آخرین اخبار

ما رکن چهارم دموکراسی هستیم نه رسانه معاند

خبرگزاری ها و رسانه های جمهوری اسلامی هر از چندی صحبت از دموکراسی و نقش رسانه ها و رکن چهارم دموکراسی می کنند که بیشتر به نظر می رسد تنها برای پر کردن صفحات و منت گذاری بر سر جامعه نگون بخت رسانه ای و خبری است.

9 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

خبرگزاری ها و رسانه های جمهوری اسلامی هر از چندی صحبت از دموکراسی و نقش رسانه ها و رکن چهارم دموکراسی می کنند که بیشتر به نظر می رسد تنها برای پر کردن صفحات و منت گذاری بر سر جامعه نگون بخت رسانه ای و خبری است. چراکه وقتی در عمل روزنامه نگاران می خواهند به وظیفه اصلی خود بپردازند، با هزار و یک مساله مواجه می شوند. تنها یک مطلب یک روزنامه نگار بخش سیاسی یا اجتماعی در ستون امروز یکی از روزنامه ها، می تواند منجر به بیکاری روزنامه نگاران بخش ورزشی، اقتصادی، طنز، جدول و سرگرمی، هنر و ادبیات و… بشود.

در کشوری که رییس جمهور آن از آزادی کامل بیان و مطبوعات سخن می گوید و خبرگزاری رسمی آن، رکن چهارم دموکراسی را به خود دولت یادآور می شود، به زندان رفتن و دادگاهی شدن روزنامه نگاران چه معنایی دارد؟

در همین حال حکومت ایران شبانه روز بیگانه بودن رسانه های برون مرزی می کوبد و آماده است تا هرجایی روزنامه نگاران مستقل را یافت، آنان را راهی زندان و قتلگاه های مخوف خود کند.

شاید منظور خبرگزاری جمهوری اسلامی و سایر رسانه های دولتی از رکن چهارم دموکراسی، مربوط به حد و حدود خودی ها و کارکنان خودشان است که باید به گفته حکومتی ها، روزنامه نگاران باید قوانین هر کشوری را رعایت کنند.

حال اگر قوانین حکومت مربوطه، در تضاد مستقیم با رکن چهارم دموکراسی و دموکراسی بود چه باید کرد؟

اگر چنین نبود، ما و بسیاری دیگر از روزنامه نگاران چرا در داخل ایران کار نمی کنیم؟ آیا ما جزو رکن چهارم محسوب نمی شویم؟ اگر ما هم پیام علی خامنه ای را در کنار لوگوی شبکه مان کار می کردیم، می توانستیم فعالیت مستقل داشته باشیم؟ آن وقت تعریف استقلال (نه با ریشه عربی) و گردش آزاد اطلاعات چه میشد؟

آیا خبرنگارانی که شب هنگام، گورهای کهریزک را کشف کردند و گزارش آن را برای بخش فارسی بی بی سی ارسال کردند، معاند محسوب می شوند؟

اینها و هزار سوال دیگر، پرسش هایی است که نه خبرنگاران و روزنامه نگاران داخلی که نویسندگان اصلی باید از خود بپرسند که آیا دموکراسی، گزینشی است؟

خبرنگاران آزاد ایرانی در هر کجای دنیا که هستند اما در نهایت به وظیفه خود عمل می کنند. اگرچه بسیاری از آنان عملا دغدغه ای ندارند و تنها به گذراندن زندگی خود و در عین حال فعالیت در یک شبکه برایشان تنها یک شغل است، اما بسیار دیگری نیز هستند که کارشان با دغدغه شان عجین شده و ما هنوز این دلسوزان را داریم هرچند که هر روز معاند و جاسوس و بیگانه پرست و آلت دست معرفی شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top