آخرین اخبار

نشان دادن آدرس غلط به جویندگان نشانی یک جسد

آنچه که موضوع را وخیم تر و از دایره تمرکز بر آن دورتر می کند، نوشتن مقالات و طنزهایی است که همانطور که ذکر شد، هدف نهایی آن ها نه آگاهی بخشی نسبت به خدمات رضا شاه که در واقع، دور کردن افکار عمومی از روشن شدن وضعیت جسد می باشد.

9 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در حالی که وضعیت جسد مومیایی شده رضا شاه هنوز مشخص نیست، صدا و سیما اقدام به تکذیب خبرها در این مورد می نمایند.

آنچه که موضوع را وخیم تر و از دایره تمرکز بر آن دورتر می کند، نوشتن مقالات و طنزهایی است که همانطور که ذکر شد، هدف نهایی آن ها نه آگاهی بخشی نسبت به خدمات رضا شاه که در واقع، دور کردن افکار عمومی از روشن شدن وضعیت جسد می باشد.

پس از گذشت 39 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، به جز عده ای معدود از روشنفکران و اساتید دانشگاهی، عموما وبلاگ نویسان و هر فردی که حس می کند صاحب قلم است، حرفی از خدمات یا خیانت های رضا شاه نمی زد و اکنون که نمی گذارند وضعیت جسد روشن شود، پیشاپیش هر کسی اقدام به طنزنویسی از جامعه هیجانی ایران بدون مردم نگاری می کند. مردم نگاری شامل مشاهده، ثبت و ضبط روابط اجتماعی، مکان ها و فرهنگ ها می باشد (ایندا 11:2005). مردم نگاری ریشه در مردم شناسی دارد و به عنوان یک روش تحقیقی اجتماعی وسیعتر به تازگی شناخته شده است. مردم نگاری یکی از مهم‌ترین روش‌های پژوهش در مطالعات مردم شناسی است. حال این نویسندگان بدون پژوهش و صرفا با تکیه بر مقوله هایی اجتماعی تاریخی، هیجانی شدن مردم نسبت به پیدا شدن جسد رضا شاه را همچون هیجانی شدن آنان در رویدادهایی نظیر 28 مرداد 1332 جستجو می کنند.

اگرچه این نوع برداشت می تواند صحیح نیز باشد اما چطور این گونه نوشته ها صرفا در خدمت قدرت حاکمه قرار می گیرد و برای مثال همین مردمی که خیابان ها را پیش از آغاز انتخابات 1388 قبضه کرده بودند و هر گروه به نفع کاندیدای مورد نظر خود شعار می داد، اینگونه نمی نوشتند؟

با این حال، نمایش بی طرفی در برخی نوشتارها با اشاره به دو سوی اقدامات حکومت رضا شاه نظیر ایجاد راه آهن و در عین حال کشتن میرزاده عشقی، تنها بالاتر و برتر نشان دادن شخص نویسنده است که مقصودی جز اینکه بگوید من بی طرف هستم ندارد. در انتها نیز نتیجه گیری می شود که مقصر مردم هستند و جمهوری اسلامی چنین کرده است و چنان. مساله اینجاست که حتی همین نویسندگان "بی طرف" هم نمی توانند در نوشته هایشان به صراحت عنوان نکنند که حکومت رضا شاه، حکومت بدی بوده و شخص او منفور؛ وگرنه چه دلیلی داشت که محمدرضا شاه او را مومیایی کند و در مصر نگاه دارد؟!

اما یکی دیگر از این شوهای نویسندگی، یکی به نعل و یکی به میخ زدن برای پیشبرد همان هدف "من بی طرفم اما..." است. انتقاد از سریال تلویزیونی "معمای شاه" در عین در کنار قرار دادن آن با "مستند رضا شاه" شبکه منوتو؛ اشاره طنزآمیز به ناسیونالیسم ایرانی و فریاد نه شرقی نه غربی همان جماعت و ادامه ماجرا.

در این میان آنچه که جالب توجه است، استفاده از تنها نام "رضا پهلوی" برای اخبار مرتبط با این موضوع است. این در حالی است که رسانه های معاند به راحتی از اصطلاحات "میرپنج"، "رضاخان" و "رضا قلدر" بهره می برند. همچنین لازم به ذکر تعداد قابل توجهی از این نویسندگان با بک گراندسازی نظیر مورخ، پژوهشگر و جامعه شناس، نمی توانند حس خودبرتربینی خویش نسبت به سایر افراد را نادیده گرفته و تنها به گفته های خود اکتفا کنند. یکی از آخرین واکنش ها، یادداشت نویسی و موضع گیری نسبت به کپشن چند کلمه ای "حمید فرخ نژاد" بازیگر سینما در وصف رضا شاه بود. نویسنده و نویسندگان فوق الذکر نسبت به همین یک خط، آنچنان موضع گرفته اند که مخاطب این چنین برداشت کند که امثال فرخ نژاد به دلیل بی دانشی و کتاب و تاریخ نخواندن، می نویسند و همین باعث بسط و گسترش به درون جامعه ای می شود که آن هم با خواندن و تحقیق کردن میانه خوبی ندارد و تنها خریدار حرفهای سطحی هنرمندان است.

مساله ای که همه افراد نگران و دوستدار رضا شاه و خدمات او باید بدان توجه کنند، نه غرق شدن در اینگونه نوشته ها و ایجاد دعواهای کامنتی بی نتیجه که پیگیری مجدانه در جهت مشخص شدن پیکر جسد است!

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top