آخرین اخبار

عبور از خط قرمز آمریکا توسط چین در مساله نفت، در حال بررسی است

چین به طور مخفیانه و در حالی که قوانین مشخصی در خصوص تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی وجود دارد، میزان یک میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری کرده است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

چین به طور مخفیانه و در حالی که قوانین مشخصی در خصوص تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی وجود دارد، میزان یک میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری کرده است.

جمهوری اسلامی نیز به شکل مفتضحانه ای این پیروزی را جشن گرفت و آن را اعلام کرد. جالب آنجا بود که شبکه ۳ جمهوری اسلامی، اقدام به پخش کامل مسیر بارگیری تا پیاده سازی کرد.

تانکر نفتی به شکل پیشرفته، اقدام به خاموش کردن رادارهای خود کرده بود اما با اقدام تهران این موضوع افشا شد و هم اکنون چین نیز کارت زرد پر رنگی را از آمریکا دریافت کرد.

پیش از این چین معافیت های نفتی را از آمریکا دریافت کرده بود اما این شیوه از بارگیری به معنای دور زدن تحریم ها است.

معافیت های نفتی صرفا به مدت چند ماه برای برخی کشورها بود تا خود را با شرایط جدید وفق دهند اما چین از این قوانین تخطی کرده و نماینده ویژه امور ایران در آمریکا گفت که مقامات کشورش در حال بررسی این موضوع هستند.

تلاش ایالات متحده در جهت به صفر رساندن صادرات نفت ایران تا عادی رفتار کردن رهبران جمهوری اسلامی است و در مقابل تهران تلاش می کند به هر شیوه ممکن این تحریم ها را دور بزند.

جمهوری اسلامی از جنگ تجاری چین و آمریکا سعی دارد به نفع خود سوءاستفاده کند. کاخ سفید با یک حکم به راحتی یک برند شناخته شده تلفن های همراه و دستگاه های ارتباطی به نام "هواوی" را تحریم کرد تا جای پای اپل و آیفون هایش در زمین خودی محکم تر شود. از سوی دیگر مالیات های سنگینی که بر روی کالاهای صادراتی چین به آمریکا وضع شد، شرایط اقتصادی طرفین را تحت تاثیر قرار داد.

ایالات متحده تمدید معافیت های نفتی ایران را لغو کرد و مایک پمپئو در اواخر ماه اعلام کرد که ایالات متحده با هدف به صفر رساندن نفت ایران تلاش می کند.

از آن پس بود که صادرات نفت ایران از روزی ۲.۵ میلیون بشکه به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه رسید.

دولت چین در همان زمان به تحریم ها اعتراض و اعلام کرد که این تحریم ها می تواند به افزایش قیمت نفت منجر شود.

جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در سخنرانی خود در ۲۳ آوریل گفت: «تصمیم ایالات متحده به نوسانات در خاورمیانه و بازار انرژی بین المللی دامن می زند. ما از آمریکا می خواهیم که نگرشی مسئولانه داشته باشد و نقش سازنده ای ایفا کند نه آنکه بر خلاف این مسیر حرکت نماید.»

چین حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز وارد می کند که ۵۰۰ هزار بشکه آن از ایران است. واردات این کشور در زمان معافیت های نفتی به اوج خود دست یافت.

در شرایط فعلی، برای دولت چین بسیار گران تمام می شود که از نفت خام ارزان ایران چشم پوشی کند آن هم در شرایطی که ایران به شکل تهاتری، مبلغ را دریافت می نماید.

چین پس از تحریم های نفتی آمریکا به طور رسمی با صنایع نفتی ایران خداحافظی کرد اما اینطور که به نظر می رسد نتوانسته از منابع سرشار انرژی چشم بپوشد.

این وضعیت برای اروپا نیز حاکم است و کشورهای اروپایی به سختی با آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی همداستان می شوند.

تهران پس از تحریم های نفتی، میزان صادرات خود را به اوپک اعلام نمی کند اما منابع خبری آن را حدود ۴۰۰ هزار بشکه گزارش دادند.

بیژن زنگنه نیز در حالی که به خوبی می داند ایران به اوپک همچنان نیازمند است اما در برابر آن نیز قد علم می کند هرچند که خود او پیشتر گفته بود دیگر نمی توان با نام "ایران" نفت صادر کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top