آخرین اخبار

تعطیلی رسانه ها؛ خلایی برای اطلاع رسانی

به غیر از طیف تندروی وابسته به حکومت در ایران، شاید کمتر انسانی پیدا شود که از بیکار شدن ده ها ژورنالیست در یک مجموعه آنهم شب های منتهی به عید نوروز خوشحال باشد.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

زمانی که روزنامه وزین اینترنتی "روزآنلاین" در اوایل سال 2016 به دلیل اتمام بودجه تعطیل شد، رسانه های مختلف با تیترهای مختلف نظیر "چراغ روز، خاموش شد" ناراحتی و نگرانی خود را از تعطیلی یک روزنامه خبری تحلیلی ابراز کردند.

هفتم اسفند 1396 نیز این اتفاق برای دو روزنامه خبری تحلیلی دیگر افتاد و به دلیل بازداشت سرمایه گذار آنها چراغشان خاموش شد.

روزنامه وقایع اتفاقیه به صاحب امتیازی مصطفی خانزادی و روزنامه آسمان آبی به مدیریت نگار جباری فر (با حفظ سمت صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه "آینده روشن") دو روزنامه ای بودند که اگرچه نزدیک به طیف اعتدالیون و اصلاح طلبان فعالیت می کردند، اما حزبی عمل نمی کردند و تلاش می شد با وجود چاپ مقالات اصلاح طلبان، به بیان زوایای دیگری از ایران و جهان بپردازند.

به غیر از طیف تندروی وابسته به حکومت در ایران، شاید کمتر انسانی پیدا شود که از بیکار شدن ده ها ژورنالیست در یک مجموعه آنهم شب های منتهی به عید نوروز خوشحال باشد.

در این میان، روزنامه "آسمان آبی" آنطور که در آخرین شماره اش آمده، «به‌ دلیل بروز مشکلات پیش‌آمده برای منابع مالی روزنامه، تحریریه و کارکنان روزنامه تصمیم گرفتند به‌ رغم مشکلات مالی و بنا به تعهد حرفه‌ای به مخاطبان، به کار خود ادامه دهند و روزنامه را به‌صورت دیجیتال منتشر کنند. در این مدت، روزنامه با همان تعداد صفحات روزنامه چاپی و با همان کیفیت منتشر شد و تحریریه «آسمان آبی»، با امید به رفع مشکلاتی به‌وجودآمده، به کار خود ادامه داد.»

این روزنامه که طی چند روز اخیر تنها به صورت اینترنتی منتشر می شد، با توجه به یاری رسانی یک شرکت و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، قرار است از روز شنبه 12 اسفند مجددا به صورت چاپی به دکه های روزنامه فروشی باز گردد. روزنامه "وقایع اتفاقیه" که آن نیز توسط "سهند دومان" پشتیبانی مالی می شد، در تاریخ هفتم اسفند انتشار خود را با نوشتن یک اعلامیه کوتاه در توییتر پایان داد و هیچ نسخه ای چه آنلاین و چه چاپی از آن منتشر نمی گردد.

هنوز اتهام آقای دومان از زمان بازداشت مشخص نیست و همچنین هیچگونه خبری مبنی بر آزادی زودهنگام او به گوش نمی رسد.

روزنامه آسمان آبی، البته در این بین تلاش کرده تا ضمن بازگشت به پیشخوان ها، طعنه ای نیز به رسانه های به گفته این روزنامه "غیر رسمی" نیز بزند. «اگر «آسمان آبی» و نشریات مشابه آن چاپ نشوند، رسانه ‌های غیررسمی جای آن‌ها را خواهند گرفت، آن‌هم درحالی‌که آن رسانه‌ ها به جامعه تعلق ‌خاطر کمتری دارند، کمتر حرفه‌ ای و مسئولیت‌ پذیرند و کمتر به مصلحت کشور توجه خواهند کرد.»

باید از مسئولین امر در حوزه های تصمیم گیری روزنامه آسمان آبی پرسید چطور آنان به این نتیجه رسیده اند که "رسانه های غیر رسمی" تعلق خاطر کمتری به جامعه دارند، کمتر حرفه ای و کمتر مسئولیت پذیر هستند؟ آیا در صورتی که امکاناتی نظیر حضور در اجتماع برای این رسانه های غالبا برون مرزی فراهم شود، باز هم از "کمتر حرفه ای" بودن صحبت می شود؟ آنچنان که مشخص است، شهر لندن، مرکز رسانه های خبری در دنیاست و طیف بزرگی از ژورنالیست ها در این شهر آموزش می بینند و زیر نظر غولهای خبری نظیر گاردین، سرویس جهانی بی بی سی و ایندیپندنت کار و فعالیت می کنند.

کمی پیشتر از خبر عدم انتشار دو روزنامه "آسمان آبی" و "وقایع اتفاقیه"، هفته نامه سازندگی از شکل خود خارج شده و به شکل روزنامه به سردبیری محمد قوچانی آغاز به فعالیت کرد. قوچانی که سردبیری نشریات زیادی همچون "سیاست نامه"، "مهرنامه" و هفته نامه "صدا" ذیل مجموعه "هم میهن" را بر عهده دارد، از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و مشاور رسانه ای حسن روحانی است. می توان او را ژورنالیستی دولتی نامید چراکه تفاوتی بین گروه های اصلاح طلب و اصولگرا وجود نداشته و هر دو طیف با استاندارهای حکومت مستقر در ایران فعالیت می کنند.

اگرچه نشریات زیر نظر قوچانی بارها توسط خود او و یا نهادهای ذیربط توقیف شده اند، اما آنچنان که مشخص است، در دوره ریاست جمهوری روحانی، خوب توانسته نظرات خود با عنوان "نشریات مرتبط با علوم انسانی" را به فروش برساند و کمتر مورد هجمه قرار گیرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top