آخرین اخبار

با هزار کتاب هم نمی توانید ترامپ را بشناسید

مردی را که جمهوری اسلامی به شکل عجیبی پیش بینی نمی کرد. چراکه تصورش آن بود، این رییس جمهور نیز همچون سایر روسای جمهور آمریکا پس از چندی به مماشات روی خواهد آورد و شکست را در مقابل محور شرارت خواهد پذیرفت.

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

بیستم اسفندماه 1390، دو سال مانده به پایان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در ایران، میت رامنی، نامزد انتخابات ایالات متحده آمریکا طی مقاله ای که به قلم خود در واشنگتن پست منتشر کرد، اعلام کرد که به آیت الله های ایران، عزم آمریکا را درس خواهد داد.

مدتی از این شاخ و شانه کشیدن ها نگذشته بود که وی اعلام کرد می توان با آخوندهای حاکم بر ایران مذاکره کرد. پس از کارزار انتخاباتی که در نهایت منجر به پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد، رامنی و سایر کاندیداها، هر یک به نوعی از مواضع خود عقب نشینی کرده یا سکوت کردند.

پنج سال بعد، رامنی یکی از مطرح ترین گزینه ها برای پست وزارت خارجه در دولت ترامپ در رسانه ها معرفی شد. همه اینها بعد از مناظرات داغ انتخاباتی میان رامنی و اوباما شکل گرفت.

مناظره سوم طی انتخابات، به صورت ویژه ای به ایران و روسیه اختصاص داشت. رامنی آمده بود تا تنها با معرفی دشمن، انتخابات را به نفع خود تمام کند که چنین نشد. مردم آمریکا در آن برهه تصمیم گرفتند تا گول فرماندار ماساچوست را نخورند.

رامنی بارها و بارها ثابت کرده که مواضعش می تواند هر لحظه 180 درجه تغییر کند. روزی برای آخوندها خط و نشان می کشید و روزی می خواست با آنها مذاکره کند؛ روزی اعلام می کرد که باید آماده حمله نظامی به ایران شد و روز دیگر می گفت تا حمله به ایران، راه درازی در پیش است!

بالاخره دولت اوباما با فشارهای سنگینی که از سوی کنگره نیز گاها بر وی اعمال می شد، با یک توافق که جهان را سرگرم آن کرد به همراه جان کری به پایان رسید و حال نوبت حضور کاپیتالیست هایی بود که هیچگاه در سیاست نبودند!

دونالد ترامپ، یکی از 9 نفری که به صورت جدی وارد کارزار انتخاباتی شدند، شاید آخرین نفری بود که وزارت دفاع آلمان هم پیش بینی نمی کرد که وی بتواند اولین نفر بشود.

از همان روزهای نخست همچون رامنی 2012 خط و نشان کشید و توافق هسته ای را یک توافق بد معرفی کرد.

شاید برای تحلیل گران ایرانی نیز چنین انتخابی از سوی مردم آمریکا و آراء کالج محال بود و بر همین اساس هیچوقت او را جدی نگرفتند و بدون بررسی اطرافیان او و شخص ترامپ، همه آمریکا را همان چیزی دانستند که طی 40 سال اخیر می خواندند: "جهانخوار"، "متخاصم" و "زورگو"!

اما آنچه که اتفاق افتاد، به جمهوری اسلامی نشان داد که زورگویی چیست!

در ایالات متحده، میت رامنی که عملا قرار نبود به هیچ منصبی برسد، ترامپ را آدمی حقه باز و متظاهر خواند و از جامعه آمریکایی خواست تا او را طرد و منزوی کنند.

اما در ایران و در میان دانشگاهیان، تحلیلی وجود داشت به می گفت اگر ترامپ به قدرت برسد قطعا برای ما [جمهوری اسلامی] بهتر خواهد بود چراکه هیلاری کلینتون شناخت خوبی نسبت به خاورمیانه و ایران دارد و این شناخت در ترامپ "قمارباز" نیست. به همین دلیل تا او بخواهد متوجه شود اوضاع از چه قرار است، جمهوری اسلامی موفق به پیشروی هرچه بیشتر در بسیاری از زمینه ها چون موضوع هسته ای خواهد شد.

اما در ایران و پس از انتخاب ترامپ، شاید تنها کسی که تحلیل درستی از شرایط داشت، صادق زیباکلام بود. زیباکلام اگرچه به کرات اثبات کرده، تحلیلهایی در لحظه دارد و توانایی دورنمایی در وی نیست، اما یک جمله او در آن زمان چشمگیر بود که البته مطابق معمول هیچ مسئولی به آن توجه نکرد.

بیستم آبان ماه 1390، عصر ایران و سایر رسانه های اصلاح طلب به نقل از استاد واحد درسی "مسائل روز" در دانشگاه آزاد و دانشگاه تهران نوشتند: روزی چراغ به دست به دنبال آقای اوباما و جان کری خواهیم گشت.

جالب آنکه اگرچه جمله زیباکلام نوعی استعاره بود اما در عمل نیز چنین اتفاقی افتاد. سیزدهم می 2018، جیسون ازبورن خبرنگار آمریکایی و مشاور پیشین دونالد ترامپ در توییتی از دیدار محرمانه جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا با سه دیپلمات ایرانی در پاریس خبر داده که به نظر می رسید یکی از آن دیپلمات ‎ها کمال خرازی وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی بوده است.

پس از انتشار این عکسها، دونالد ترامپ در توییتی خطاب به جان کری نوشت که خود را کنار بکشد و در روند امور مربوط به ایران دخالت نکند!

حال به تحریم های مرحله دوم نزدیک می شویم. جمهوری اسلامی مستاصل است و تنها رو به فروش نه تنها منابع کشور که شهرها و بندرها کرده است تا شاید درد سقوط را کمتر احساس کند.

باید کمی دیگر تا نوامبر منتظر ماند و دید در روزهای منتهی به آبان ماه و روزهای احتمالی بعد از آن، چه واکنش هایی را در ایران در سطوح امنیتی شاهد خواهیم بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top