آخرین اخبار

صدای زنگ تلفن در کاخ سفید یا ناقوس جنگی دیگر در خاورمیانه؟

یک بار دیگر ناقوس جنگ در آستانه صدا دادن در خاورمیانه است. یک سال پس از آنکه رییس جمهور دونالد ترامپ از توافق هسته ای ۲۰۱۵ بین ایران و شش قدرت جهانی بیرون آمد، وی به طور چشمگیری از فعالیت های تهاجمی خود در زمینه مبارزه اقتصادی علیه جمهوری اسلامی حمایت کرد

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

یک بار دیگر ناقوس جنگ در آستانه صدا دادن در خاورمیانه است. یک سال پس از آنکه رییس جمهور دونالد ترامپ از توافق هسته ای ۲۰۱۵ بین ایران و شش قدرت جهانی بیرون آمد، وی به طور چشمگیری از فعالیت های تهاجمی خود در زمینه مبارزه اقتصادی علیه جمهوری اسلامی حمایت کرد.

از زمان این خروج از سال گذشته، بشکه های نفت ایران که حدود ۲ میلیون بشکه در روز حمل می شدند به نصف کاهش یافت و اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

اکنون که این سیاست که نام "فشار حداکثری" را به خود گرفته است، جدی تر شده، باقیمانده صادرات ایران را هم تحت الشعاع قرار می دهد.

پیش از این ۸ کشور از معافیت های نفتی استفاده می کردند که با فشار دولت در کاخ سفید این معافیت تمدید نشد و ایران بیش از پیش تحت فشار قرار گرفت. هدف این است که جمهوری اسلامی رفتار عادی در پیش گرفته و همچون یک حکومت عادی رفتار کند.

وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو اخیرا گفته است که خواسته ما از آیت الله [خامنه ای] مشخص است.

پمپئو به هیچ عنوان دولت روحانی یا افراد مجلس را مورد گفتگو قرار نمی دهد. او به خوبی می داند که برای یک توافق پایدار جهت پایان دادن به جنگ چهار دهه ای، باید با شخص خامنه ای صحبت کنند.

اما ایران پاسخ به درخواست مذاکره آمریکا را با شلیک می دهد. حمله به تانکرهای عربی و حمله هواپیمای بدون سرنشین حوثی به یک خط لوله در عربستان، نشانه هایی از عدم توافق با ایالات متحده است.

چاه خصومت میان دو کشور در این ماه اما عمیق تر شد. پمپئو که گفته بود کشورش حاضر به گفتگو بدون پیش شرط با ایران است با سخنان حسن روحانی مواجه شد که گفت این گفتگوها می توانست شکل بگیرد به شرطی که آمریکا برای ایران "احترام" قائل می بود.

در سه هفته گذشته طرفین جدال در خاورمیانه سعی کرده اند تا حریم خود را رعایت کنند. آمریکا گفته است ایران استانداردهای بین المللی را رعایت می کند و ایران نیز معتقد است آمریکایی ها از سر حد دریایی تجاوز نکرده اند.

اما اینها دلیل نمی شود که بگوییم جنگی در پیش نیست و اتفاقا اگر اظهارات ژنرال فرانک مک کنزی را در نظر بگیریم، این جنگ قریب الوقوع است.

مجله نیوزویک گزارش می دهد که با وجود آنکه نیروهای آمریکایی و ایرانی اکنون در تلاش برای حفظ آرامش هستند، اما خطر درگیری مسلحانه وجود دارد. در واقع هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه دولت آمریکا می خواهد حملات هوایی هواپیماهای بدون سرنشین را به خاک خود بازگرداند نیست.

در کنار بمب افکن های B-52 و سیستم دفاع هوایی پاتریوت که به منطقه اعزام شده، سیاست فشار حداکثری اقتصادی همچنان فعال و در حال اجرا است. کارشناسان تحولات آینده را در این خصوص بسیار غیرقابل پیش بینی توصیف کرده اند.

هفته گذشته واشنگتن پست مقاله ای به دست کولین کال منتشر کرد که در آن سناریوی خطرناک کم شدن از میزان صادرات نفت ایران ترسیم شد.

در صورتی که میزان نفت ایران به چند صد هزار بشکه و کمتر از آن برسد، احتمال زیادی دارد که این گربه وحشت زده و گوشه رینگ افتاده، از طریق هم پیمانان باقیمانده خود دست به اقدامات خطرناکی بزند. می توان اینگونه تصور کرد که احتمالا سپاه با شانتاژ و تحریک عوامل خود در بغداد همچون نیروهای حشدالشعبی، مناطقی همچون منطقه سبز را در این شهر با تهدید جدی روبرو کند.

پیش از این منصور حقیقت پور مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی درباره قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی آمریکا گفته بود: «آستانه تحمل آمریکایی‌ها برای دریافت جنازه افسرانشان خیلی کم است. باید منتظر باشند و ببیند مادران آمریکایی که جنازه فرزندان خود را دریافت خواهند کرد، چه بلایی سر دولتمردان این کشور می‌آورند».

دونالد ترامپ هر لحظه در انتظار به صدا در آمدن خط قرمز کاخ سفید است؛ به امید آنکه پشت خط، فردی از بیت رهبر جمهوری اسلامی باشد.

شاید انتظار برای صدای این زنگ، انتظاری عبث باشد اما اگر این تلفن زنگ نخورد باید احتمالا در انتظار صدای ناقوس جنگ و گلوله هایی شد که از سلاح ها بیرون می جهند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top