آخرین اخبار

مرگ در کمتر از یک دقیقه؛ افزایش نزاع ها در سطح شهر

تصادفات جاده ای به درستی اولین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می شود. اما جدول علل مرگ ایرانیان، به جز رتبه اول، رتبه های دیگری هم دارد که کمتر به آن توجه شده است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

تصادفات جاده ای به درستی اولین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می شود. اما جدول علل مرگ ایرانیان، به جز رتبه اول، رتبه های دیگری هم دارد که کمتر به آن توجه شده است.

دائما گفته می شود که اتومبیل ها، جاده های غیراستاندارد و رانندگی بد (به علت خواب آلودگی، مصرف الکل و روانگردان ها) اولین علت مرگ ایرانیان است.

اما تا کنون کمتر به عامل دوم، یعنی خشونت منتج به نزاع و در نهایت مرگ صحبت شده است.

دومین عامل مرگ و میر در ایران نزاع های خیابانی یا خانگی است. به عبارتی می توان گفت اولین علت مرگ و میر در کشور پس از تصادفات رانندگی و جاده ای، قتل است.

گزارشات پلیس ایران نیز نشان می دهد بیشترین میزان تماس با سامانه تلفنی 110، حاوی خبرهای درگیری و نزاع است.

یک بار چشم در چشم دیگری نگاه کردن، یک بار چشم در چشم همسر دیگری نگاه کردن و یک مزاحمت کلامی دور از نقطه ای که مرد دیگری ایستاده کافیست تا چشم ها حالت عصبی پیدا کنند، دستها بلرزند و یقه ها گرفته شود.

صفحه حوادث وبسایت ها و روزنامه ها، پر است از خبرهای قتل با سلاح های سرد و گرم. از یک سو شهروندان به قتل یکدیگر می پردازند و از سویی شهردار کلانشهر تهران دست به اسلحه می برد.

باقی ماجرا هم مشخص است. شاید 30 ثانیه دعوا، بعد از آن بیرون آوردن قفل فرمان اتومبیل یا چاقو و سپس فرود آوردن آن!

حالا فردی غرق خون، روی زمین افتاده و تکان های غیرمعمولی می خورد. زنی در کنار وی جیغ هایی از ته حلق می کشد و ضجه می زند؛ سپس آمبولانس، بیمارستان و ثبت دقیق زمان مرگ توسط پزشکی قانونی و اضافه شدن یک فوتی دیگر به درصدهای مرگ ناشی از جراحت.

به گزارش شبکه The Spectator Index، در میان لیست پر استرس ترین شهرهای جهان، شهر تهران رتبه ششم را در فهرست 15 شهر به خود اختصاص داده است. رتبه نخست، بغداد و رتبه پانزدهم را سائوپائولو کسب کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی بهمن ماه سال گذشته به نقل از گزارشات پزشکی قانونی از افزایش 7 درصدی آمار نزاع در کشور خبر داد.

براساس گزارش پزشکی قانونی، در ۹ ماهه اول سال ۹۷ آمار ارجاعات نزاع‌ها به این سازمان ۴۴۰/۴۵۸ مورد بود که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این گزارش سه منطقه پر جمعیت کشور یعنی تهران، خراسان رضوی و اصفهان بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده اند و این در حالیست که در همان زمان ایلام، خراسان جنوبی و بوشهر کمترین ها را دارا بود.

با این حال روند بررسی جامعه شناسی تا کنون گزارش صحیحی را از علل افزایش یا کاهش در مناطق فوق منتشر نکرده است و این سوال مهمی است که چگونه در یک استان، بیشترین میزان نزاع وجود دارد حال آنکه در استان همنام جنوبی (خراسان جنوبی) کمترین میزان به ثبت رسیده است.

شهروندان بی اعتماد، ناامید و سرخورده ای که راه نجاتی در برابر خود نمی بینند، بدون ترس به سراغ دعوا یا نزاع می روند.

شاید بررسی این نکته مهم باشد که چرا تهران و اصفهان به این حد از خشونت رسیده اند. آیا هنوز جای ندارد که یک نوع بازنگری در میزان یاس و ناامیدی شهروندان در این شهرها شود؟

بر اساس ماده 615 قانون مجازات اسلامی، «هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه کنند، هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع، حسب مورد به مجازات مقرر محکوم می‌شوند...»

مجازات منازعه در قانون مجازات اسلامی، به صراحت موارد سختی را در برابر پای نزاع کنندگان گذاشته است با این حال دادگاه ها هر روزه با پرونده های مختلف درگیری و قتل روبرو هستند و پلیس کشف جرم، روند رو به رشدی را در ساعات کاری خود همچنان تجربه می کند.

ماده 615 قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد: «هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات زیر محکوم می‌شوند:

1- در صورتی که نزاع منتهی به قتل شود به حبس از یک تا سه سال.

2- در صورتی که منتهی به نقص عضو شود، به حبس از یک تا سه سال.

3- در صورتی که منتهی به ضرب و جرح شود، به حبس از سه ماه تا یک سال.

تبصره یک - در صورتی که اقدام شخص، دفاع مشروع تشخیص داده شود، مشمول این ماده نخواهد بود.

تبصره 2 - مجازات‌های فوق مانع اجرای مقررات قصاص یا دیه حسب مورد نخواهد شد.»

به عبارت دیگر اگر یکی از منازعین مرتکب قتل فرد دیگری شده باشد، حسب مورد مجازات قتل عمدی یا قتل غیرعمدی را نیز باید تحمل کند.

با اینهمه به نظر می رسد هیچ یک از این شاخ و شانه کشیدن های قضایی و قانونی، راه حلی برای کاهش "جرم" نبوده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top