آخرین اخبار

روانشناسی اسلامی طرحی از پیش شکست خورده است؛ کمک نخواهید! بخش اول

از زمانی که پروژه اسلامی کردن علوم انسانی در دانشگاه های ایران جدی شد و همچنان ایدئولوگ های مذهبی به دنبال اسلامی کردن آنها هستند، جامعه فاصله خود را هر چه بیشتر با علوم انسانی و عالمان این علوم ایجاد کرد.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

از زمانی که پروژه اسلامی کردن علوم انسانی در دانشگاه های ایران جدی شد و همچنان ایدئولوگ های مذهبی به دنبال اسلامی کردن اقتصاد، جامعه شناسی، علوم سیاسی، روانشناسی و حتی ادبیات فارسی هستند، جامعه فاصله خود را هر چه بیشتر با علوم انسانی و عالمان این علوم ایجاد کرد.

دانشجویان علوم انسانی هم در این اثنا که پروژه های عملی وجود نداشت و آنچه که وجود داشت نیز می بایست از مجاری دین و مذهب عبور می کرد، تنها به دنبال کسب نمره بودند تا پس از گذراندن واحدهای درسی و دریافت مدرک به دنبال کار دیگری بروند.

به طور قطع دانشجویی که درگیر تطابق دادن های علوم انسانی و علوم اسلامی باشد و این امر بر ایشان واجب گردد، توان ارتقا و همچنین تطبیق آموخته های خود با حقیقت جامعه را نخواهند داشت.

از این رو تعداد زیادی فارغ التحصیل جامعه شناسی، علوم سیاسی، روانشناسی و البته اقتصاددان را شاهد هستیم که توان برقراری ارتباط با حتی جامعه کوچک پیرامون خود را نداشته و زیست بوم را از دست داده اند.

این مساله البته تنها به علوم اسلامی باز نمی گردد. تصمیم گیران اسلامی کردن علوم انسانی نیم نگاهی هم به جوامع شرقی دارند و به دلیل خالی بودن دست اسلامیون از علوم انسانی، دیدگاه های مشرق زمین را هم به این علوم اسلامی پیوست کرده اند.

پیوند دادن علوم شرقی به علوم انسانی روز البته کاری پسندیده است چرا که به عقیده اگوست کنت، برای یادگیری یک علم باید به تاریخچه آن بازگشت و آن را فرا گرفت.

اما علوم مشرق زمین در نظر جمهوری اسلامی و اسلامی خواهان علوم انسانی نیز جنبه ای ایدئولوژیک دارد به این معنا که هر چه از علم امروز در غرب داریم به علم دیروز در شرق بر می گردد. به معنایی می توان نوعی حسادت ورزی را حتی در علم از جانب این افراد شاهد بود.

همچنین با خالی کردن دانشگاه ها از اساتیدی که کوچکترین رگه های ایدئولوژی در آنها وجود نداشت و تعویض آنها با اساتید وابسته به باند قدرت و ثروت، همان نیمه اطلاعات سانسور شده از نظریات غربی نیز در کلاس درس مورد هجمه قرار گرفته و آن را با شرایط امروز غرب می سنجند.

در نظر مسئولین و تندروهای حاکم در ایران، غرب خود شکست خورده نظریات اقتصاد، جامعه، سیاست و حتی محیط زیست است و قصد آنها این است که نشان دهند هیچ یک از این نظریات، درمانی برای دردهای همان جوامع نیز نبوده است.

به طور مثال از بحران مالی و ورشکستگی یونان (در ابتدا) و کل اروپا برای نمایش شکست اقتصاد استفاده می شود؛ از جنگ های ایالات متحده آمریکا برای فریب کاری های ماکیاولی در علوم سیاسی مثال آورده می شود و همچنین استفاده از انواع دراگ، وید و ال.اس.دی توسط نوجوانان مقطع دبیرستان های اروپا و آمریکا را نتیجه توصیه های "فروید" در استفاده از کوکائین می دانند.

در چنین اوضاعی آنچه که از دست رفته می رود، جامعه ایران و جوانان ایران هستند. در حالی که مسئولین دائما تاکید دارند که غرب و همه چیز آن از دست رفته است، از جامعه داخل و چند خیابان آن سوتر از دفاتری که در آن جلسه می گذارند بی خبر هستند.

نتیجه این که یک/سوم جوانان دهه شصت برخلاف تمام توصیه های روحانیون حاکم بر کشور، هنوز ازدواج نکرده اند و آمار نوجوانان و جوانان دختر که به سیگار روی آورده اند از تعداد نوجوانان و جوانان ذکور پیشی گرفته است.

با این حال باز هم انگشت اتهام به سمت همان فارغ التحصیلان علوم انسانی خصوصا روانشناسی و جامعه شناسی گرفته شده و گفته می شود به دلیل اینکه این افراد خود را به علم روز نرسانده اند، شاهد از بین رفتن ارزش های خانوادگی و فرهنگی در کشور هستیم.

مدیرکل مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا با بیان اینکه علوم انسانی به ویژه روانشناسی که از علوم روز محسوب می‌شود، نسبت به تکنولوژی و علوم پایه عقب مانده‌تر است گفت: روان‌شناسان در حوزه فرهنگ، اجتماع، سیاست، اقتصاد و امنیت امروز جایگاه دارند و باید مباحثی مطرح کنند که چند بعدی باشد چرا که اگر بر روی یک بعد فعالیت کنیم قطعاً به نتیجه نخواهیم رسید.

آنچه که آقای علیرضا حمیدی فر بدان توجه نمی کند یا احتمالا نمی خواهد توجه کند، این است که اتفاقا علوم انسانی و دانشجویان آن می خواهند چنین کنند اما فشار حکومت در اسلامیزه کردن دانش (علم) و بی توجهی به وضعیت معیشت محققانی که سالهای زیاد از عمر خود را پای تحقیق و بررسی می گذارند، این نتیجه را داشته که افراد یا به سمت این علوم نروند و یا اگر می روند همچون علوم دقیقه و علوم طبیعی ابتدا به آینده و وضعیت اقتصادی خود بیندیشند.

 

ادامه دارد...

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top