آخرین اخبار

راهبرد میان‌مدت دولت ترامپ در برابر جمهوری اسلامی

جنگ اقتصادی دولت ترامپ پس از ناکامی راهبرد باراک اوباما در برابر ایران، دو هدف مشخص را پیگیری می‌کند؛ نخست، جمهوری اسلامی از برنامه هسته‌ای و موشکی خود کوتاه بیاید و دوم اینکه دست این رژیم از کشورهای منطقه چه به لحاظ نظامی و چه از نظر سیاسی کوتاه شود.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایالات‌متحده آمریکا می‌کوشد از طریق جنگ اقتصادی و فشار مالی به جمهوری اسلامی موقعیتی را ایجاد کند که این رژیم از مناطق مختلف خاورمیانه پا پس بکشد. راهبرد میان‌مدت دولت دونالد ترامپ بر همین اساس طرح‌ریزی شده و اگر این استراتژی طی دو سال آینده نتیجه‌ای نداشته باشد و جمهوری اسلامی به زیاده‌خواهی‌های خود ادامه دهد با خطر جنگ نظامی روبرو خواهد شد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله مایک پامپئو، وزیر امور خارجه و برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران بارها اعلام کرده‌اند که واشنگتن قصد دارد با ایجاد محدودیت‌های مالی، رژیم ایران را در موقعیتی قرار دهند که دیگر به فکر ماجراجویی نظامی در خاورمیانه نباشند. چندی پیش، پس‌ازاینکه حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان تقاضای کمک مالی از هواداران خود کرد پامپئو با خرسندی گفت «تحریم‌ها علیه رژیم ایران گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی را نیز به درد و رنج انداخته است. این خبر خوبی است که حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان کاسه گدایی به دست گرفته.»

در راستای جنگ اقتصادی علیه رژیم ایران، «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی» وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز گلوگاه‌های ارزی و کانال‌های مبادلات مالی جمهوری اسلامی را هدف قرار داده و هر از چند گاهی کانال‌های مالی جدید و باقی‌مانده سپاه پاسداران را ردیابی و متلاشی می‌کنند؛ آخرین نمونه این موضوع، تحریم چند شرکت و صرافی بانک انصار وابسته به سپاه در اوایل فروردین امسال بود.

کارشناسان خبره‌ای که در این دفتر کار می‌کنند به‌ خوبی از زوایایی پنهان روابط مالی جمهوری اسلامی و کانال‌های مالی که گروه‌های نیابتی این رژیم را حمایت می‌کنند، آگاه‌اند و علیه آن‌ها اقدام می‌کنند؛ اما این برای تحت ‌فشار گذاشتن سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن در سوریه، عراق، یمن، فلسطین و لبنان کافی نیست؛ چراکه با تحریم شرکت‌ها و صرافی‌های پوششی، سپاه نیز به سراغ ایجاد راه‌ها و کانال‌های جایگزین می‌رود.

بر همین اساس یکی از دلایل ورود احتمالی کلیت سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی ایالات‌متحده آمریکا می‌تواند بالا بردن ریسک هرگونه معامله با جمهوری اسلامی باشد. ازآنجاکه حدود 70 درصد اقتصاد ایران در اختیار و کنترل سپاه پاسداران قرار دارد، معامله و روابط مالی با جمهوری اسلامی آگاهانه یا ناآگاهانه می‌تواند معامله با سپاه پاسداران باشد، آن‌هم سپاهی که تروریستی خوانده می‌شود؛ در این صورت هرگونه تعامل اقتصادی با جمهوری اسلامی به مثابه تعامل با القاعده یا داعش خواهد بود.

وارد شدن سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی که موجب هراس مقامات رژیم ایران شده است بیش از اینکه اهداف نظامی داشته باشد (در کوتاه‌مدت) هدف اقتصادی دارد؛ به این معنا که وقتی کلیت سپاه تروریستی خوانده شود، به موازات آن ریسک روابط اقتصادی و مالی با جمهوری اسلامی به دلایلی که گفته شد، به شدت افزایش می‌یابد.

جنگ اقتصادی دولت ترامپ پس از ناکامی راهبرد باراک اوباما در برابر ایران، دو هدف مشخص را پیگیری می‌کند؛ نخست، جمهوری اسلامی از برنامه هسته‌ای و موشکی خود کوتاه بیاید و دوم اینکه دست این رژیم از کشورهای منطقه چه به لحاظ نظامی و چه از نظر سیاسی کوتاه شود. جمهوری اسلامی در این دو حوزه چالشی اساسی برای ایالات‌متحده ایجاد کرده و این چالش در بلندمدت می‌تواند به یک تهدید به بزرگی تهدید کره شمالی برای آمریکا تبدیل شود.

بنابراین، در راهبرد میان‌مدتِ دولت ترامپ اگر جنگ اقتصادی توانست جمهوری اسلامی را از مواضعش عقب براند، فضای جدیدی (منفی یا مثبت) از نظر سیاسی و اقتصادی شکل خواهد گرفت؛ در غیر این صورت، ایالات‌متحده در دولت دوم دونالد ترامپ با برنامه‌هایی که همین حالا در پنتاگون آماده دارد، مقابله نظامی با رژیم ایران را اجتناب‌ناپذیر خواهد دید.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top