آخرین اخبار

اگر فاکتور خیانت را حذف کنیک چه خواهد شد ؟

هر هفته حدود ۲۰.۰۰۰ انگلیسی به پارتنر هایشان خیانت می کنند. خیانت به معنای برقراری رابطه (معمولا جنسی) با شریک جنسی دیگری است که فرد اول از آن بی اطلاع است. تفاوت ایران و انگلستان در جهان امروزی چیست و ایران به کجا می رود؟

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

هر هفته حدود ۲۰.۰۰۰ انگلیسی به پارتنر هایشان خیانت می کنند. خیانت به معنای برقراری رابطه (معمولا جنسی) با شریک جنسی دیگری است که فرد اول از آن بی اطلاع است.

در یکی از آزادترین کشورهای دنیا همچنان موضوع خیانت وجود دارد و فضای سنتی حاکم بر آن، اجازه نمی دهد که این روابط آزادانه برقرار شود.

در کشوری مثل ایران که در آغاز راه سرمایه داری و پوست اندازی است، این موارد نیز به طور جدی وجود دارد.

این نوع روابط جنسی مخفیانه که نام خیانت را به خود گرفته اند، در صورتی که از حالت مخفیانه بیرون آیند و به یک روال عادی در زندگی تبدیل شوند، چه خواهد شد؟

ایدئولوگ های حکومت های بسته ای مثل حکومت ایران، حتی نمی خواهند پرسش را اینگونه مطرح کنند. آنها تلاش می کنند تا با هر پدیده ای نوعی برخورد کنند که پاسخ در پرسش هم وجود داشته باشد و به نوعی از پیش حکم داده شده باشد.

اگر تصور شود غالب مردم چه در ایران و چه در انگلستان، همچون فرهنگ هیپی ها در این مورد رفتار کنند، بخش اعظمی از مشکلات روانی و نتایج حاصل از آن به تاریخ می پیوست.

فیلم سینمایی The Beach Bum اثری است که در سال جاری میلادی به بازار آمد. آغاز تا پایان این فیلم به درستی ریشه های هیپی گری را نشان داد.

جهان سرمایه داری امروز که به همراه خود صدها "ایسم" و منطق آورده، به صراحت نشان می دهد که سبک زندگی انسان مدرن با مدل امروز از یک صد سال قبل با شکست مواجه شده و امروز همچنان بر آن تاکید می شود.

آنچه که هیپی گری از دهه ۱۹۶۰ در آمریکا آغاز کرد، آغازی ایرانی دارد. این تاکید نه صرفا به دلیل احساس میهن پرستی نگارنده یا موارد این چنینی، که یک فکت تاریخی است.

جنبش هیپی گری اصلی از زمان مزدک در تاریخ ایران شکل گرفت. زندگی گروهی، سکس آزاد، تقسیم منابع میان مردم (سوسیالیسم) و گیاه خواری (آنهم در زمانه ای که حیوانات به راحتی کشته می شدند و جامعه سرمایه داری آنان را برای گوشت لذیذتر و نرم تر در قفس نگه نمی داشت)، روشی بود که شباهت بسیاری به روش امروز هیپی ها دارد.

هیپی ها امروز در همین جوامع به رفت و آمد می پردازند. فرهنگی بودن این گروه، این حسن را داشته است که افراد پیرو آن، به آسانی زندگی را ادامه دهند و در فرهنگ های عرفی رسوخ کنند.

از یک نظر، اتفاقا آنچه که باعث جدایی انسان هاست، همین روند فعلی و مسخ کننده ای است که برای هر گروهی یک اسم و ایسم تعریف کرده و باعث جدایی شده است.

پروژه های گوشت خواری به سبک مک دونالد، تک همسری و عرف گرایی، مصرف گرایی به سبک "هرچی برداری فقط ۱ پوند" و سکس زیر سایه و اجازه دولت، فمینیسم برتری طلب که ده ها شاخه شده است و کار کارگران استثمار شده به همراه مصرف بی حد و مرز ماریجوانا (که این مورد هم همچون الکل به خاطر توازن نداشتن سایر موارد با یکدیگر است) همگی دست و پای انسان امروز را به شکلی بسته اند که او نمی داند به کدام سوی باید امید داشته باشد.

در جوامع آزادتر، تصور انسان این است که می تواند آزادانه بخرد، بپوشد و بنوشد! ایران در اوج ناپختگی و پخمگی سیاسی-اجتماعی در آغاز همان راهی است که ده ها سال قبل در اروپا طی شده است.

اما در عین حال هجمه و بمباران اطلاعات و پیشرفت علم نیز اجازه تفکر و آرام راه رفتن را نیز به انسان خاورمیانه ای از ایران تا اسرائیل نمی دهد.

نتیجتا حرکت های طوطی وار و گیج کننده، حاصلی است که امروز در کشورمان می بینیم. اینکه از سویی "خیانت" شکل می گیرد و همسران یکدیگر را در آرامش نسبی ترک می کنند (یا نمی کنند!) و از سوی دیگر، رفت و آمد یک فرد (پسر، دختر، زن، مرد) مورد پرسشگری فرد دیگری که خود را مالک وی می داند قرار گرفته و به طور مثال در برخی موارد منجر به قتل می شود، نشان از همین موضوع دارد که این جامعه، سرگردان و گیج است!

این جامعه راه صحیح را نمی داند و در میان همهمه های ذهنی، متون تبلیغاتی به نام علم روانشناسی، پورن، دراگ، مسجد و موسیقی گیر کرده است؛ در این میان فشارهای روانی ناشی از اقتصاد مریض را هم نباید فراموش کرد که غم نان خود از بزرگترین غم هاست…

 

این رشته مقالات ادامه دارند...

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top