آخرین اخبار

آیا در عوض امنیت داریم؟ به بهانه حمله به رژه اهواز

حکومت همیشه می خواست مردم به آن نیاز داشته باشند. این نیاز اگر به سمت و سوی نیاز نظامی برود برای رژیم بهتر است. این اتفاق پیش از این نیز در زمان حمله به تهران نیز روی داد. آیا باز هم تکرار می شود؟

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

کمی پیش و پس از حمله ای که به آرامگاه روح الله خمینی و مجلس شورای اسلامی در تهران که گفته می شود توسط داعش صورت گرفت، مردم تهران و برخی شهرهای دیگر شاهد حضور ملموس و چشمگیر نظامیان با اسلحه های کلاشنیکف در سر در ورودی و خروجی ایستگاه های مترو بودند.

نظامیانی که خود را بسیار آماده نشان می دادند اما در عین حال به عموم مردم لبخند می زدند. هر از گاهی کیف مشکوکی را درخواست می کردند تا بازرسی کنند و بسیاری در شبکه های اجتماعی نوشتند که برای اولین بار است که با حضور نظامی های اسلحه به دست، احساس امنیت می کنند.

این دقیقا همان چیزی بود که حکومت نظامی ها در سر داشتند و آن را انتظار می کشیدند. اینکه احساس ناامنی در مردم به وجود بیاید و آنان نیازمند حضور سپاه، بسیج و ارتش در خیابان ها باشند. البته مردم در ایران به شکل عجیبی با ارتش احساس نزدیکی دارند. یعنی هرقدر از سپاه و بسیج تنفر در ایران وجود دارد، نسبت به ارتش احساس صمیمیت و پیوندی قلبی عاطفی برقرار است.

حال اتفاق دیگری در ایران افتاد و در رژه نیروهای مسلح سپاه در اهواز، عده ای به گفته خبرگزاری ها از پارک پشت محل رژه به سمت سربازان شلیک کرده اند.

در این حادثه بیش از 20 نفر کشته شدند که حقیقتا جای تاسف دارد. اما نکته ای که اینجا مطرح است یک بحث تحلیلی است. ما اگرچه به عنوان انسان، از حوادث این چنینی عمیقا متاثر می شویم اما به عنوان یک رسانه می بایست این اتفاقات ریز به ریز تحلیل و بررسی شوند.

پرسش همیشگی رسانه ها و تحلیلگران اینجاست؛ زمانی که یک رژیم تمامیت خواه، ادعا می کند که برای مردم خود امنیت و آسایش را در حالی که در منطقه همه در حال جنگ هستند، آماده کرده چطور دقیقا در جایی که می بایست بیشترین امنیت حاکم باشد و همگان اسلحه به دست هستند، حمله ای صورت بپذیرد که تا 10 دقیقه حتی محلی که از آنجا تیراندازی می شود نامعلوم باشد؟

یک شوخی در میان کاربران شبکه های اجتماعی دائما رد و بدل و به یک هشتگ تبدیل شده بود. کاربران با توجه به حوادث تلخی که در ایران امروز از خشکسالی تا گشت ارشاد و اعدام اکراد اتفاق می افتاد، با هشتگ #عوضش_امنیت_داریم ، مقامات جمهوری اسلامی را به چالش می کشیدند.

رژیم می بایست در این مورد پاسخی صریح بدهد. چگونه است که میلیون ها تومان خرج پروژه هایی نظیر "به وقت شام" و ماجراجویی های قاسم سلیمانی در سوریه می شود و از طرفی دائما در گوش ملت می خوانند که اگر اینها نبود، فردا روز داعش در میدان آزادی تهران پرچم خود را می افراشت، امروز و با وجود همه هزینه هایی که به خاطر یک جنگ ویرانگر در عراق و خصوصا در سوریه پرداخت شد، باز هم در قلب یک مارش نظامی چنین حادثه ای روی می دهد؟

اگر پاسخ دهنده، فرار به جلو کند و همین موضوع را به یک بهانه تبدیل نماید که با وجود دلاوری های سپاه قدس، اینها باز هم در داخل ایران عملیات می کنند و اگر امثال سردار سلیمانی به دفاع مشروع نمی پرداختند معلوم نبود چه میشد، حال پرسش اینجاست که دولت اسلامی عراق و شام با وجود تمام دفاعیات امثال سلیمانی، باز هم تا قلب مراکز مهم قدرت و همچنین قلب نظامیان رخنه کرده اند، بیش از این قرار است چه کنند؟

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top