آخرین اخبار

نتایج نظرسنجی گرایشات سیاسی ایرانیان

بر اساس نظرسنجی ای که "مرکز افکارسنجی گمان" در هلند به ریاست عمار ملکی -دکترای علوم سیاسی و استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند- از میان حدود بیست هزار نفر انجام داد،

8 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

شاهزاده رضا پهلوی با اختلاف چشمگیر از سایر کاندیداها به عنوان محبوب ترین چهره سیاسی نزد ایرانیان انتخاب و معرفی شد.

یافته های این نظرسنجی، گرایشات سیاسی 72% جامعه ایران را نشان می دهد.

در ارتباط با مقبولیت جمهوری اسلامی نیز نتایج این نظرسنجی نشان دهنده آن است که حداقل 70% مردم ایران در یک رفراندوم آزاد به حکومت فعلی «نه» می گویند.

از سویی دیگر با توجه به کسب رای حدود 38 درصدی جامعه به شاهزاده رضا پهلوی، و همچنین اقبال بیشتر مردم به نوعی از نظام جمهوری، شاید نشان دهنده آن است که رضا پهلوی اگر نه به عنوان پادشاه اما به طور قطع به عنوان یک رییس جمهور، از مطرح ترین گزینه ها برای آینده ایران در یک انتخابات آزاد و دموکراتیک است.

این در حالیست که بر اساس گفته های ایشان در مصاحبه ای با صدای آمریکا، بسیاری از جوانان درون ایران در تماس هایی که با وی داشته اند، اعلام نمودند که او را بیشتر به دلیل مواضع دموکراتیکی که می گیرد می پذیرند تا به عنوان فرزند پادشاه ایران و این گفته ها با نتایج این نظرسنجی همخوانی دارد.

البته از سوی دیگر در بخش انتخاب احزاب به عنوان نمایندگان ملت در به عنوان مثال مجلس شورای ملی، بیشترین رای را حزب مشروطه خواهان (طرفداران پادشاهی) به خود اختصاص داده که تقابل این دو، کمی نظر قطعی مردم میان پادشاهی یا جمهوری دشوار می سازد. لازم به ذکر است، مرکز افکارسنجی گمان با وجود آنکه از پلتفرمی دقیق و کارشناسی شده و در عین حال ایجاد تمایز میان رای دهندگان درون و برون کشور استفاده نموده، با این حال جهت بررسی های دقیق تر، برگزاری نظرسنجی های بیشتر و ایضا دقیق تری را در نظر دارد.

با توجه به اینکه پاسخ دهندگان به صورت کاملا ناشناس و از 31 استان کشور در این نظرسنجی شرکت کرده بودند، احتمال اینکه نظرات واقعی خود را مطرح کرده باشند بسیار بالا و نزدیک به 100 است.

همچنین در بخش مربوط به انتخاب نظام سیاسی آینده ایران 4 گزینه مربوط به انواع نظام های جمهوری، 1 گزینه مربوط به کسانی که اطلاعات کافی برای پاسخ دادن ندارند و تنها 1 گزینه در اختیار طرفداران پادشاهی قرار گرفته بود که باز هم به نوعی با در کنار هم قرار دادن نمودار «انتخاب احزاب» و «انتخاب نوع نظام» به مقدار ناهمخوانی برخورد می کنیم.

به گزارش این مرکز، نمودار زیر میزان محبوبیت هر یک از این افراد را بعنوان «انتخاب اول» نشان ‌می‌دهد. رضا پهلوی با 37.9٪ از بیشترین میزان محبوبیت برخوردار است. پس از او به ترتیب نسرین ستوده با 8.1٪، میرحسین موسوی با 4.6٪، محمد خاتمی با 4.4٪ و فریبرز رییس‌دانا، محمد جواد ظریف و احمدزیدآبادی هریک با حدود 1.5٪ مورد اقبال هستند.

بدین ترتیب حتی با جمع زدن میزان درصدهای سایر کاندیداها، رضا پهلوی با اختلاف قابل توجه در صدر قرار می گیرد. این در حالیست که طبق نظرسنجی ای که رادیو فردا (به طور غیر علمی و با امکان رای دهی چندباره افراد در آن) حدود 8 سال پیش انجام داد، میرحسین موسوی با اختلاف کمی از رضا پهلوی عقب ماند. در کنار هم قرار دادن این دو به نوعی حاکی از نمایش شور حضور میرحسین موسوی در انتخابات 1388 بود که مشخصا این هیجان به طور قابل ملاحظه ای فروکش کرده است. می توان روند مدیریت امور جاری کشور توسط اصلاح طلبان و موضع گیری آنان در قبال مسائل مختلف را علت این کاهش دانست.

نکته بسیار جالب در این نظرسنجی میزان افرادی است که به دلیل ناچاری در صورتی که رای آنان رضا پهلوی بوده، در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران به حسن روحانی رای داده اند. به عبارت دیگر، نزدیک 50% افرادی که به حسن روحانی رای داده اند، در یک انتخابات آزاد به رضا پهلوی رای خواهند داد.

 

علاقه مندان می توانند گزارش کامل این نظرسنجی را که در 20 صفحه به همراه نمودارها منتشر شده، از این لینک دریافت کنند.

دانلود گزارش نظرسنجی گرایشات سیاسی ایرانیان (خراد 1397)
https://goo.gl/w2MPxn 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top