرورش اخذ کردند و در نهایت با خریداری یک ساختمان در متراژ بالا و استخدام معلمان حرفه ای که قطعا دارای مدارک بالاتر از لیسانس بودند، کار آموزش را آغاز کردند.

حالا کار به جایی رسیده است که برخی از همین مدارس غیر دولتی، دیگر بدون واهمه به ارائه خدمات می پردازند. کار آنها بسیار فراتر از آموزش کتابهای درسی آموزش و پرورش است.

این مدارس که به شکل بسیار محدود کار را آغاز کرده اند، اگرچه تک هستند اما همین تک بودن را به تبلیغ خود بدل کرده اند. آنها می گویند یک مدرسه اما برند هستند و تنه به تمام مدارس دولتی در سراسر کشور می زنند.

اما آموزش و پرورش آنقدرها هم نمی خواهد این مدارس از زیر دستش خارج شوند. به همین خاطر برای آنها سقف دریافت شهریه تعیین کرده است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سقف شهریه دریافتی برای مدارس غیردولتی تهران را برای مقطع ابتدایی ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، برای مقطع متوسطه اول ۱۱ میلیون تومان و برای مقطع متوسطه دوم ۱۵ میلیون تومان اعلام و اظهار کرد: میزان افزایش شهریه مدارس، بر حسب الگو و بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده و به این ترتیب منطقه به منطقه و حتی مدرسه به مدرسه متفاوت است.

این مدارس فارغ از تئوکراسی های رایج هستند و بسیار بیشتر به مورد پرورش تکنوکرات فکر می کنند.

آموزش اجباری زبان هایی به جز عربی مثل انگلیسی و فرانسوی و همچنین آموزش اجباری کامپیوتر، نشان می دهد که آینده متعلق به همین دانش آموزان است و باقی دانش آموزان باید دور باطل همان نظام آموزشی سابق را طی کنند.

عدالت آموزشی نیز در این میان تنها مساله ای است که زیر سوال رفته و از بین می رود. آغاز به کار همین مدارس کافیست تا آینده آموزش و پرورش و مدارس دولتی را نابود شده دید.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top