آخرین اخبار

این بار شاید خاک هم بدهیم!

فارغ از مباحث ملی گرایانه، جمهوری اسلامی بلایی بر سر ملت ایران آورده که حالا هیچ چیز موجود نیست. قحطی سراسر مملکت را گرفته و احتکار عادی شده است. با روح و روان مردم بازی می شود و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد کمیاب و نایاب شده است.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

در کتاب گلچین خاطرات ستارخان بخشی آمده که چند وقتیست بسیار در چشم مخاطبان فرو کرده می شود. این بخش از کتاب که معمولا با تیتر "خاک می خوریم اما خاک نمی دهیم" در سایت ها و کانال های تلگرامی دست به دست می شود، روزهایی را در دوران مشروطیت حکایت می کند که مردم حاضر بودند ریشه علف را از خاک جدا کرده و خاک را بخورند تا آذربایجان و در کل "وطن" حفظ شود.

فارغ از مباحث ملی گرایانه، جمهوری اسلامی بلایی بر سر ملت ایران آورده که حالا هیچ چیز موجود نیست. قحطی سراسر مملکت را گرفته و احتکار عادی شده است. با روح و روان مردم بازی می شود و از شیر مرغ (بگیرید رب گوجه فرنگی) تا جان آدمیزاد (بگیرید دارو و آنچه که برای زنده ماندن نیاز است) کمیاب و نایاب شده است.

هرکسی به دنبال آن است تا کلاهی را که به سختی بافته، با دو دست بگیرد که باد نبرد. از این روی مردم هم از ترس و نگرانی، احتکار می کنند، دلار و طلا می خرند و گوش به رسانه ها هستند و لعنت به روزگار سیاهشان می فرستند.

اگر در دوران زمامداری محمود احمدی نژاد، شیر خشک هم کمیاب شده بود و در پی همین امر، ملت برای معیشت خود به حسن روحانی رای دادند، حال تاریخ به همین سرعت تکرار شده و موضوع شیر خشک می رود تا یک ماه آینده دوباره به موضوع روز تبدیل شود.

سیاست های اقتصادی دولت روحانی که در نهایت منجر به ریاضت اقتصادی برای هم میهنان خواهد شد (نظیر آنچه که در یونان اتفاق افتاد) هر روز نمک بر روی زخم های تازه مردم می پاشد. مردمی که در پی یک انقلاب 40 ساله، بیشتر از دوران مشروطیت هزینه کردند و اگر در آن زمان خاک خوردند تا خاک ندهند، پس از انقلاب خون دادند تا خاک نرود. حال همین مردم گرفتار شیر خشک و نوار بهداشتی شده اند.

دولت از سویی سیاست های نئولیبرالیستی را برای خود پیش می برد و از سوی دیگر دائما از مردم انتظار دارد که همچون کشورهای در جنگ و تحریم و شرایط جنگ سرد، تحمل کنند.

حال دیگر نگرانی ها به آینده دور موکول نمی شود و اخبار قحطی های هرچه بیشتر مربوط به چند روز آینده است. حسن روحانی گفته است در نوامبر (آبان) اتفاق خاصی نخواهد افتاد و اقتصاددان وابسته به باند اصلاح طلب عقیده دارد در این ماه، اتفاقا قیمت دلار بر روی کانال 8 هزار تومان ثابت خواهد شد اما حقیقت انگار چیز دیگریست.

دو صنعتگر حوزه شیر خشک می‌ گویند: در انبارهای کارخانه ما تنها برای یک ماه دیگر مواد اولیه موجود است. چنانچه بانک مرکزی تمهیدات تازه ای را برای این فعالان نیندیشد در آینده نزدیک بازار با کمبود شیرخشک مواجه خواهد شد.

هانی تحویل زاده در این خصوص اضافه می‌کند: در انبار صنعتگران شیرخشک تنها برای یک ماه دیگر مواد اولیه موجود است. امیدواریم با همکاری سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی تمهیداتی در زمینه تخصیص ارز اندیشیده شود تا با ارسال حواله‌ ها در دو ماه آینده با کمبود و بحران مواجه نشویم.

شاید روزی مردم این سرزمین خاک خوردند و خاک ندادند اما بلایی که انقلاب بر سرشان آوار کرد، آنان را به جایی رسانده است که امروز بسیاری از آنان راضی به حضور گارد نظامی آمریکایی نیز در کشور خود هستند. مردم زیادی اعتقاد دارند آمریکا با حضور خود در عراق و افغانستان، این دو کشور را سامان بخشید و شاید همین اتفاق برای آنان نیز بتواند رخ دهد. مردم دیگر به حرف مسئولین خود در خصوص حضور آمریکایی ها در کشورشان اعتنایی نمی کنند و اعتماد خود را از دست داده اند.

این مردم شاید یک بار دیگر خودشان خاک بخورند اما قطع به یقین "خاک" به حلق فرزند خود نمی ریزند. آنان شیر خشک و پوشک می خواهند و قصد ندارند ماجراجویی های قاسم سلیمانی را با خاک ریختن در گلوی نوزاد شیرخوارشان جبران کنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top