آخرین اخبار

زیان انباشته «بانک ایران زمین»؛ بیش از 50 درصد سرمایه ثبتی

بر اساس گزارش سال مالی 1395 بانک ایران زمین، نتیجه عملیات بانکی در سال مالی ۹۵، منجر به 61 میلیارد ریال زیان شد و مانده زیان انباشته نیز بالغ بر 2 هزار و 691 میلیارد ریال گردید که این رقم بیش از 50 درصد سرمایه ثبت و پرداخت شده آن است.

11 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

به گزارش شبکه رسانه‌ای بیان، شرکت‌های بزرگ خودروساز ایرانی، بانک‌ها و بیمه‌ها از جمله مهم‌ترین مراکز اقتصادی در کشورمان به شمار می‌روند که اطلاع از فعالیت‌ها و اقدامات آنها، جذابیت خاصی برای رسانه‌ها و افکار عمومی دارد. به همین دلیل، در برنامه‌های جدید انتشار اسناد و گزارش‌های این نهادها جزییات دقیق ‌تری مورد توجه قرار گرفته است.
 
بانک ایران زمین
در جدیدترین مورد، بررسی صورت های مالی بانک "ایران زمین" در دستور کار قرار گرفت. بانک ایران زمین (سهامی عام) به موجب مجوز 21 اسفند سال 89 بانک مرکزی در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری در تهران به ثبت رسیده و سهام بانک از تاریخ 5 مهرماه سال 90، در فهرست تابلوی شرکت‌های بورسی قرار گرفته است.
 
سهامداران عمده
هم اکنون سهام داران این بانک شامل اسامی مشهوری چون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت، صندوق‌های کارکنان شرکت ملی نفت، شرکت سرمایه‌گذاری شاهد و شرکت سرمایه‌گذاری ریحانه مشیز است.
 
زیان‌دهی عمده
جدیدترین گزارش مالی این بانک که در اواخر سال گذشته منتشر شده، مربوط به صورت‌های سال مالی 1395 این بانک است که با تاخیری قابل توجه، به دست سهامداران رسید و بر اساس آن نتیجه عملیات بانک در سال مالی مذکور، منجر به 61 میلیارد ریال زیان و مانده زیان انباشته در تاریخ ترازنامه بالغ بر 2 هزار و 691 میلیارد ریال شده که بیش از 50 درصد سرمایه ثبتی این بانک است.
 
وظایف قانونی انجام نشده
به این ترتیب، بانک مشمول مفاد ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت بوده که مقرر می‌دارد "در صورت تجاوز زیان از 50 درصد سرمایه، باید مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام دعوت تا نسبت به بقا یا انحلال شرکت تصمیم گیری کند".
 
گزارش بازرس قانونی
همچنین بازرس قانونی بانک ایران زمین در گزارش خود تاکید کرده است که هیات مدیره نسبت به ارائه دلایل زیان‌دهی و برنامه آتی برای سودآور شدن، به سازمان بورس حداکثر ظرف دو ماه پس از صورت های مالی حسابرسی شده اقدام نکرده است.
در عین حال، نسبت کفایت سرمایه بانک در پایان سال مالی 95، فقط 1.9 درصد بوده؛ در حالی که نصاب تعیین شده توسط بانک مرکزی، معادل 8 درصد است که وضعیت وخیم این بانک را نشان می‌دهد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top