آخرین اخبار

علی خامنه ای جاده ورود به دایره قدرت را برای چه کسانی هموار کرد؟

بعدا علی خامنه‌ای که از زمان اقامت در مشهد با انجمن حجتیه روابط برقرار کرده بود مادرشاهی را به مقام مشاور امنیتی خود منصوب کرد. تجربه مادرشاهی در امور امنیتی از آنجا بود که انجمن حجتیه از همان دوران شاه تحت پوشش مبارزه با بهائیت یک سازمان جاسوسی تشکیل داد

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

مقاله ذیل به صورت اختصاصی برای گزارشگر «شبکه رسانه ای بیان» رسیده است که بدون دخل و تصرف بازنشر می شود.

 

در هفته‌ای اخیر و با مطرح شدن نقش حزب موتلفه در پرونده سازی برای احزاب و از جمله حزب توده ایران در آغاز انقلاب و نقش حبیب الله عسگراولادی در پرونده سازی انگلستان علیه حزب توده ایران، مجددا بحث درباره انجمن حجتیه و رابطه آن با موتلفه و بویژه نقش چهره مرموز و پشت پرده "جواد مادرشاهی" از رهبران این انجمن در شبکه‌های مجازی مطرح گردیده است.

 

روزنامه اعتماد پیش از مرگ حبیب الله عسگراولادی پدرخوانده حزب موتلفه اسلامی گفتگوئی با او انجام داد. اهمیت این گفتگو نه در سخنان عسگراولادی که بیشتر در سکوت او در برابر پرسش‌‌های خبرنگار این روزنامه بود. اعتماد نوشت که عسگراولادی از جمله حاضر نشد به سوال‌‌هایی نظیر ماجرای سفر او به پاکستان در سال 61 در پرونده حزب توده ایران پاسخ دهد.

 

"اعتماد" همچنین اشاره به "در دسترس نبودن جواد مادرشاهی" برای پاسخگویی در این مورد می‌کند که معنای این در دسترس نبودن هنوز دقیقا مشخص نیست. "جواد مادرشاهی" آیا در زندان است، یا به خارج فرار کرده یا به ماموریتی فرستاده شده، یا حاضر به نشان دادن خود و گفتگو نیست؟ هیچیک از اینها روشن نیست. البته پیش از آن سایتی غیرمعتبر و داستان پرداز به نام "رهروان حسین" که زیر پوشش مخالفت با رحیم مشایی برای او تبلیغ می‌کرد مدعی شده بود که آرشیو اطلاعاتی "جواد مادرشاهی" در اختیار مشایی قرار گرفته که از آن برای حق و سکوت از  خامنه‌ای بهره می‌گیرد. این سخن در نشریه انقلاب اسلامی خارج از کشور که توسط بنی صدر منتشر می‌شود نیز مطرح شد.

 

نفس پرسش اعتماد از عسگراولادی یا جستجو برای یافتن جواد مادرشاهی نشان می‌داد که پرونده همکاری انگلستان با جمهوری اسلامی برای سرکوب حزب توده ایران همچنان در بخشی از جامعه  ایران مطرح است و ایشان خواهان توضیح و یافتن پاسخ آن است. توضیحی که امثال عسگراولادی از ارائه آن خود داری می‌کنند.

 

اما در این میان "جواد مادرشاهی" کیست؟

 

جواد مادرشاهی از رهبران انجمن حجتیه و به گفته ی  "مهدی خزعلی"، در حال حاضر نفر دوم تشکیلات حجتیه، پس از مهندس "سجادی" است. وی یکی از کلیدهای ارتباطی انجمن حجتیه با بیت رهبری است. او در ابتدای انقلاب، فرماندار گنبد بود. در جریان وقایع خونین این منطقه، در ابتدای تاسیس جمهوری اسلامی نقش داشت. سپس مشاور امنیتی و ضد جاسوسی دفتر ریاست جمهوری در دوران خامنه‌ای شد و سپس همراه وی به بیت رهبری رفت. وی در ابتدای انقلاب مسئول مرکز اسناد ساواک در سلطنت آباد شد و توانست اسناد مربوط به حجتیه و همکاری روحانیون با ساواک و رژیم شاه و ارتباط های انگلیسی آنها را از آنجا خارج کند.

 

عزت شاهی، از اعضای ارشد کمیته‌‌های انقلاب در سالهای اولیه جمهوری اسلامی، در کتاب خاطرات خود مینویسد:

 

"اسناد و مدارک ساواک در جایی بنام مرکز اسناد نگه داشته می شد و فردی به نام "جواد مادرشاهی" را به مسئولیت آنجا گماشته بودند. مادرشاهی از اعضای انجمن حجتیه بود... وجود مادرشاهی این فرصت را به آنها داد تا مدارک مربوط به خودشان را از میان پرونده‌‌ها بیرون بکشند." (خاطرات عزت شاهی، ص 488)

 

بعدا علی خامنه‌ای که از زمان اقامت در مشهد با انجمن حجتیه روابط برقرار کرده بود مادرشاهی را به مقام مشاور امنیتی خود منصوب کرد. تجربه مادرشاهی در امور امنیتی از آنجا بود که انجمن حجتیه از همان دوران شاه تحت پوشش مبارزه با بهائیت یک سازمان جاسوسی تشکیل داده بود بنام "کمیته تحقیق" که وظیفه آن به اصطلاح نفوذ در میان بهاییان و کشف و منهدم کردن آنها بود. مادرشاهی رئیس این سازمان بود و پس از انقلاب در کنار علی خامنه‌ای قرار گرفت. در سال 1360 و پس از ترورها و بمب گذاری‌‌هایی که موجب رئیس جمهور شدن علی خامنه‌ای گردید ماجرای نفوذ انجمن حجتیه در جامعه و حکومت نیز ناگهان به بحث روز تبدیل شد. آن زمان ارتباط میان مطرح شدن بحث انجمن حجتیه با ریاست جمهوری علی خامنه‌ای چندان روشن نبود ولی خود نیروهای مذهبی قطعا از ارتباط خامنه‌ای با انجمن حجتیه و سپردن کارها بدست آنان اطلاعاتی داشتند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top