آخرین اخبار

کاغذ برای دفتر مشق نیست اما برای روزنامه های عراقی منعی ندارد!

در گزارشی که دو روز قبل در شبکه رسانه ای بیان درباره عدم تخصیص کاغذ دولتی برای دفتر مشق های دانش آموزان منتشر شد، به این موضوع اشاره شد که وزیر ارشاد دولت روحانی اعلام کرده است چاره ای برای کاغذ دانش آموزان نیست.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

در گزارشی که دو روز قبل در شبکه رسانه ای بیان درباره عدم تخصیص کاغذ دولتی برای دفتر مشق های دانش آموزان منتشر شد، به این موضوع اشاره شد که وزیر ارشاد دولت روحانی اعلام کرده است چاره ای برای کاغذ دانش آموزان نیست.

رییس اتحادیه صحافان در مصاحبه ای که با خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران منتشر کرد، گفته بود که شرمنده دانش آموزان و خانواده های کم بضاعت است چرا که دیگر نمی توانند دفتر مشق های دولتی را عرضه کنند.

جلیل غفاری، رییس اتحادیه صحافان و لیتوگرافان با اعلام این خبر گفته بود که نامه ای برای وزیر ارشاد دولت روحانی فرستاده است و از او پرسیده که آیا راهکاری برای این مشکل وجود دارد؟

پاسخ نامه او توسط وزیر تنها یک کلمه بود؛ «خیر»!

این بدان معنی است که از آغاز سال تحصیلی جدید در مهرماه، دانش آموزان چه با بضاعت و چه بی بضاعت مجبور به خرید دفتر مشق با نرخ آزاد هستند. بدین ترتیب هر دفتر مشق ۴۰ برگ کاملا ساده که پیش از این با نرخ دولتی ۱۷۰۰ تومان عرضه می شد، قیمتی در حدود ۵۰۰۰ تومان خواهد داشت.

اما در همین حین، روزنامه آفتاب یزد، از در اختیار قرار دادن کاغذ برای روزنامه های عراق خبر داده است.

گزارش شده است که در شهرهای مرزی خصوصا در استان خوزستان، روزنامه های عراقی با کاغذ دولتی ایران چاپ می شوند.

هرچند که گفته شده تعداد این روزنامه ها کم است، اما قابل توجه بوده و هیچ رسیدگی لازمی در این رابطه وجود ندارد.

همچنین دولت و وزارت ارشاد که کاغذ با بودجه دولتی در اختیار شهرستان ها قرار می دهد، پیگیر این مساله نیست که چرا در حالی که مطبوعات استانی تمایلی به انتشار ندارند یا توان پرداخت حقوق خبرنگاران خود را ندارند، کاغذها در اختیار روزنامه های عراقی قرار می گیرد.

همچنین در این گزارش اعلام شد که به دلیل نبود رول کاغذ، عراقی ها به سمت بازار کاغذ ایران آمده اند اما این موضوع، بهانه ای کاملا واهی و دروغ و ناآگاه فرض کردن مخاطب ایرانی است.

چقدر برای روزنامه نگار و یا صاحب نشریه عراقی که کشورش به سرعت در حال پیوستن به بازار جهانی است، سخت است که رول برای چاپخانه های خود تهیه کند؟

هجوم عراقی ها البته مسبوق به سابقه است. در جریان کاهش ارزش ریال تا رسیدن قیمت دلار به ۱۹ هزار تومان و رسیدن قیمت پوند به ۲۶ هزار تومان، عراقی ها با هجوم به بازارهای مرزی، اقدام به جمع آوری گسترده و قابل توجه لوازم خانگی برقی و سایر وسایل مورد نیاز ایرانی ها کردند.

این هجوم تا جایی بود که حتی پزشکان ایرانی مستقر در مناطق مرزی، شهروندان عراق را در اولویت معاینه قرار می دادند چرا که با خود دلار به همراه داشتند.

به دنبال تحریم های آمریکا به دلیل ماجراجویی های تهران، دولت روحانی تلاش ویژه ای برای فروش همه چیز به عراق کرد. تا جایی که پیاز و سیب زمینی در حالی که در تمام کشور قیمت نجومی پیدا می کرد، در کشور عراق ارزان تر از کلانشهرهای ایران پیدا می شد.

گزارشات حاکی از آن است که بسیاری از روزنامه های استانی و شهری کوچک، تیراژ ۱۰۰ عددی پیدا کرده اند و بسیاری از رسانه ها، ترجیح داده اند که صرفا وبسایت خود را به طور پراکنده به روز رسانی کنند.

در همین حین، روزنامه ای همچون وطن امروز، در حالی به قول رییس سابق صدا و سیما، عزت الله ضرغامی حتی یک کیلو کاغذ دولتی دریافت نکرده که آمار نشان می دهد دریافتی یارانه ای این مجموعه وابسته به سپاه هم بسیار بیشتر از حد نیاز مخاطبان آن بوده است.

حال به نظر می رسد به دنبال توقف چرخش چرخ چاپخانه ها تا فروش کاغذ دولتی به عراق، دولت نیازمند پاسخگویی است که چطور ارز ۴۲۰۰ تومانی، این بار نه حتی سهم رانت خواران خصولتی بلکه سهم روزنامه های عربی کشوری می شود که حتی راه معاملات گازی را با جمهوری اسلامی باز نمی کنند!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top