آخرین اخبار

چهار دهه فساد در رژیم ولایت‌فقیه

فساد مالی در جمهوری اسلامی به اوج خود رسیده و هر روز خبر تازه‌ای از دزدی و غارت اموال ملی از این سوی و آن سوی به گوش می‌رسد.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

فساد مالی در جمهوری اسلامی به اوج خود رسیده و هر روز خبر تازه‌ای از دزدی و غارت اموال ملی از این سوی و آن سوی به گوش می‌رسد. در این میان، رئیس آدمکش قوه قضائیه ژست مبارزه با فساد گرفته و وانمود می‌کند که جمهوری اسلامی برای مبارزه با فساد عزم خود را جزم کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» صدر تا ذیل جمهوری اسلامی با فساد، عفونی شده و دیگر هیچ آنتی‌بیوتیکی قادر به درمان این بیماری نیست. فساد مالی و اداری حتی در پایین‌ترین لایه‌های مدیریتی رژیم نیز نفوذ کرده و هیچ‌کس امیدی به بهبود اوضاع ندارد. کاربران شبکه‌های اجتماعی به استهزا می‌گویند «جمهوری اسلامی اول فساد بوده و بعداً دست‌وپا درآورده است.»

این جمله چندان هم بی‌راه نیست؛ جمهوری اسلامی یک رژیم انقلابی است و از همان اول انقلاب نشان داد ماهیتی توتالیتر دارد. رژیم‌های توتالیتر یا تمامیت‌خواه فساد به بار می‌آورند، می دزند، اموال مردم را چپاول می‌کنند و اجازه کوچک‌ترین اعتراضی را هم به جامعه نمی‌دهند. ملاها نیز طی چهار دهه گذشته چنین کرده‌اند و هرکسی را هم که لب گشوده و معترض شده، چنان سرکوبش کرده‌اند که درس عبرتی باشد برای دیگرانی که قصد اعتراض دارند.

افشای فساد = برکناری

وقتی از فساد در رژیم ولایت‌فقیه صحبت می‌کنیم، مصادیق عینی فراوانی برای آن وجود دارد؛ برای مثال، همین چند روز پیش میعاد صالحی، رئیس صندوق بازنشستگی کشور به دلیل افشای حقوق‌های نجومی مدیران این صندوق، به دستور حسن روحانی برکنار شد. صالحی در صفحه اینستاگرام خود وعده داده بود که پرونده‌های فساد چندصد و چندهزار میلیارد تومانی را هم منتشر می‌کند. او بلافاصله پس از انتشار این متن، عمر کاری‌اش به پایان رسید.

پوری حسینیِ فاسد

سازمان خصوصی‌سازی به ریاست میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری‌حسینی طی سال‌های گذشته به یکی از کانون‌های فساد تبدیل شده است. او 23 مرداد از سمت خود استعفا داد و بلافاصله به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد. پوری حسینی از مهر 1392 در رأس سازمان خصوصی‌سازی قرار داشت و فسادهای کلانی را در پرونده واگذاری شرکت‌ها و کارخانه‌های دولتی مرتکب شد.

خبرگزاری تسنیم مرداد پارسال درباره پرونده واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان نوشته بود «اگر اموال، ابنیه و ادوات و ماشین‌آلات فراوان و باغات پرمحصولی که این شرکت دارد (تنها 2600 هکتار مجتمع باغبانی) را نادیده بگیریم و فرض کنیم که کل شرکت زمین بایر است، طبق این معامله، زمین این شرکت از قرار هر مترمربعی 2800 تومان، یعنی کمتر از قیمت دو بسته پفک‌نمکی 100 گرمی به فروش رفته است!»

پوری حسینی فسادهای گسترده‌تری را هم در پرونده واگذاری بنگاه‌هایی مانند آلومینیوم المهدی هرمزگان، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و صنعت کارون خوزستان، کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در شوش و مجتمع گوشت اردبیل مرتکب شده است. این واگذاری‌ها تحت عنوان «خصوصی‌سازی» انجام شده ولی خریداران همان آقازاده‌های حکومتی و ابر بدهکاران بانکی بوده‌اند.

امپراتوری شمخانی‌ها

انتشار یک ویدیو از خانه‌ای منسوب به خانواده علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، جنجال‌های زیادی را بر پا کرده است. بر اساس این ویدیو، خانه‌ای 2600 متری و هزار میلیارد تومانی در خیابان فرشته متعلق به همسر شمخانی است. این تنها افشاگری در مورد اموال شمخانی نیست؛ گفته می‌شود داماد او در لواسان ویلایی بزرگ ساخته و برخی بستگان او نیز املاکی در تهران، لواسان، اهواز و شمال کشور دارند؛ شرکت کشتیرانی آدمیرال هم متعلق به فرزندان شمخانی است. برادرزاده‌های او نیز با وجود سن و سال کم، پست‌های مهم دولتی گرفته‌اند. بااین‌حال، شمخانی بار‌ها از ساده زیستی گفته و حتی چندی پیش خواستار جمع شدن بساط حفاظت شخصیت‌ها شده بود.

فسادها از چه خبر می‌دهند؟

موارد بالا فقط بخش کوچکی از فساد گسترده و سازمان‌یافته در جمهوری اسلامی است. در بررسی پدیده فساد بحث را می‌توان از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی آغاز کرد و تا شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی شهر و دهیاران ادامه داد. به نظر می‌رسد همه مقامات ارشد، میانی و سطح پایین رژیم آگاه هستند که عمر ولایت‌فقیه به سر آمده و گمان می‌کنند در فرصت باقی‌مانده باید برای تأمین آینده خود و خانواده‌شان کشور را غارت کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top