آخرین اخبار

چرا اقتصاد ایران به اینجا رسید؟

نخستین درگیری ایران و آمریکا به سال ۱۹۷۹ برمی‌گردد جایی که کارتر رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا در پی گروگانگیری ۵۲ آمریکایی توسط جمهوری اسلامی کشور ایران را تحریم کرد.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

نخستین درگیری ایران و آمریکا به سال ۱۹۷۹ برمی‌گردد جایی که کارتر رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا در پی گروگانگیری ۵۲ آمریکایی توسط جمهوری اسلامی کشور ایران را تحریم کرد.

گروگان های آمریکایی به مدت بیش از یک سال زندانی حکومت ایران بودند.

اما اصل تحریم ها در اواخر دهه ۹۰ و آغاز سال ۲۰۰۰ تحت مدیریت و حکومت جرج بوش و کلینتون به دلیل عدم شفافیت برنامه هسته ای ایران، حمایت از حزب الله و سایر گروه های شبه نظامی، همچنین حمایت از گروههای فلسطینی که با اسراییل در جنگ بودند آغاز شد.

اما ایران در ۱۸ سال گذشته به هیچ روی از مواضع خود نه تنها عقب‌نشینی نکرد بلکه به تقویت این گروه‌های شبه‌نظامی پرداخت و در سالهای گذشته نیز با حمایت از دیکتاتور سوریه بشار اسد به ماجراجویی در منطقه و تفرقه پراکنی دامن زد. اگرچه مقامات ایران همواره اذعان داشته‌اند که تفاوتی بین شیعه و سنی وجود ندارد اما عملکرد آنها همواره نشان داده که دائما بر آتش این اختلاف هیزم ریخته اند.

جمهوری اسلامی که با شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی روی کار آمد به دلیل دشمنی بدون منطق با غرب خصوصاً ایالات متحده آمریکا تلاش کرد تا هرچه بیشتر به روسیه نزدیک شود. بستن قراردادهای مختلف نفتی، خرید موشک و همچنین ساخت نیروگاه های اتمی توسط رژیم تهران با روسها هر بار تنش را بیشتر کرده و نگاه های منفی به سمت یک نقطه خاص در خاورمیانه را افزایش یافته است.

اگرچه در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران کاغذ پاره خوانده می شد و رئیس جمهور وقت  اصرار داشت که تحریم‌ها اثری بر جمهوری اسلامی ندارد با این حال زمانی که بیم آن می‌رفت که ایران به زیر فصل ۷ برود مذاکرات به طور جدی آغاز شد. نتیجه این مذاکرات در سال ۲۰۱۵ تحت موافقتنامه ای با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا به طور اختصار برجام بیرون آمد که پس از روی کار آمدن دولت ترامپ این توافقنامه توسط آمریکا باطل اعلام شد.

علت این امر دسترسی ایران به پول هایی بود که از نتیجه برجام به دست آورده بود و جمهوری اسلامی به جای هزینه کردن آنها برای امور داخلی کشور، آنها را خرج مبارزه با مخالفان رژیم اسد در سوریه کرد.

حال، ایران در شرایط بغرنجی قرار دارد. هر روز در این کشور اقشار مختلف دست به تجمع و تظاهرات می زنند. آنها خواهان یک حکومت بهتر و شرایطی عادی برای ادامه زندگی خود هستند.

اگرچه مقامات جمهوری اسلامی دائماً می‌گویند که تحریم‌ها بر اقتصاد ایران اثر ندارد اما گسترده تر شدن هرچه بیشتر فقر در این کشور چیز دیگری را نشان می‌دهد.

آنطور که مقامات آمریکایی می‌گویند جمهوری اسلامی باید برای خروج از تحریم های فلج کننده، دست از حمایت از گروهک های تروریستی برداشته و مثل یک حکومت عادی رفتار کند. چیزی که به نظر می‌رسد با توجه به شعارهای سر داده شده در انقلاب ۱۹۷۹ تقابل داشته باشد. رهبران جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب هدف خود را گسترش انقلاب خود و صدور آن به تمام جهان خوانده بودند.

لازم به ذکر است که فرزندان انقلابیون پس از چهل سال که از عمر حکومت ایران می گذرد و همچنان دغدغه نابودی اسرائیل و صدور انقلاب را دارند، به طور گسترده و پراکنده در کشورهای توسعه یافته خصوصا آمریکا و انگلستان ساکن هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top