آخرین اخبار

تاریخ جدید را مردم ایران می‌نویسند

دیشب سرآغاز تاریخی جدید برای ایران بود؛ تاریخی که نویسنده آن نه علی خامنه‌ای است و نه اروپایی‌های سودجو، بلکه این تاریخ مدرن را مردم ایران با کمک ایالات‌متحده خواهند نوشت.

8 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دونالد ترامپ با یک سخنرانی اثرگذار در پخش زنده تلویزیونی وعده خود را عملی کرد. پس از آن بنیامین نتانیاهو هورا کشید و بلافاصله چهره موگرینی برافروخته شد. حسن روحانی نیز درحالی‌که آچمز شده بود به تقلید از رئیس‌جمهور آمریکا به طور زنده با ایرانی‌ها صحبت کرد و بازهم گفت: «مردم! نگران نباشید.» اما مردم نگران نبودند؛ چراکه نظرسنجی‌های اینترنتی نشان داد اغلب ایرانی‌ها موافق تصمیم ترامپ هستند و خروج آمریکا از برجام را در خانه‌های خود جشن گرفتند. مردم ایران را سال‌ها با مذاکرات سرگرم کرده بودند و نزدیک دو سال هم می‌شد که با توافق هسته‌ای سرکار رفته بودند؛ اما دیشب وقتی دیدند کار برجام یکسره شده است، نفسی به راحتی کشیدند؛ چراکه حالا حداقل می‌دانند تحریم شده‌اند و دیگر بین زمین و آسمان معلق نیستند؛ البته از این نکته نباید غافل شد که خوشحالی ایرانی برای کلید خوردن یک تغییر مثبت در بلندمدت است.

دولت روحانی وعده‌های بسیاری را به مردم داده بود و بارها و بارها به مردم گفته بود توافق هسته‌ای، زندگی آن‌ها را بهبود خواهد بخشید؛ اما زمان نشان داد این وعده کاملاً توخالی بوده و روحانی در حال دستاوردسازی برای دولت خود بوده است؛ دستاوردی که با آن بتواند مخالفانش را مجبور به سکوت کند و در انتخابات اردیبهشت 1396 پیروز شود. او به هدف خود رسید ولی به قیمت رسوا شدن چهره واقعی‌اش.

آمریکا حالا از توافق خارج شده و جنازه برجام روی دست ایران و اروپایی‌های صادراتچی مانده است. روسیه و چین در باطن از تصمیم آمریکا بسیار خوشحال هستند چون بیش از همیشه جمهوری اسلامی را به خود نزدیک‌تر می‌بینند. اگرچه ایران حدود 40 سال است که به دامن چشم‌بادامی‌ها و روس‌های ودکا پرست افتاده است، تردیدی نیست که ازاین‌پس عرصه اقتصادی ایران برای این دو کشور مهیاتر از همیشه خواهد شد تا بتوانند تاراج منابع کشور را با سرعت بیشتری انجام دهند.

جمهوری اسلامی راه دیگری جز تقدیم امتیازهای فراوان به روسیه، چین و اروپایی‌ها ندارد. تحریم‌های ایالات‌متحده آن‌قدر وحشتناک هستند که گرگ درنده را هم مجبور می‌کند پشت کمونیست‌ها قایم شود. به‌زودی خواهیم دید که رهبر ایران نیز برای بقای خود در جیبِ کت اتوکشیده ولادیمیر پوتین پنهان می‌شود.

دیشب سرآغاز تاریخی جدید برای ایران بود؛ تاریخی که نویسنده آن نه علی خامنه‌ای است و نه اروپایی‌های سودجو، بلکه این تاریخ مدرن را مردم ایران با کمک ایالات‌متحده خواهند نوشت. این تغییر، آینده خوبی را نوید می‌دهد و قطعاً معادلات خاورمیانه را به ضرر جمهوری اسلامی به هم خواهد زد.

دیری نمی‌پاید که اروپایی‌ها قید بقای جمهوری اسلامی را می‌زنند و برای از دست نرفتن تجارت صدها میلیارد دلاری خود با آمریکا، پشت جمهوری اسلامی را خالی می‌کنند. پوتین نیز در باطن رفیق شفیق دونالد ترامپ محسوب می‌شود و در یک نقطه مشخص، مجبور است به طرف ایالات‌متحده غش کند. در چنین معادله‌ای، کار چندانی از چینی‌ها بر نخواهد آمد و رژیم ایران در یک سراشیبی بی‌سابقه قرار خواهد گرفت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top