آخرین اخبار

پوتینیسم در حال بلعیدن ایران است

قرارداد محرمانه نظامی بین جمهوری اسلامی و روسیه پس از آن امضا شده که ولادیمیر پوتین کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر را برای تصویب به دومای روسیه ارسال کرده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران از امضای یک «قرارداد محرمانه» با روسیه خبر داده و گفته هدف از امضای این قرارداد، «توسعه همکاری‌های نظامی میان دو کشور» است. قرارداد محرمانه بین جمهوری اسلامی و روسیه پس از آن امضا شده که ولادیمیر پوتین کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر را برای تصویب به دومای روسیه ارسال کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» جمهوری اسلامی از ترس آمریکا هر روز بیشتر از دیروز به روسیه نزدیک می‌شود. روس‌ها خوب می‌دانند که این رژیم مذهبی برای در امان ماندن از چنگال تیز آمریکا هیچ پناهگاهی به جز روسیه‌ی کمونیستی ندارد. ولادیمیر پوتین نیز در بهترین شرایط زمانی وارد عمل شده و در حال سوءاستفاده از ضعف ملاهای حاکم بر ایران است.

چرا مذاکره درباره تقسیم دریای خزر و ارسال کنوانسیون وضعیت حقوقی آن به مجلس روسیه درست باید زمانی انجام شود که جمهوری اسلامی تحت شدیدترین فشارهای غرب قرار دارد و از شرایط شکننده‌ای رنج می‌برد؟ به نظر می‌رسد در مناقشه میان جمهوری اسلامی و آمریکا، پیروزی و کامیابی از آن «پوتینیسم» است.

جمهوری اسلامی اگر تاکنون در حال قربانی کردن مردم پای ایدئولوژی خودش بوده، اکنون عزم خود را جزم کرده است که ایران را هم فدای ایدئولوژی سیاه خود کند. ملاها برای اینکه پای میز مذاکره با آمریکا نروند و 12 شرط دولت دونالد ترامپ را نپذیرند، حاضرند دریای خزر را به پوتین هبه کنند و با حکومت این کشور قرارداد محرمانه نظامی به امضا برسانند.

حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران چند روز پس از بازگشت از روسیه، از امضای قراردادی نظامی با این کشور خبر داده و گفته بخش‌هایی از آن «محرمانه» است. این مقام نظامی رژیم ایران اظهار داشته است که این قرارداد«نقطه عطفی در همکاری‌های نظامی تهران و مسکو» به حساب می‌آید.

دلیل محرمانه بودن این قرارداد معلوم نیست؛ اما می‌توان حدس زد رژیم ایران در این قرارداد اجازه استفاده از حریم هوایی، پایگاه‌های نظامی و دیگر امکانات نظامی و غیرنظامی را به روسیه داده است. رژیم ایران در سال 1395 نیز به روسیه اجازه داده بود بمب‌افکن‌های استراتژیک خود را برای حمله به مواضع داعش، در پایگاه هوایی «نوژه» همدان مستقر کند. این اقدام غیرقانونی و ضد میهنی جمهوری اسلامی با انتقاد و واکنش‌های تند مردم روبه‌رو شد.

به نظر می‌رسد رهبر جمهوری اسلامی تصمیم گرفته برای در امان ماندن از سیاست‌های آمریکا و بقای رژیمش به هرگونه خواسته روسیه تن دهد. او پیش از این گفته بود «باید نگاهمان به شرق باشد نه به غرب، ضمن اینکه نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن، منت کشیدن و کوچک شدن فایده‌ای ندارد.»

علی خامنه‌ای که تحقیرشدن در برابر روسیه را بیشتر می‌پسندد، حالا سر دوراهی قرار دارد؛ دوراهیِ امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر یا رد این کنوانسیون. البته به نظر نمی‌رسد خامنه‌ای جرأت داشته باشد به خواسته ارباب خود یعنی پوتین، پاسخ منفی بدهد. پس او قطعاً راه نخست را انتخاب می‌کند و برای جلب حمایت روسیه به زودی دریای خزر را هبه خواهد کرد.

در این شرایط، نقش ملی‌گرایان و میهن دوستان ایرانی بیش از هر زمان دیگری اهمیت می‌یابد. باید دید افرادی که همواره برای «تاریخ 2500 ساله، 5000 ساله یا 7000 ساله ایران» گریبان پاره می‌کنند و خود را «فرزند کوروش» می‌خوانند، تا چه اندازه نسبت به وطن‌فروشی خامنه‌ای و نوکران او حساسیت به خرج می‌دهند.

ایرانی‌ها در یک پیچ تاریخی و در یک آزمون دشوار قرار دارند؛ آزمونی که نتیجه آن، ملاک و معیار قضاوت آیندگان درباره نسل کنونی خواهد بود. معلوم نیست ایرانی‌ها از این پیچ تاریخی به سلامت عبور می‌کنند و در این آزمون موفق می‌شوند یا نه؛ اما سربلندی آن‌ها در برابر آیندگان بستگی به درجه عملشان دارد و انفعال آن‌ها بی‌حیثیتی تمام‌عیار است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top