آخرین اخبار

ایران با آمریکا مذاکره می‌کند؟

جمهوری اسلامی حالا سر دوراهی قرار گرفته است؛ یا باید سر میز مذاکراتِ دردآور حاضر شود و دگردیسی را بپذیرد یا آن‌قدر در بین چرخ‌های خشن تحریم‌های تاریخی ایالات‌متحده بماند تا کمرش بشکند و سقوط را تجربه کند.

8 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

طی چند روز اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از آمادگی برای دیدار با حسن روحانی صحبت کرده است. مردم ایران حالا نگران‌اند که ترامپ با جمهوری اسلامی به توافق برسد و سرشان بی‌کلاه بماند؛ البته یک روز بعد از این اینکه ترامپ از آمادگی خود برای دیدار بدون پیش‌شرط با رئیس‌جمهوری ایران سخن گفته بود، مایک پامپئو در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی.ان.ان اعلام کرد که «اگر ایرانی‌ها تعهد نشان بدهند که می‌توانند تغییرات اساسی در رفتار با مردمانشان داشته باشند، رفتارهای سوء خود را کاهش داده و وارد توافقی واقعی در حوزه منع گسترش تسلیحات هسته‌ای شوند، آنگاه می‌توان برای گفت‌وگو آماده شد.»

مردم حالا دچار سردرگمی هستند و نمی‌دانند حرف چه کسی را باور کنند. بگذارید حرف را کوتاه کنم؛ واقعیت این است که مذاکره با آمریکا برای جمهوری اسلامی حتی بدون پیش‌شرط هم دشوار و تقریباً ناممکن است. با کمی تأمل می‌توان فهمید راهبرد دولت ترامپ در برابر ایران، براندازی جمهوری اسلامی است. شاید بپرسید پس چرا او حاضر است با ایرانی‌ها مذاکره کند. در پاسخ باید گفت که ترامپ نمی‌تواند درهای دیپلماسی را ببندد و رسماً به دنیا اعلام کند که ما می‌خواهیم نظام سیاسی ایران را ساقط کنیم. در این صورت رویکرد آمریکا در برابر ایران که خواهان پیوستن دیگر کشورها برای فشار به رژیم است، مشروعیت خود را از دست می‌دهد.

کافی است به دوازده شرط ایالات‌متحده برای ایران نگاهی بیندازیم. در این شروط آمده است که ترامپ حتی غنی‌سازی یک‌صدم درصدی اورانیوم را هم نمی‌پذیرد. نظامیان ایرانی باید از سوریه خارج شوند و به حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی از جمله حزب‌الله و حماس پایان دهد؛ قبول همین سه شرط از دوازده شرط برای جمهوری اسلامی یعنی خودکشی و تغییر ماهیت سیاسی. در واقع جمهوری اسلامی اگر قصد مذاکره داشته باشد، کاملاً آگاه است که باید آمادگی یک پارادایم شیفت در حوزه سیاست خارجی هم داشته باشد؛ چراکه برنامه هسته‌ای که ده‌ها میلیاردها دلار هزینه داشته است، برنامه موشک‌های بالستیک، حضور نظامی در منطقه، تهدید کردن پی‌درپی اسرائیل و حمایت از گروه‌های تروریستی نظیر حزب‌الله و حماس از راهبردهای کلان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است و چشم‌پوشی از آن‌ها یعنی چشم‌پوشی از هویت و ماهیت سیاسیِ نظامی که انقلابش بر پایه آمریکاستیزی استوار شده است.

دونالد ترامپ کاملاً آگاه است که پذیرفتن این شروط برای جمهوری اسلامی دردآور است و آن‌ها به این سادگی‌ها پای میز مذاکره نخواهند آمد. وقتی او از آمادگی خود برای مذاکره صحبت می‌کند بیش از اینکه مخاطبش جمهوری اسلامی باشد، مردم ایران و دولت‌های اروپایی است. اوضاع اقتصادی ایران کاملاً دچار آشفتگی شده و مردم عصبانی هستند و از سوی دیگر اروپایی‌ها به تدریج از بازارهای ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین ترامپ با اعلام اینکه آماده مذاکره است، توپ را به میدان جمهوری اسلامی می‌اندازد و هم‌زمان فشار سیاسی را بر رژیم ایران بیشتر می‌کند. در این صورت مخاطب اعتراض‌های مردم ایران و اروپایی‌ها دیگر نه دونالد ترامپ، بلکه جمهوری اسلامی است. آیا تا کنون در اعتراض‌های مردمی اخیر به ویژه در کرج و شاپور جدید اصفهان شنیده‌ایم که معترضان، ترامپ را برای فشارهای اقتصادی خطاب قرار دهند و سرزنش کنند؟ خیر؛ چراکه این جمهوری اسلامی است که لجبازی می‌کند و حاضر نیست تن به مذاکره دهد و به همین دلیل روزبه‌روز باید فشار بیشتری را از جانب مردم خود تحمل کند. در آینده هم خواهیم دید اروپایی‌ها برای مذاکره، به رژیم ایران فشار خواهند آورد.

جمهوری اسلامی حالا سر دوراهی قرار گرفته است؛ یا باید سر میز مذاکراتِ دردآور حاضر شود و دگردیسی را بپذیرد یا آن‌قدر در بین چرخ‌های خشن تحریم‌های تاریخی ایالات‌متحده بماند تا کمرش بشکند و سقوط را تجربه کند. من به عنوان یک خبرنگار که سال‌ها درباره مسائل سیاسی و اقتصادی ایران و جهان مطالعه کرده‌ام و نوشته‌ام، به شما اطمینان می‌دهم که اولاً جمهوری اسلامی حاضر به مذاکره نخواهد شد و ثانیه اگر سپاه پاسداران و هسته مرکزی قدرت از جمله علی خامنه‌ای، رهبر ایران حاضر به مذاکره شوند، دیگر از لحاظ ماهوی تهی می‌شوند و آنگاه با تلنگری از سوی مردم یا هژمونی آمریکا سقوط خواهند کرد. به یاد بیاوریم سیاست‌های آمریکا در برابر شوروی سابق را که چگونه با برنامه نرم این کشور از درون دچار فروپاشی شد.

این را هم فراموش نکنیم که مردم نباید سرنوشت سیاسی خود را به ترامپ یا دیگران گره بزنند. سرنوشت سیاسی ایران نخست در کتابخانه‌ها و سپس در خیابان‌ها به دست مردم تعیین خواهد شد. چیزی که امروز برای به دست آوردن آزادی و عدالت به آن نیاز مبرم داریم، آگاهی و مبارزه است. باید از حقوق خود و حقایق ایران و جهان آگاه باشیم و با این آگاهی، نظام شیطانی ولایت‌فقیه و این فرقه تبهکار را از اریکه قدرت پائین بکشیم.

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top