آخرین اخبار

تقسیم اقدام های مافیایی سپاه در مرکز و شهرستان ها؛

روز گذشته سپاه پاسداران با دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری برای مقابله با تروریسم جهانی اولین بار از سوی ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفت.

2 سال پیش
محمد معین
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

روز گذشته سپاه پاسداران با دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری برای مقابله با تروریسم جهانی اولین بار از سوی ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفت. در بیانیه وزارت خزانه داری به بند ۱۰۵ قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها اشاره شده و سپاه پاسداران ایران را به خاطر فعالیت های تروریستی از جمله همکاری با گروه های تروریستی در سوریه ، حزب الله لبنان و گروه حماس تحت تحریم قرار داد.
سپاه پاسداران یک نهاد نظامی است که آمریکا و برخی کشورهای غربی، همواره کمک های سپاه به حزب الله لبنان و دخالت های نظامی در عراق، سوریه و یمن را محکوم کرده و این نهاد را متهم به همکاری با گروههای تروریستی در سایر کشورهای جهان می کنند. این در حالی است که اخیرا محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اگر آمریکا سپاه را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد، سپاه نیز ارتش آمریکا را در سراسر جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش درنظر خواهد گرفت. با نگاهی به تاریخچه سپاه پاسداران در می یابیم که خمینی، بنیانگذار دیکتاتوری جمهوری اسلامی که سال ها پیش از پیروزی انقلاب 57 تئوری ولایت فقیه و ملزمات تشکیل حکومت اسلامی را در کتاب حکومت اسلامی یا ولایت فقیه که در سال 48 تألیف کرد آشکارا می دانست که بعد از فروپاشی حکومت پادشاهی پهلوی، چه اقدام ها و حرکت های اساسی برای برقراری ولایت فقیه نیاز دارد. خمینی خوب می دانست که شاکله و اسکلت اصلی ارتش بر اساس وفاداری به شاه و کشور ایران بنا شده است بنابر این برای بسط دیکتاتوری مذهبی خود، باید که به قوه قهریه سپاه اتکا می کرد،  از این رو خمینی یکی از اهداف اولیه خود را که همانا انحلال ارتش بود را انجام داد و سپاه را جایگزین آن کرد. با قدرت گرفتن سپاه و رسوخ در ارکان های سیاسی و اجرائی حکومت توانست خود را به عنوان بازوی اصلی حکومت نشان دهد، بطوری که محمود احمدی نژاد این نهاد سرکوبگر و مافیایی را « برادران قاچاقچی » و حسن روحانی این نهاد را « دولت با تفنگ » نامید. 
سپاه با روی کارآمدن علی خامنه ای و به دلیل وجود بحران در مشروعیت ایشان در رهبری ،شرایط خاص سال های بعد از جنگ و آغاز سازندگی ویرانی های جنگ، وارد عرصه سیاست ، اقتصاد و نهاد های اجرائی حکومت شد.  از آنجایی که در آن دوره از تاریخ معاصر ایران، بخش خصوصی کارآمد و سرمایه گذاری خارجی به خاطر نگاه ایدئولوژیک حکومت، وجود نداشت بنابراین از این شرایط ویژه کشور، حداکثر بهره برداری را انجام داد. از سوی دیگر در طول سال های اخیر بعد از دولت نهم احمدی نژاد، بعلت ادغام کامل سپاه در دولت و تقسیم وظایف، تقسیم بندی نانوشته ای را انجام داد که براساس آن تمام اقدام های مالی و مافیایی در حیط اختیارات سپاه مرکز (تهران) و سایر اقدامات نظامی و عملیاتی در حیط اختیارات سپاه شهرستان ها قرار گرفت. 
تقويت سپاه استان ها كه ماحصل دوران حضور سردار جعفری در مركز مطالعات راهبردی سپاه است، ابتدا يك برنامه نظامي بود ولي اكنون يك پروژه سياسي و امنيتی عليه دولت شده است. از این رو در سال های اخیر شاهد نفوذ و  گسترش در دایره قدرت سپاه شهرستان ها هستیم. بررسی  فعاليت سپاه استان ها در سال جاری، ابعاد جديد دولت موازی و پنهانی را بهتر و آشکارتر نشان می دهد به عبارتی  شبكه امنيتی و قضایی سپاه بیشتر شکل محلی به خود گرفته است، بطوری که در روزهای اخیر فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان مهدی جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جهمور  را «یکی از ریشه‌های فساد» خوانده و گفته: «من به صراحت اعلام می‌کنم که سپاه هر کس را که بخواهد برخلاف مردم و نظام حرکت کند، سریع بر علیه‌اش بلند می‌شود. ما سراغ تک تکشان می‌رویم». او با بیان اینکه سپاه از کسی اجازه نگرفته که مهدی جهانگیری را دستگیر کند، افزوده: «وظیفه سپاه حفظ انقلاب است این‌ها (افرادی همچون جهانگیری و ...) چه برجستگی دارند که تمام امکانات استان در اختیارشان است؟ سپاه جلوی آن‌ها خواهد ایستاد. به آن‌ها پیام هم داده‌ایم و باز هم می‌گوییم بیایید پاسخگو باشید و حساب و کتاب‌ها را بگویید وگرنه با سپاه طرفید. همه کارهای غیرقانونی و اموالی که غیرقانونی تصرف کرده‌اید را به بیت‌المال برمی‌گردانیم.»
البته ‏پیش از این سپاه ثارالله كرمان نزدیک به دوسا ل است که نازنين زاغری را به اتهام براندازي و جاسوسی بازداشت كرده است. فرمانده این سپاه 4 نماینده استان کرمان را که در تذکر 86 نمایندگان به رئیس‌جمهوری درباره اعمال محدودیت‌های جدید علیه سیدمحمد خاتمی را امضاء نکرده‌ بودند، نسبت «ضدانقلاب» و «ضد ولایت فقیه» داد. از دیگر اقدامات سپاه شهرستان ها می توان به ماجراي برخورد با مدلينگ ها و فعالان اينستاگرام اشاره کرد. اعتراض هایی نیز در این قبیل اقدامات از سوی مردم و مسئولین کشوری از جهت دخالت بی دلیل سپاه انجام گرفته است بدین ترتیب که نماینده مردم کهنوج در واکنش به اظهارات اخیر فرمانده
سپاه ثارالله کرمان گفته: «سوال اینجاست که مگر معیار تشخیص ولایت‌مداری و انقلابی‌گری افراد، فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان است.» و یا اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری گفته: «امیدوارم دستگیری برادرم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه بافساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجراء شود.»
خلاصه کلام اینکه در جمهوری اسلامی مشخص نیست که آیا سپاه یک نیروی نظامی و انتظامی است که هدف و وظیفه اش دفاع از این مرزوبوم برشمرده می شود ویا سایر اهداف سوداگرانه و مافیایی دیگری دارد؟! چراکه وظایف هر نیروی مسلح در هر نقطه ای از جهان، تنها دفاع از کیان کشور تعریف می شود و دخالت و ورود نیروهای نظامی در عرصه سیاست عواقب خوشایندی برای هیچ کشوری نداشته است. البته حتی خمینی بنیانگذار سپاه پاسداران نیز از ورود سپاهیان به عرصه سیاست داخلی و اختلافات سیاسی داخلی نهی می کرد و از جنبه فقهی و شرعی دخالت سپاه را جایز نمی دانست اما در طول این سال ها شاهد آن هستیم که سپاه به خصوص سپاه شهرستان ها با اقدامات نسنجیده و مداخله جویانه در کار سایر دیگر قوا ها، آشکارا  دخالت می کند که جدا از اینکه مشروعیت نداشتن خود، بلکه مشروعیت ظاهری سایر ارکان قدرت اعم از قوه مقننه، مجریه و قضائیه را زیر سوال می برد و همچنین باعث تحریم های بین المللی به بهانه نبود آزادی و بسط دیکتاتوری را در کشور موجب می شود که برآیند آن را در سخنان رئیس جمهور امریکا می توان دید و ملاحظه کرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top