آخرین اخبار

ادامه راه غول کنکور از کارشناسی تا تحصیلات تکمیلی

یوسف علی اباذری طی این سالیان، خبر از مرگ آموزش و خصوصا رشته های مرتبط با علوم اجتماعی و سایر رشته های علوم انسانی می دهد. به گفته او، یک استاد دانشگاه می بایست روزانه 13 ساعت مطالعه داشته باشد اما دیگر هیچ استادی چنین زمانی را برای آموزش نمی گذارد.

9 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، روز گذشته و امروز مورخ 6 و 7 اردیبهشت، دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در ایران خود را برای آزمون کارشناسی ارشد آماده کرده اند.

یک سال تلاش دانشجویان برای رقابتی سخت و نفس گیر در نهایت امروز خاتمه می یابد. راهی که آنان البته می پیماند، اگرچه در نهایت ممکن است به قبولی در دانشگاه های رده بالا در تهران و سایر شهرها منجر شود اما نشانه ها و دریافتی های فعالین حوزه دانشگاه و آموزش، سالهای زیادی است که خبر از پایین آمدن استانداردهای آموزشی و فراگیری می دهند.

مضاف بر این، دانشجویان در انتهای اخذ مدارک کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی با آسمانی به همان رنگ پیشین مواجه شده و آینده ای نه چندان روشن را پیش روی خود می بینند.

یوسف علی اباذری، استادیار جامعه شناسی دانشگاه تهران طی این سالیان، خبر از مرگ آموزش و خصوصا رشته های مرتبط با علوم اجتماعی و سایر رشته های علوم انسانی می دهد. به گفته او، یک استاد دانشگاه می بایست روزانه 13 ساعت مطالعه داشته باشد اما دیگر هیچ استادی چنین زمانی را برای آموزش نمی گذارد و به همین دلیل آموزش مرده است.

از طرفی پروژه های مختلف اسلامی کردن دانشگاه ها و اسلامی کردن علوم انسانی به علاوه تعدیل اساتید حاذق در سالهای پس از 1388، باعث کاهش چند برابری سطح دانش و معلومات فرهیخته ترین قشر جامعه شده است.

در این میان، غول کنکور که امروز دیگر همچون سابق، خودنمایی نمی کند نیز وجود دارد. با توجه به کاهش متقاضیان ورود به دانشگاه ها، اما موسسات آموزشی مرتبط با کنکور، به برگزاری کلاس های کنکور و فروش جزوات و کتاب های مختلف برای هر رشته اقدام می نمایند. روش های متفاوت تست زدن و حفظ کردن دروس به متقاضیان آموزش داده و کنکور از درس محوری به تکنیک محوری تبدیل شده است.

بسیاری از دولت هایی که در سالیان مختلف، تلاش در جهت حذف کنکور کرده اند عملا با شکست مواجه شده اند چراکه اگرچه درصد بالایی از متقاضیان به دلیل وجود صندلی های خالی به دانشگاه ها راه می یابند اما وجود و حضور سازمان سنجش که اصولا تشکیل آن قرار بود به خاطر حذف کنکور باشد و سایر موسسات فوق الذکر، سدی در مقابل حذف کنکور هستند.

آنچنان که بیان شد، قرار است حداقل تا سال 1401 کنکور باقی بماند. به گزارش مهر، رئيس سازمان سنجش كه دبيري شوراي سنجش و پذيرش دانشجو را نيز بر عهده دارد 22 خرداد 1395 آب پاكي را روي دست آنهايي كه در انتظار حذف كنكور هستند ريخت و گفت: « با توجه به اين مسئله كه هنوز درصد پوشش سوابق تحصيلي آغاز نشده، براي حذف كنكور در رشته هاي پرطرفدار ۵ تا ۶ سال آينده چشم اندازي وجود ندارد.»

بنا بر اظهارات رئيس مركز سنجش وزارت آموزش و پرورش سازمان سنجش با هدف حذف كنكور در سال 1352 تشكيل شد، سازماني كه هم اكنون برگزار‌كننده كنكور و مدافع آن است.

البته اغلب این اظهار نظرها پیرامون بحث های مرتبط با کنکور کارشناسی مطرح است و هنوز به طور جد در ارتباط با تحصیلات تکمیلی صحبتی نشده است.

آنچنان که گفته شده قرار است تا سوابق تحصیلی سه سال متوسطه، در گزینش دانشجو در دانشگاه ها برای سال 1398 و مقطع کارشناسی موثر واقع شود. اظهاراتی که کاملا با سایر گفته های مسئولین امر متناقض هستند. به طور اینگونه  اظهارات متناقض نه اولین بار است که مطرح می شود و نه قطعا آخرین بار خواهد بود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top