آخرین اخبار

گزارش ویژه بیان| ملکه نفت ایران در دام نهادهای اطلاعاتی

چندی پیش نماینده شاهین‌شهر در مجلس از دستگیری «باند نفوذی در وزارت نفت» خبر داد که به گفته او با نفوذ در میان مدیران این وزارتخانه، «در جهت تکمیل پازل دشمن» اقدام می‌کردند. در این گزارش به ابعاد پنهان این ماجرا پرداخته شده است که در ادامه می‌‌خوانید.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

چندی پیش نماینده شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی از دستگیری «باند نفوذی در وزارت نفت» خبر داد که به گفته او با نفوذ در میان مدیران این وزارتخانه، «در جهت تکمیل پازل دشمن» اقدام می‌کردند؛ اما حسینعلی حاجی‌دلیگانی از کدام باند و افراد صحبت می‌کند و آن‌ها چه فعالیتی می‌کردند؟

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» وزارت نفت دهه‌هاست که به‌ عنوان مهم‌ترین و درآمدزاترین نهاد حکومتی ایران شناخته می‌شود. اقتصاد تک‌محصولی ایران در این وزارتخانه اداره می‌شود؛ جایی که اگر نفت بیشتری بفروشد، درآمد کشور افزایش می‌یابد و تبع آن، ریخت‌وپاش‌های جمهوری اسلامی نیز بیشتر می‌شود.

البته وزارت نفت به دلیل جذابیت‌های مالی، همواره محلی برای فسادهای ریزودرشت هم بوده است؛ به ویژه در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که یک سپاهی به نام رستم قاسمی سکان آن را به دست گرفت و به بهانه دور زدن تحریم‌ها میلیاردها دلار اختلاس و فساد به بار آورد. بابک زنجانی نیز متولد همین وزارت خانه است؛ فردی که تحت عنوان «بخش خصوصی» نفت خام ایران را به کشورهای خارجی می‌فروخت و مبالغ آن را به بهانه تحریم‌های بانکی، به حساب وزارت نفت واریز نمی‌کرد. بابک حالا با 2.5 میلیارد یورو بدهی در زندان اوین به سر می‌برد.

جنجال‌ها در وزارت نفت صرفاً به پرونده بابک زنجانی محدود نمی‌شود؛ طراحی قراردادهای IPC که کاملاً یک‌طرفه و به نفع خریداران است، اختلاس 100 میلیارد تومانی و فرار مسئول امور خزانه شرکت ملی نفت در سال 96، کشف طلا و دلار در دفتر وزیر نفت در اردیبهشت 98 و دستگیری مدیر مالی این وزارتخانه در خرداد 98 از جمله حواشی شش سال گذشته در نهادی بوده که مسئولش بیژن نامدار زنگنه است.

حالا رسانه‌های ایران به نقل از حسینعلی حاجی‌دلیگانی و ابوالفضل ابوترابی، دو نماینده مجلس شورای اسلامی گزارش داده‌اند نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران باندی نفوذی را دستگیر کرده که مأموریتش «ایجاد اختلال» در فعالیت‌های این وزارت خانه و «مسکوت گذاشتن برخی تصمیم‌ها» بوده است. گفته می‌شود در رأس این باند، زن جوانی قرار داشته که با 16 نفر از مدیران ارشد و تاثیرگذار وزارت نفت در «ارتباط نزدیک» بوده است.

نام این فرد «الهام حسن‌زاده» است؛ زن 34 ساله‌ای که چهره زیبایی دارد و دانش‌آموخته دکترای حقوق نفت و گاز از انگلستان است. او در همین کشور، شرکتی را تحت عنوان انرژی پایونیرز (Energy Pioneers) راه‌اندازی می‌کند تا به شرکت‌های نفت و گاز در سراسر جهان خدمات مشاوره ارائه دهد و آن‌ها را به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران ترغیب کند. حسن‌زاده شاید تنها زن ایرانی است که تا این اندازه در صنعت نفت ایران قدرت گرفته و نفوذ کرده است؛ برخلاف رسانه‌ها که به این زن جوان «پرستوی وزارت نفت» لقب داده‌اند، باید گفت او ملکه نفت ایران محسوب می‌شود.

حسن‌زاده قبلاً در دانشگاه آزاد اسلامی درس می‌خوانده و به دلیل مواضعی که علیه رژیم جمهوری اسلامی داشته، به انگلستان مهاجرت می‌کند. او در سال 2013 یعنی پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری، به ایران بازمی‌گردد و همکاری‌اش را با وزارت نفت آغاز می‌کند.

الهام حسن‌زاده عضو تیمی بوده که به دستور بیژن زنگنه روی قراردادهای مدل IPC کار می‌کرده است. این نوع قراردادها که محرمانه محسوب می‌شوند و حتی نمایندگان مجلس هم در جریان جزئیات آن نیستند، مورد اعتراض جناح تندرو رژیم قرار دارد.

این پرستوی نفتی با طیفی از چهره‌های سیاسی ایران هم در ارتباط بوده و از این ارتباطات در جهت توسعه فعالیت‌های شرکت خود استفاده می‌کرده است. سایت جهان‌نیوز 24 بهمن 1394 درباره شرکت انرژی پایونیرز به مدیرعاملی حسن‌زاده، نوشته است «نیما فاتح شریک الهام حسن‌زاده در تأسیس این شرکت [انرژی پایونیرز]، 44 ساله بوده و از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و مشاور ارشد محمد خاتمی بوده است.»

اما مرد در سایه این ماجرا و فردی که پشت فعالیت‌های الهام حسن‌زاده پنهان ‌شده است کسی نیست جز «سیدحمید حسینی»، عضو اتاق بازرگانی ایران و از خویشاوندان اکبر هاشمی رفسنجانی. حسینی از فعالان بخش پتروشیمی ایران به شمار می‌آید و با شرکت انرژی پایونیرز در انگلستان همکاری می‌کرده است.

گفته می‌شود پیش‌نویس قراردادهای IPC را حسینی طراحی کرده و الهام حسن‌زاده نیز با مشاوره و هدایت‌های این فرد، در وزارت نفت پروژه‌های خود را پیش می‌برده است. اگرچه اداره کل حراست وزارت نفت منکر بازداشت حسن‌زاده شده، او حالا مانند بابک زنجانی پشت میله‌های زندان اوین آب‌خنک می‌خورد. محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز بازداشت این پرستو را تائید کرده و گفته است که پرونده او در دادسرا و در مراحل تحقیقات مقدماتی قرار دارد.

اما هنوز برخی ابعاد این ماجرا روشن نشده است؛ برای مثال مشخص نیست چرا بیژن زنگنه اجازه داده پای افراد فاسدی چون سیدحمید حسینی به پروژه طراحی قراردادهای حساس وزارت نفت باز شود. پرسش دیگر این است که زنگنه چرا درباره ماجرای الهام حسن‌زاده سکوت کرده و توضیحی ارائه نمی‌دهد؟ و از همه مهم‌تر آیا حسن‌زاده با سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برای تخریب دولت حسن روحانی و پیشبرد اهداف این سازمان در وزارت نفت در ارتباط بوده است؟

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top