آخرین اخبار

چرا باید از فیسبوک، توییتر و اینستاگرام دوری کنیم؟

یک خیریه ی سلامت و شادابی از مردم می خواهد تا با کم استفاده کردن و یا هرگز استفاده نکردن از فضای مجازی، کنترل تکنولوژی در زندگی شان را به دست بگیرند. به بررسی ابعاد مختلف "سپتامبر بدون شبکه اجتماعی" بیشتر می پردازیم.

7 ماه قبل
افشین سعادت
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

این یک مطلب از وبسایت ایندیپندنت است. ما در "شبکه رسانه ای بیان" همراه با چالش یک ماهه "یک ماه بدون شبکه های اجتماعی" به انتشار و ترجمه مقالاتی می پردازیم که رسانه های جهانی آن را پوشش کامل داده اند.

طبعا ما به عنوان یک رسانه، دوست داریم همیشه مخاطبانمان را در همه شبکه های اجتماعی داشته باشیم اما این به معنای سانسور سازمان یافته نیست. ما طیف تمام‎رنگ مخاطبانمان را در شبکه رسانه ای بیان در نظر گرفته و فکر می کنیم مخاطب، خود می تواند بهترین تصمیم را بگیرد.

 

به قلم Anthony Cuthbertson

ایندیپندنت

 

یک خیریه ی سلامت و شادابی از مردم می خواهد تا با کم استفاده کردن و یا هرگز استفاده نکردن از فضای مجازی، کنترل تکنولوژی در زندگی شان را به دست بگیرند.

انجمن سلطنتی سلامت عمومی (آر اِس پی اِچ)، سپتامبر بدون اسکرول را در اولین روز این ماه راه اندازی کرده است که اولین مشارکت جمعی در ماه بدون رسانه های اجتماعی است.

کمپین از رأی گسترده ی خیریه که به دنبال تأثیرات رسانه های جمعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر بر روی سلامت روان و شادابی مردم است پیروی می کند.

اگر می خواهید بخشی از این کمپین باشید یا حتی اگر فقط کنجکاو هستید، این مطلب برای شماست.

سپتامبر بدون اسکرول چیست؟

همانطور که پروژه "ژانویه ی خشک" که هدفش دور کردن مردم از الکل بود، و یا "استاپ توبر" (توقف در اکتبر) به منظور تشویق مردم به ترک سیگار راه اندازی شد، سپتامبر بدون اسکرول امیدوار است که به مردم کمک کند تا زمان کمتری را صرف خیره شدن به صفحه ی موبایلشان کنند.

سم زدایی دیجیتال، در مطالعه ای آمده است که در آن به تأثیرات منفی رسانه های اجتماعی و فضای مجازی بر روی مردم اشاره شده شده است.

کریس اِلمور، رئیس تمام احزاب پارلمانی در فضای مجازی و سلامت روانی جوانان، توضیح می دهد: [کمپین] سپتامبر بدون اسکرول، فرصت فوق العاده ای برای استراحت و دوری از فضای مجازی است.

خیلی از ماها بخاطر درگیر و وابسته شدن به فضاهای مجازی، که صفحات کاری جذاب و مختلفی دارند گناه کار هستیم، و این که زمانی را دور از آنها بگذرانیم دارای اهمیت است.

چرا باید این کار را انجام دهید؟

به طور خلاصه، دلیلش این است که این کار به سلامتتان کمک و خوشحالتان می کند. بیرون آمدن از کانال های فضاهای مجازی و رسانه های اجتماعی به خوابتان، سلامت کلی تان و حتی روابط تان کمک می کند.

شرلی کرامر، مدیر اجرایی آر اس پی اچ گفت: سپتامبر بدون اسکرول در رابطه با داشتن زنگ تفریح و توجه کردن به جنبه هایی است که ممکن است بر روی سلامت روانتان تأثیرات منفی تری داشته باشند، و طبق دانسته ی ما، این تأثیرات خیلی زیاد هستند و باید از این دانش برای ایجاد رابطه ی متعادل تر با رسانه ها و فضاهای مجازی استفاده کنیم.

چه گشتن در صفحات قبل از خواب که شما را از خوابیدن باز می دارد، چه دنبال کردن اکانت های امیدوار کننده و دست نیافتنی که به اعتماد به نفس شما آسیب می زنند و یا حضور همیشگی موبایل ها که مانع معاشرت رو در رو با دوستان و خانواده تان می شوند، سپتامبر بدون اسکرول این فرصت را به ما می دهد تا این تأثیرات منفی را شناسایی کنیم و آنها را از زندگی مان حذف کنیم.

چه کسی این کار را انجام می دهد و چه منافعی برای این کار وجود دارد؟

طبق تخمین آر اس ای اچ، 320.000 نفر در انگلستان تصمیم دارند تا عضوی از کمپین سپتامبر بدون اسکرول باشند.

اینکه همه شان کل این ماه را دوام بیاورند و یا فقط چالش را شروع کنند، تعیین کننده ی این است که این رویداد به رسمیت شناخته می شود و یا شاید هم تنها سوژه ای برای لایک های فیسبوک و توئیتر باشد و سپس منجر به فراموشی شود.

اگر نمی خواهید به طور تمام و کمال این کار (دوری از فضای مجازی) را انجام دهید، راه های دیگری هم برای دور ماندن از صفحه ی موبایلتان هست.

اپلیکیشن هایی مانند "کوآلیتی تایم" نشان میدهند که چه مقدار زمان را در یک برنامه گذرانده اید و انگیزه هایی را برای بیرون آمدن از آن فراهم می کنند. امکانات جدید اندروید، همچنین پیشنهاد می دهند که زمان استفاده از اپلیکیشن ها را زمان بندی و محدود کنید.

جدید ترین آپدیت شرکت اپل، آی او اِس 12، شامل آپشنی به نام "اسکرین تایم" می شود که آمار کاملی از زمان سپری شده در هر برنامه را به دست می دهد. این امکان در ماه سپتامبر، زمانی که آیفون جدید وارد بازار شود، قابل استفاده می شود. ولی همین حالا در ورژن بتای عمومی قابل دسترسی است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top