آخرین اخبار

"جمال" برایشان یکی است و آن "خاشقجی" است

محمدرضا یزدان پناه در مطلبی با در هم کنار قرار دادن دو عکس از جمال خاشقچی و جمال حسینی به مقایسه این دو روزنامه نگار پرداخته است که با همین بهانه، یادداشتی تقدیم حضورتان می گردد.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

محمدرضا یزدان پناه در مطلبی با در هم کنار قرار دادن دو عکس از جمال خاشقچی و جمال حسینی به مقایسه این دو روزنامه نگار پرداخته است که با همین بهانه، یادداشتی تقدیم حضورتان می گردد.

خبر احتمالی فوت جمال خاشقچی البته که خبر مهمی است و البته برای مدعیان حقوق بشر که محمد بن سلمان را در کنار رضا شاه و آتاتورک قرار می دادند نکته خوبی را به همراه دارد.

مدعیان حقوق بشر که پیشتر بن سلمان را به خاطر همراهی با تکنوکرات ها ستایش می کردند و هرچه درد دارد را بر سر حاکمان ظالم جمهوری اسلامی می کوبیدند، حال در ارتباط با مرگ خاشقچی سکوت کرده اند و بعضا از گوشه و کنار اخباری مبنی بر حمایت از رژیم عربستان سعودی مبنی بر قتل او مطرح می کنند.

این حمایت ها بدین معنا است که امثال خاشقچی سدی در مقابل اصلاحات سازنده بن سلمانیسم است و اتفاقا باید حذف شوند اما این نکته را در نظر نمی گیرند که دوره کنونی دوره رضا شاه نیست و بن سلمان اگر قصد اصلاحات دارد، این اصلاحات اتفاقا برای این است که حقوق بشر نهادینه شود نه آنکه از همان ابتدا هر صدای مخالفی حذف شود.

یکی از تحلیل های رایج این است که به خاطر مناسبات عشیره ای در عربستان سعودی، این تنها قدرت مارشال ها است که با زور می بایست اصلاحات را پیاده کنند تا پس از گذشت 10 الی 15 سال، وضعیت در داخل عربستان نهادینه شود و نسل جدید بتواند روی پای خود در کنار قدرتمندان بایستد.

اما از همه اینها اگر بگذریم باید پاتکی به خبرگزاری های داخلی و مقامات مسئول جمهوری اسلامی انداخته شود و این اتفاقا بهانه خوبی برای سعودی ها است که بگویند حکومتی که خود از یک شهروند مخالف در کشورشان دفاع می کند، خود اتفاقا نه یک روزنامه نگار که یک جریان ساز همچون فالاچی را در خاک کشور همسایه به قتل می رساند و هیچ صدایی از رسانه هایشان در نمی آید.

از جمال حسینی صحبت می کنیم. موسس وبسایت خبری - حقوق بشری هرانا!

جمال حسینی (اسفندیار بهارمس) 34 سال داشت و از بنیانگذاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و نیز مسئول هماهنگی این تشکل بود. وی نقش بسیار برجسته‌ای در پیدایش، رشد و تداوم فعالیت این تشکل در تمامی سالهای فعالیت آن برعهده داشت.

بسیاری از همکاران ما آنچنان که تحت تاثیر رسانه های داخلی جمهوری اسلامی به موضوع جمال خاشقچی پرداختند، از کنار پرونده مرگ جمال حسینی به آرامی و با نوشتن چند پارگراف ناقص گذشتند.

لازم به ذکر است تا کنون علت فوت ناگهانی آقای حسینی مشخص نشده است. این در حالی است که پلیس ترکیه یک ساعت پس از فوت وی و در حالی که روی صورت وی در بخش هایی از خانه خون ریخته شده بود، جسد وی را کشف کرد.

اگرچه مرگ هر دو روزنامه نگار برای ما مهم است اما قطع به یقین این بی انصافی است که روزنامه نگار خودی را که جریان ساز بوده رها کنیم و به روزنامه نگاری گره بخوریم که می دانیم بمب های خبری ایجاد شده برای وی، تنها برای مقاصد سیاسی رژیم حاکم در ایران است که روزی "شیخ نمر" را علم می کند و روز دیگر "جمال خاشقچی" و در این میان در نقش کشور دوستدار حقوق بشر ظاهر می شود در حالی که خود به بریدن سر فعالین حقوق بشر خو گرفته است!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top