آخرین اخبار

وضعیت فعلی، نتیجه شیعه گستری علی خامنه ای است

کمتر از 24 ساعت پیش مایک پمپئو به همراه استیون منوچین وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا رو به روی خبرنگاران ایستادند تا تاریخ یک بار دیگر این بار برای ایران تکرار شود.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

کمتر از 24 ساعت پیش مایک پمپئو به همراه استیون منوچین وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا روبروی خبرنگاران ایستادند تا تاریخ یک بار دیگر این بار برای ایران تکرار شود.

مشابه جلسه پرسش و پاسخ دیروز، پیش از حمله به عراق تحت حکومت صدام حسین اتفاق افتاد و شب گذشته به وقت تهران، برحی از موافقین تحریم ها هم نگران بودند. این نگرانی از آن روی نیست که کار وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری اشتباه است، مسئله اینجاست که بسیاری از خود و دیگران می پرسند چرا حاکمان کشورشان باید یک سرزمین با 80 میلیون جمعیت را به جایی برسانند که از محور شرارت به بزرگترین حامی تروریسم در جهان تبدیل شود؟ چرا ایران باید در این سطح شناخته شود و با سرعت به سمت سراشیبی انزوا برود؟

به نظر می رسد افراد دخیل در این وضعیت چند نفر بیشتر نیستند. نام آنها حتی در کنفرانس کوتاه خبری نیز آمد. قاسم سلیمانی یکی از آنهاست! مردی که به گفته وزیر خارجه آمریکا، عامل کشتار سربازان آمریکایی است و یکی از مسببان اصلی سوریه ای شدن سوریه! مردی که برای کشورش ایجاد هزینه کرد و امروز ایرانیان باید تاوان بناپارت بازی او را در صحنه بین الملل و هم در فضای مجازی بدهند.

تصویر قاسم سلیمانی که در اینستاگرام وی منتشر شد نیز به دست آمریکایی ها رسید. او خود را بابک خرمدین در لباس اسلام می بیند حال آنکه در هیچ صحنه جنگی به طور دقیق دیده نشده است. در پوستری که از او طراحی شده بود و در صفحه شخصی اش قرار داد، وی خطاب به دونالد ترامپ گفت در مقابلش می ایستد. تصویری که به شکل وسیع در رسانه های بزرگ غربی منعکس شدند و راه خود را تا گفتگوی مطبوعاتی دولتمردان آمریکا باز کرد.

اینها هزینه هایی است که بر یک ملت از جانب یک حکومت ایجاد شدند و کسی پاسخگو نیست.

آنچه که فراتر از کشورگشایی های قاسم سلیمانی برای ایران ایجاد هزینه کرده، ایدئولوژی حکومت ایران است. پروژه شیعه گستری علی خامنه ای که مال اندوزی برای بیت خود و گسترش فقر برای دیگران را به همراه داشته، چیزی است خود ساخته که تنها از عهده افرادی چون خود وی بر می آید.

سید محسن میرباقری مدرس علوم قرآن و حدیث در خصوص دلایل عقلی این مکتب می گوید «خداوند ولی مردم است و هیچ کس غیر از خداوند هیچ حقی به دیگری ندارد حتی بر خود. بنابراین لازم است خداوند ولی مردم را معرفی کند و هرکسی که او برگزیند باید اطاعت شود.»

با این تعریف اگر بپذیریم که علی خامنه ای را خداوند برگزیده تا ولی مردم باشد، قاسم سلیمانی نیز تک عامل ویرانی ایران امروز نیست. اگرچه او یکی از عوامل اصلی است اما معلول شرایطی است که "ولی" یا "ولی فقیه" بر وی تحمیل نموده است.

حال سخن پمپئو کمی مفهوم پیدا می کند. زمانی که وزیر خارجه آمریکا، روی سخنش تنها با علی خامنه ای است، می تواند نشان دهنده این باشد که تک عامل وضعیت فعلی کشور نیز وی است چرا که دیگران از او «باید» تبعیت کنند. نتیجه تبعیت بی چون و چرای افرادی چون قاسم سلیمانی از ولی فقیه نیز چیزی است که امروز شاهد هستیم و رنج مضاعف مردم یک کشور را به همراه دارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top