آخرین اخبار

این نظام بی‌تربیت اصلاح نمی‌شود

جمهوری اسلامی راه خودش را انتخاب کرده و می‌خواهد تا آخر مسیر را برود؛ حتی به قیمت تحریم‌های فلج‌کننده، فقر و گرسنگی مردمش.

7 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

چه ساده‌لوحانه است که بعضی‌ها گمان می‌کنند اگر خاتمی بیاید همه‌چیز درست می‌شود؛ کسی که هشت سال قدرت را در اختیار داشت و در آخر هم در چشم همان مردمی که رأی‌شان را گرفته بود، زل زد و گفت «من که کاره‌ای نبودم؛ من فقط یک تدارکاتچی بودم.» من نمی‌دانم چرا این بعضی‌ها نمی‌خواهند درک کنند که این نظام قرار نیست خودش را اصلاح کند؛ چرا نمی‌خواهند ماهیت این نظام توتالیتر را بشناسند. این نظام مانند یک بچه لوس و لجباز است که از همان ابتدای انقلاب بی‌تربیت بار آمده است.

این بچه لوس، تن‌پرور هم بوده است؛ صدها میلیارد دلار نفت فروخته، معادن را غارت کرده و محیط‌زیست را از بین برده تا پول‌ توجیبی‌اش را تأمین کند. پدر و مادر این بچه قلدر حتی جرئت اینکه بگویند بالای چشمت ابروست، نداشته‌اند. آن‌ها به امید اینکه زمان، این بچه لجباز را تربیت می‌کند، به حال خودش رهایش کردند و او نه‌تنها تربیت نشده است که حالا با پول توجیبی‌اش چاقو می‌خرد و به محله‌های بالاتر می‌رود برای دعوا و خون به پا کردن.

آری، مردم به درستی نقش پدر و مادر این نظام را بر عهده دارند. چون همین مردم بودند که انقلاب کردند و این بچه لوس، سرکش و یاغی را به دنیا آوردند. مردم نتوانستند او را مهار کنند و حالا این یاغی نه‌تنها ایران را به آتش کشیده است، بلکه یمن، عراق، سوریه و گوشه گوشه منطقه را به جهنم تبدیل کرده است.

جمهوری اسلامی از اصلاح خودش وحشت دارد. اساساً نظام‌های توتالیتر به دلیل ماهیت محافظه‌کارانه‌ای که دارند، قادر نیستند خود را اصلاح کنند. رژیم ایران به تاریخ باور دارد و به تجربه محمدرضا شاه نگاه می‌کند؛ جایی که شاه فقید ایران برای جلب رضایت مردم دست به اصلاحات سیاسی و اقتصادی گسترده‌ای زد؛ اما مردم اعتمادبه‌نفس پیدا کردند و به این باور رسیدند که اگر فشار را بر حکومت بیشتر کنند، می‌توانند شاه را به زیر بکشند؛ دیدیم که همین اتفاق هم افتاد.

جمهوری اسلامی راه خودش را انتخاب کرده و می‌خواهد تا آخر مسیر را برود؛ حتی به قیمت تحریم‌های فلج‌کننده، فقر و گرسنگی مردمش. چندان تفاوتی ندارد که چه گروه یا جناحی اکثریت مجلس را در اختیار داشته باشد. فرقی هم بین اینکه یک اصولگرا یا اصلاح‌طلب رئیس‌جمهور باشد، نیست. این مسائل در سیاست‌های کلان و راهبردهای داخلی و خارجی جمهوری اسلامی اثر چندانی ندارد. این نظام در خلأ یک جامعه آگاه و مطالبه گر، بی‌تربیتی را سرلوحه کارش قرار داده و به هیچ‌کس هم پاسخگو نیست. تنها چیزی که در این میان مانند خورشید روشن است، به قهقرا رفتن و سقوط قطعی این فرزند نامشروع است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top